Röportajlar

Oyunculuktaki başarısını müziğe de yansıtarak ilk teklisi “Hâlâ Orada Mısın?”ı dinleyicilerle buluşturan Pelin Orhuner ile bir röportaj…

Pelin Orhuner denilince herkesin aklına farklı bir çalışması gelir; Ben Yaparım ve Popcorn’un sunucusu, Şevkat Yerimdar’ın Tezene’si, Yunus Emre’nin Bacım Sultan’ı… Kariyerinde pek çok başarıya imza atan Orhuner’in müziğe ilgisini ilk olarak Eser Eyüboğlu ile yaptığı düetlerle duyduk ve art arda gelen farklı düetler, Orhuner’i Yaşar Kekeva Plakçılık’tan yayınladığı ve kendi sözü-bestesi olan ilk teklisi “Hâlâ Orada Mısın?’a kadar getirdi… Orhuner ile Bi’Kuble için müziğe olan ilgisini, Hâlâ Orada Mısın?’ı, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle müziğe ilginiz nasıl başladı ve bu bağlamda birlikte rol aldığınız Eser Eyüboğlu ile düetler kaydedip paylaşma fikri nasıl gelişti?

Kendimi bildim bileli şarkı söylüyor ve oyun oynuyorum! (gülüyor) Oyun oynamaktan kastım burada oyunculuk… Babam piyanist; evde annem de babam da sanat dallarına oldukça meyilli ruhlar ve tabi genetik bir aktarım var. Şarkı söyleyerek kendimin ifadesini şifalandırdığımı düşünüyorum. En sevdiğim şey sesimi kendime duyurmak. Eser’le aynı projede denk gelmiştik. Şefkat Yerimdar adlı komedi projesinde kendisi benim partnerimdi. YouTube kanalı için benimle şarkı söylemek istedi. O şekilde yaptık ve yayınladık.

2017 sonunda Doğa İçin Çal 9’da da yer aldınız. Doğa İçin Çal’a dahil olma süreciniz nasıl gelişti?

Doğa için Çal projesinin babası Fırat Çavaş sağ olsun teklif etti; ben de “Seve seve!” dedim. Şu zamana kadar yapılmış en iyi projelerden kesinlikle!

Son dönemlerde sizi dinlediğimiz düetleriniz de oldu (Burcu Yeşilbaş, Ardıç Duygu & Efe Kaptanoğlu…) ve bunlar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Açıkçası hiç negatif geri bildirim almadım. Güzel sanatlarda herkese her yaptığınızı beğendirmek zorunda değilsiniz. Fakat düet çalışmaları anladığım kadarıyla dinleyicilerin hoşuma gidiyor; ben de aynı zamanda bir dinleyici olarak düet dinlemeyi çok severim. Ruhların farklılığı ortaya çıkıyor. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve aynı zamanda sizin eseriniz olan Hâlâ Orada Mısın?’ın ortaya çıkışı nasıl gelişti? Bu bağlamda Yaşar Kekeva Plakçılık ile yollarınız nasıl kesişti?

-Hâlâ Orada mısın? yaşananlar sonucu kalbimden dilime gelmiş bir şarkı. Hem sözleri hem de melodisi aynı anda gitarımdan çıktı. O an, hayatımın en tatlı anlarından biriydi diyebilirim. Yaşar Kekeva Plakçılık ile tatlı tesadüflerle yollarımız kesişti. Bu şarkıyı duyan sevgili Kemal Kekeva duyduğu andan itibaren benim şarkıyı ifade etme biçimimi ve şarkının naifliğini sahiplendi. O günden itibaren “Haydi Pelo, bunu yapalım!” dedi. Ben pek yanaşmadım açıkçası… Çünkü şarkılarımı ve diğer şarkıları en çok kendime ve kedilerime söylemek gibi bir hazzım vardı! (gülüyor) İçinizde mükemmeliyetçi bir kız çocuğu yaşatıyorsanız o sizi bazen engelleyebiliyor! Neyse ki bu sene hiç bir konuda mükemmel olmam gerekmediğini anladım ve sadece keyif almak için yola çıktım.

Hâlâ Orada Mısın?’ın düzenlemesini yapan Genco Arı ile yollarınız nasıl kesişti?

Kemal abi bir gün telefonda bana şarkıyı Genco Arı’ya verdiğini dile getirdi, benim için harika bir sürprizdi…

Hâlâ Orada Mısın? ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hâlâ Orada mısın? ile ilgili genel olarak beni çok tatmin eden görüşler aldım. Beğenmeyenler ya da şarkıdan etkilenmeyenler olmuştur. Fakat görüşlerine çok güvendiğim, sanat anlayışlarına bayıldığım insanların şarkıyı günlerce dinlediklerini duyunca insan mutlu oluyor. Fakat bu şarkı artık benim değil. O, kendi yolunda ilerliyor. Şarkı kime rastlarsa artık; kimileri sevecek, kimileri yüz çevirecek, bu denge böyle. Dolayısıyla artık bu dinleyicilerin işi ben burası ile pek ilgilenmiyorum. İlhamım bir şekilde form bulduğu ve açığa çıktığı için hikayenin sonunda çok mutluyum! (gülüyor)

Klipte aynı zamanda işaret dili ile şarkınızı anlattınız. İşaret dili kullanma fikri nasıl gelişti? 

-İşitme engelli arkadaşlarımız ve diğer engelli vatandaşlar her zaman ilgi odağım oldular. Çocuk yaştayken de bu böyleydi. İşaret dilinin çok zor olduğunu düşünüyordum. İlginç bir bakış açısı ve konuşmadan anlaşabilmenin bir yolu olması fikri beni hep heyecanlandırmıştır. Ben Kadıköy’lüyüm. Mahallede her zamanki cafemizde otururken arkadaşlar Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nin açmış olduğu işaret dili kursundan bahsettiler ve çok heyecanlandım; bodoslama atladım. Çok sevgili işaret dili öğretmenim Gülşah Yılmaz’a tekrar teşekkürler olsun. 120 saatlik bu kurs dönemimde hayatımın en sıkıntılı döneminden geçtim; bu kurs kendimle ve hayatımla kurduğum iletişimin bir metaforu gibiydi. Kurs ile birlikte işaret dili benim için sandığımdan daha anlamlı oldu. Bu sebeple Hâlâ Orada Mısın? diye sormayı işaret diliyle yapmak istedim…

Aynı zamanda eğitim bağlamında sektörün-işin mutfağında yetişmiş bir iletişimci olarak, iletişim eğitiminiz size sahne önünde oyuncu-sunucu ya da yorumcu olmak bağlamında neler kattı?

-Ne kadar güzel bir soru! Ben Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri mezunuyum. Yanlış tercihle girdiğim bu bölüm bana muazzam şeyler kattı; çok küçük yaşta medya analizi yapmayı, “ekran”ın ön yüzü kadar arka yüzünü de görmeyi, iletişim araçlarında kullanılan içerikleri analiz etmeyi, sorgulayan ve eleştiren bir bakış açısını edindik dört yıl boyunca. Tüm bunları bilerek ekran önünde olmak benim için daha da eğlenceli oldu. Uyumadım. Her zaman yaptığım projeleri çok daha iyi bir gözle değerlendirme şansı doğal olarak benim oldu! Ayrıca meslek hayatımda işime yarayacak başka araçları da öğrendim; bazı işleri kendim halledebilirim, bu çok güzel! (gülüyor)

Hâlâ Orada Mısın? sonrası müzik alanında yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Hâlâ Orada Mısın? benim için her zaman alfabenin ilk harfi kadar değerli ve merak uyandırıcı olacak. Ardından gelen şeyleri ben de bilmiyorum. Bilmemeyi seçiyorum! Akışa teslim oldum. Hayat böyle bir şey galiba! (gülüyor) Fakat tabi ki çok şey üretmek istiyorum. Sesimi duymaktan keyif alan binlerce insan var; dilerim ki bu zamanla çığ gibi büyür, keyifle kocaman alanlara taşar. İnsanlara neşeyle katkı olmayı seçiyorum yaptığım her işte; söylediğim her şarkıda, oynadığım her oyunda, hayatımın her noktasında… Bu doğrultuda daha yapacağımız bir çok tatlı proje olacak, dilerim her biri sağlıklı bir hevesle ortaya çıksın.

Pelin Orhuner’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hâlâ Orada Mısın?”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.