Müzik

Oğuldan babaya içten bir ağıt ve bir ilk albüm : Eren Özütemiz – Senden Kalan…

2011 yılında aramızdan ayrılan Kıvırcık Ali Özütemiz, halen eserleriyle yaşamaya devam eden ustalar arasına yerleşti. Oğlu Eren Özütemiz de zaten babasıyla birlikte çıktığı sahnelerde de tanınıyordu ve Eren Özütemiz, kendisinden uzun zamandır beklenen ilk albümünü geçtiğimiz aylarda, babasının da albümlerini yapan İber Prodüksiyon etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : Senden Kalan…

Albümün müzik yönetmenliği Eren Özütemiz’e ait.

Albüm, Eren Özütemiz eseri, Nehir Sudolmuş düzenlemesi ‘Dokunma Felek’ ile açılıyor. Sinan Acar’ın solo kemanı ve Bülent Ay’ın davulu ile başlayan eserde Ömer Arslan’ın perküsyonları da uyumlu olarak ilerlerken Baran Özer’in bağlamaları ve Mustafa Sorgun’un meyi de zurnası ile eseri güçlendiriyor. Altan Turan’ın gitarları da yer yer öne çıkarak Nurhat Şensesli’nin basıyla dengeleniyor ve gitar-bas uyumu yer yer esere rock tınılar da katıyor. Piyano ve İlker Işık’ın kavalı da eseri tamamlıyor. Özütemiz’in çift ses vokali de başarılı. 

Sırada, art arda iki Serhat Şentürk aranjesi eser geliyor, sözleri Şadıman Baş’a, müziği ise Özütemiz’e ait olan ‘Ben Ölmekteyim’ İstanbul Strings’in kemanları ve Ali Yılmaz’ın tarcüşünün öne çıktığı eserde Selahattin Güzelel’in gitarları da Ergün Şenlendirici’nin klarneti ve Mustafa Sorgun’un meyiyle dengeleniyor. Piyano-bas-davul-perküsyon uyumu bu eserde de aynı şekilde devam ediyor. Orta kısımda klarnet solo başarılı. Çift ses vokal de eseri tamamlıyor. Ardından, sözleri Ayhan Korkmaz’a, müziği Zeynel Aba’ya ait bir eser var ve eser, Kıvırcık Ali’nin okumalarıyla bir baba-oğul düeti oluyor ‘Saçlarına Yıldız Taktım’ (eseri, Gülten Benli’den de dinlemiştik) Sorgun’un meyiyle başlayan eserde Işık’ın kavalı da yer yer öne çıkarak Baran Özer’in bağlamalarıyla dengeleniyor. Davul-bas uyumu devam ederken, gitarlarda Turan da eseri güçlendiriyor. Baba-oğulun seslerinin uyumu da dikkat çeken başarılı bir detay oluyor.

Sırada, art arda iki Nehir Sudolmuş aranjesi eser geliyor, ilk önce Eren Özütemiz’in babası Kıvırcık Ali Özütemiz’in ‘Kaşın Mihrabımdır’ bestesi üzerine yazdığı ve ona ithaf ettiği sözlerle ‘Babam’ Acar’ın solo kemanı ve perküsyon-piyano uyumuyla başlayan eserde mey ve gitar da bas ile birlikte eserin duygusunu destekliyor. Davul da eseri tamamlıyor. Orta kısımda Kemal Alaçayır’ın elektro bağlama solosu başarılı. Özütemiz’in babasına ithaf ettiği bir eser olmasından dolayı albümün özel çalışmalarından biri oluyor. Ardından bir Eren Özütemiz eseri ‘Gülüm Gel, Ömrüm Gel’ Selahattin Güzelel’in gitarları ve İsmail Tunçbilek’in elektronik ve distortion bağlamasının öne çıktığı eserde davul-perküsyon uyumu da İstanbul Strings’in yaylıları ile birlikte eserin hareketli yapısını canlı tutuyor ve klavye de eseri tamamlıyor. Güzelel’in elektrosu da esere rock tınılar katıyor. Albümden sevilecek bir eser.

Albüm, Hacı Yener eseri, Şentürk aranjesi ‘Garipçe’ ile devam ediyor. Alaçayır’ın bağlaması ve Ay’ın davulu ile başlayan eserde Sorgun’un meyi öne çıkıyor ve klavye-gitar-bas uyumuyla dengelenirken, Işık’ın neyi de eseri güçlendiriyor. Perküsyon da çift ses vokal ile eseri tamamlıyor. Ardından Cafer Baş sözlerine Onur Polat bestesi ve Sudolmuş aranjesi ‘Belli Değil’ geliyor. Özer’in bağlamaları ve perküsyon-davul uyumuyla başlayan eserde Sorgun’un meyi öne çıkıyor ve Turan’ın gitarları da Mehmet Özen’in bası ve piyano ile birlikte eseri destekliyor. Işık’ın kavalı da son kısma doğru dahil olarak eseri tamamlıyor. 

Sırada, Berham Altunal sözlerine Kıvırcık Ali Özütemiz bestesi, Sudolmuş aranjesi ‘Gurbet Ellerde’ Sorgun’un meyi ve Müslüm Eke’nin bağlamalarının ön planda başlayıp klavye ile dengelendiği eserde davul-perküsyon-gitar uyumu sürüyor. Eyüp Hamiş’in kavalı da eseri tamamlıyor. Ardından Ali Karakuş eseri Sudolmuş aranjesi ‘Ağlar Oldum’ Hamiş’in kavalının önde başladığı eserde gitar-klavye-perküsyon-davul uyumuna Koray Çatal’ın bağlamaları ekleniyor. Şensesli’nin bası da yer yer öne çıkarak eseri tamamlıyor.

Son iki eserden ilki, Kıvırcık Ali’den kalan okumalarla bir başka baba-oğul düeti olan, Kıvırcık Ali’nin Garip Bektaş dizelerinden bestelediği Şentürk düzenlemesi ‘Dün De Ağladım Bugün De’ Işık’ın kavalının önde başladığı eserde Kıvırcık Ali’nin bağlaması da kalan kayıttan kullanılmış. Baran Özer de bağlamasıyla eseri güçlendiriyor. Davul-bas-perküsyon uyumu da eseri canlı tutarken gitarlar da yer yer öne çıkıyor. Eren Özütemiz, eserin ilk kısmını ‘Ben babamdan ayrılalı’ olarak söyleyerek babasına bir selam gönderiyor. Son kısma doğru Acar’ın keman solosu başarılı ve mey de eseri tamamlıyor. Son eser ise Şadıman Baş sözlerine Polat bestesi Sudolmuş aranjesi ‘Sürünesin’ Güzelel’in gitarı ve Alaçayır’ın bağlamalarının öne çıktığı eserde davul-perküsyon-bas uyumu devam ediyor ve çift ses vokalle dengeleniyor. Mey-kaval-keman birlikteliği de eserin duygusunu destekliyor. 

Albüm, oğuldan babaya içten bir ağıt olmasının yanı sıra, besteleri ve yorumu ile de Özütemiz’in bundan sonra yapacaklarını beğeniyle takip edeceğimizin bir göstergesi oluyor.