Müzik

Ömürlük bir müzik sevdası : Fide – Meşk…

En son ‘Büyü’ albümü ile dinlediğimiz, Hem Türkiye‘de hem Yunanistan‘da tanınan, özellikle başarılı Yunanca yorumları ile de tanıdığımız Fide Köksal, 5 yıllık bir aradan sonra DMC etiketiyle ‘Meşk’ albümünü dinleyenlerle buluşturdu.

Albümün düzenlemeleri, aynı zamanda Köksal’ın eşi olan başarılı müzisyen Nassos Sopylis Bougaianos’a ait, Bougaianos aynı zamanda piyano ve Rhodes eşliğiyle albümde yer alıyor. Bununla birlikte albüm başarılı bir orkestrasyona sahip. Albümde Köksal‘ın yorumunun yanında başarılı söz yazarlığı da öne çıkıyor. Bununla birlikte ülkemizde de pek çok bestesiyle bilinen dünyaca ünlü besteci, müzisyen Ara Dinkjian‘ın da yeni besteleri, Köksal‘ın sözleriyle dinleyicilerle buluşuyor.

İlk eser, anonim bir müziğe Köksal tarafından yazılan sözlerle albüme adını veren ‘Meşk’, eserde kemanda Fotis Siotas,  gitarda Marios Mourmouras ön plana çıkıyor. Bununla birlikte davullarda Vassilis Podaras, ve piyanoda Nassos Sopylis Bougazianos’un eşliği ile sözlerin tasavvufi ve lirik yapısı korunuyor. Ardından, Köksal’ın sözleriyle bir Ara Dinkjian bestesi; ‘Meşale’. Bougazianos’un Rhodes eşliği ve Vagelis Karypis’in başarılı perküsyon eşliği ile birlikte Mourmouras’ın gitarı, Nikos Passalidis’in lavtasının ön plana çıktığı duygulu bir eser.

Üçüncü eser yine bir Köksal & Dinkjian çalışması ‘Yara’, Passalidis’in udu ve Karypis’in perküsyonunun uyumu, Dinkjian’ın eserlerindeki o duyguyu, Köksal da lirik sözleriyle desteklemiş. Sıradaki eser ise bir Köksal & Nassos Sopylis Bougazianos bestesi ‘Dönme Dolap’, müzik anlamında gitar ve akordiyon ile birlikte tam bir şenlik tadında, sözlere baktığımızda ise başarılı bir dünya eleştirisi görüyoruz; bu bakımdan albümün öne çıkan eserlerinden biri.

Beşinci eser bir Köksal & Evanthia Reboutsika çalışması ‘Eski Valiz’ albümdeki duygulu havayı devam ettiriyor. Mourmouras’ın gitarının ön planda olduğu yaylılarda Siotas’ın da altyapıyı tamamladığı eserin ardından bu sefer Yunanca bir Köksal & Dinkjian eseri var ‘To Keno’; aslında bu eseri Sezen Aksu’nun yazdığı sözleriyle ‘Hoş Geldin’ veya Dinkjian’ın albümünden ’The Long Goodbye’ diye biliyoruz ancak Köksal’ın yazdığı Yunanca sözler de başarılı; ud ve perküsyonun başarılı uyumu ve orta kısımda piyanonun yanında kemanın da bu sade havayı desteklemesiyle bu versiyonu da gayet başarılı olmuş.

Yedinci eser ise Köksal & Bougazianos bestesi ‘Denizler Vahan Galstyan’ın duduk eşliği, Passalidis’in udu ve Mourmouras’ın elektro gitar eşliğinin kattığı rock tınılar ile ve efektler ve perküsyon ile bütünleşiyor. Podaras‘ın davulu başarılı. Ardından ‘Yara’ eserinin Alexandros Valkanas tarafından yazılmış Yunanca versiyonu geliyor: ‘Klosti’.

Sırada ise ‘Meşale’nin Zerrox remix versiyonu var; bu haliyle discolarda da ilgi görebilecek, eserin duygusunu bozmayan ve esere yeni bir boyut getiren başarılı bir remix olmuş. Ardından ‘Eski Valiz’in Zerrox remix versiyonu da synth solosu ile elektronik bir yapıya bürünmüş; günümüzde ilgi yakalayan elektronik slow türünde bir remix olmuş bu bakımdan bu versiyonu da ayrı bir başarılı.

Meşk şarkısına gönderme yaparak yazdığım başlıktaki gibi; ‘ömürlük bir müzik sevdası’ var Fide’nin. Her seferinde üzerine yeni tatlar, dinleyiciye yeni deneyimler ekleyen… ‘Büyü’ albümünden sonra bekleyen dinleyicilere beklenenden de fazlasını veren bir yeni albüm, kendisini ilk defa keşfedeceklere ise bir daha vazgeçemeyecekleri bir ses.