Müzik

Yeterli bir albüm : Fuat Şeşen – Bana Yeter…

İlk olarak 2013 Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda babası İlhan Şeşen’in bestesi ’Aşk Tek Başına’ performansı ile tanıdığımız ve müzisyenliğinin yanında tercümanlık da yapan Fuat Şeşen, ilk albümü ‘Bana Yeter’i Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu.

Albümdeki 10 eser de Fuat Şeşen’e ait. Düzenlemeler ise Şeşen ve albüme büyük katkısı olan müzisyen Yuri Ryadchenko imzalı. Ayrıca albüm, albümün mix-masteringini yapan Ryadchenko‘nun ‘Super Audio Forces‘ stüdyosunda kaydedilmiş. Albümün süpervizörlüğünü Erman Aksoylu yapmış.

İlk eser, albüm ile aynı ismi taşıyan ‘Bana Yeter’, Şeşen’in bas solo ve gitarıyla başlıyor ve Batuhan Büyükdoğan’ın perküsyonu ve Burcu Bal Ulusoy’un kemanıyla tamamlanıyor, albüm için güzel bir açılış eseri. Ardından ‘Aşk Zır Deliymiş’  Sadettin Ademoğlu’nun gitarı ile Ryadchenko’nun bas gitarının yanında soprano saksafon solosu ön plana çıkıyor, lirik bir aşk şarkısı.

Üçüncü eser ise ‘Ne Olur GelRyadchenko’nun bas gitarı ve Şeşen’in akustik gitarının uyumu ile perküsyonun da ön plana çıktığı , bununla birlikte Ryadchenko’nun synth eşliğinin altyapıyı tamamladığı daha akustik ve sade bir çalışma, ardından daha rock bir eser geliyor; Ryadchenko’nun bas gitarının yanında son kısımda saksafon solosunun da güzel bir renk kattığı ‘Ah Leylam’ albümün duyulacağına inandığım eserlerinden biri.

Beşinci eser; hareketli bir eser, baterinin ve Şeşen’in gitarın ön plana çıktığı, Ryadchenko’nın basının eseri tamamladığı ‘Çok Kolay’ eserinin ardından İstanbul’a başarılı bir değinmece yapan bir eser geliyor ‘İstanbul Hakkında’ slow bir eser ve Şeşen’in gitarları yanında klavye eşliği de ön plana çıkıyor.

Sıradaki eser ‘Aşkından Ölürüm SanmaRyadchenko’nun klavyesinin yanında bas ve solo gitar olarak yer aldığı ve üç enstrümanın uyumlu birlikteliği ile aynı havayı korumaya devam ediyor ve orta kısımdan itibaren bateriyle birlikte rock bir havaya bürünüyor.

Sekizinci eser; ‘Bu Şehirde’ akustik bir eser, Şeşen’in elektro ve akustik gitarının başarılı uyumuyla öne çıkan bir çalışma. Ardından ‘Senin Yanındayken’de Gökçe Özgül’ün vokali ön plana çıkıyor. Şeşen’in gitarı ve Ryadchenko’nun bas eşliğinin yanında klavye eşliği altyapıyı tamamlıyor.

Son eser mızıka solo ve gitarın girmesi ile akustik bir eser ‘Hep Aynı Savaşlar’ başarılı bir savaş eleştirisi. Albüm için de güzel bir final oluyor.

Başlıkta ‘yeterli bir albüm’ dedim albümün ismine gönderme yaparak; başarılı besteler; bu besteler ile uyumlu sağlam düzenlemeler ve Şeşen’in kendine özgü yorumunun yanında, Ryadchenko’nun enstrüman ve düzenlemedeki büyük katkısı, albümü başarılı saymamız için yeterli oluyor.