Mini-Röportajlar

Mini-Röportajlar #19 : Yılmaz Zeyrek, İrem Özen…

Mini-Röportajlar serisi, bir önceki çalışmalarında (tekli / EP / albüm) röportaj yaptığım isimlerle yeni çalışmalarını konuştuğum bir röportaj serisi olarak haftanın belli günlerinde devam edecek.

Mini-Röportajlar serimizin on dokuzuncu konukları; Yılmaz Zeyrek ve İrem Özen oldu.

Yılmaz Zeyrek, kendi eseri yeni teklisi “Çift Kişilik Yatak”ı kendi prodüksiyonuyla dinleyicilerle buluşturdu.

Yeni tekliniz “Çift Kişilik Yatak”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Umut Mutlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Çift Kişilik Yatak isimli şarkımın oluşum süreci aslında 1.5 senelik bir döneme dayanıyor. Şarkının ilk nakarat melodileri ve sözleri döküldüğünde 1.5 sene önceydi. Geçtiğimiz aylarda şarkının diğer sözlerini ve bestesini tamamladım ve güzel bir çalışmayla müzik severlere sunduk. Umut Mutlu’yla tanışmamız 6-7 sene öncesine dayanıyor. Kendisinin stüdyosuna arkadaşlarla prova almaya giderdik ilk o zaman tanıştık ve daha sonra Acelem Yok isimli ilk tekli çalışmamın gitar kayıtlarını kendisiyle aldık. Bu çalışmaların ardından güzel bir uyum sağladık ve Çift Kişilik Yatak isimli şarkımın aranjesini üstlendi ve ortaya çok güzel bir iş çıktı.

Çift Kişilik Yatak ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıyla ilgili güzel dönüşler alıyorum. İlk şarkıdaki akustik sound kalıbını yıkıp daha dolu günümüz trap alt yapılarını ve pop seslerini harmanlayarak bir şarkı çıkardık ortaya. Dinleyicim bu yaptığım tarzı da oldukça benimsedi ve sevdi. Genel itibariyle işin kalitesine bakan bir insanım alınan kayıtların, çalan müzisyenlerin, klip çeken yönetmene kadar özen gösterip sık eleyip ince dokurum kendi içime sinmesi çok daha önemli çıkardığım şarkının. Bu şarkıda; aranje, mix-mastering, klip, her açıdan bir önceki yaptığım işin üzerine koyduğuma inanıyorum.

Klibi yöneten Buğra Karaçam ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klip yönetmeni Buğra Karaçam benim çok sevdiğim medya iletişim danışmanım Tülay Karabulut’un arkadaşıydı. Klip çekimi için yönetmen arayışındaydık bu konuyu konuşurken Tülay, Buğra’dan bahsetti, sonrasında ben de Buğra Karaçam’ın çalışmalarına göz attım ve oldukça başarılı işler yaptığını gördüm ve hemen konuştuk klip için gün aldık ve çalışmalara başladık klipte iç çekim için stüdyo kullandık. Klipte tutkulu bir birlikteliği aynı zamanda unutamayan bir aşk adamını seyrediyoruz. Senaryo gereği kadın cast kullandık ve güzel bir iş çıkardık. Kliple ilgili çok güzel geri dönüşler alıyorum daha popçu kimliğine büründüğümü söylüyorlar ve bu benim hoşuma gidiyor.

Çift Kişilik Yatak’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Sezen Aksu’dan eseri birkaç cover çalışmamız mevcut, akabinde bir yaz şarkısıyla devam edeceğim.

İrem Özen, geçen sene Instagram hesabında akustik olarak yorumladığı kendi eseri yeni teklisi “Balıklı Kız”ı By Willow etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu.

Balıklı Kız’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Osman Özel ile yollarınız nasıl kesişti?

-Üniversite sınavına hazırlandığım dönemde sınavdan kaçmak için müziğe daha da sarılmıştım. Yine masa başındayken kalemi kitabı bırakıp sandalyemi penceremin kenarına çektim. Saat sabah 4-5 arasında Balıklı Kız bitmiş oldu. Gariptir ki benim için bir hikayesi yoktu. Hatta başta İngilizce olarak yazmıştım şarkıyı ama değiştirerek devam ettim. Sonrası tarih… Osman’la ortak bir arkadaşımız sayesinde tanıştık ve çalışmalara başladık.

By Willow ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bu da aynı arkadaşımın yönlendirmesiyle oldu.

Balıklı Kız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı yaklaşık 5 dakika, bildiğiniz üzere. Üstelik çok da sakin bir parça olduğu için beklentim çok yüksek değildi. Fakat şarkı beni çok şaşırttı. New Music Friday, Üçüncü Yeniler, Fresh Finds Türkiye ve Equal Türkiye olmak üzere 4 büyük editör listesine girmesi hoş bir ivme kazandırdı. Dönüşler ise benim için muazzamdı. Bu hikayeye ortak olmuş ve hikayeyi yaşamış pek çok insanla tanıştım.

Balıklı Kız’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, kesinlikle var. “Balıklı Kız”dan sonraki ilk tekli Emir Mutlu’yla olacak olan düet şarkımız “Deli”. Onu da sizlerle Cuma günü paylaşacağız ki ben daha şimdiden merak ve heyecanla dönüşleri bekliyorum!

Yılmaz Zeyrek ve İrem Özen’e bu mini-röportajlar için teşekkür ediyorum. İki sanatçıyla bir önceki çalışmalarında yaptığım röportajları aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

Emre Siyahoğlu

Her şey müzikle başladıysa da bir yandan sinema meraklısıydı, bir ara edebiyata yöneldi, sonra yine müziğe döndü ve şimdi her üç alanda da yazılarını Bi'Kuble'de paylaşıyor.

Yorum Ekle

Yorum Yap