Röportajlar

Yeni teklisi “İkili Delilik”i dinleyicilerle buluşturan Nur ile bir röportaj…

Nur Yörükoğlu ismini çoğu dinleyici, sosyal medyada söylediği şarkılar ile bilir olsa da, özellikle 2019 sonbaharında yayınlanan ilk teklisi Yar İnan ile duydu. Ardından Tarumar teklisiyle de dikkat çeken ve son olarak yine GTR Müzik etiketiyle bu sefer bir Sezen Aksu şarkısı (Sezen Aksu & Halil Koçak ortak çalışması) İkili Delilik’i yorumlayıp üçüncü teklisini yayınlayan Nur ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Yar İnan’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Eğitimini aldığım ve icra ettiğim mesleğim olan simültane çevirmenliği, yaklaşık 20 senedir yapmaktayım ve bundan iki buçuk sene önce cesaretimi toplayıp karaoke altyapı üzerine farklı dilde şarkılar söyleyerek Instagram’a yüklemeye başladım. İlk başta benden sesler olsun diye “Nur’dan sesler” hesap adıyla uzunca bir süre video çekip paylaştım. Soyadım ‘Sesler’ zannedildiği için hesap adımı değiştirdim ve “nur.yorukoglu” hesap adıyla paylaşımlarıma devam ettim. Zamanla beğenip takip edenlerin sayısı 13.000’e ulaştı. Ama elbette ki Instagram paylaşımları yapmaya başlamadan çok daha önce lisede ve üniversitede müzikle hep ilgiliydim zaten. Lisede okul korosundaydım. Gitar dersleri alıyordum ve uzunca bir süre çaldım. Sonra üniversitede müzik gruplarım oldu. Ankara’daki Gordion Caz Akademisi’nde öğrenciydim ve kıymetli müzisyenler öğretmenim oldu. Bu öğretmenler arasında Sibel Köse, Durul Gence, Kamil Erdem, Yıldız İbrahimova’yı sayabilirim. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve art arda iki şarkısını (Yar İnan ve Tarumar) seslendirdiğiniz Koray Tunçel ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Koray Tunçel, benim 18 senelik arkadaşım. Onunla Ankara’da Gordion Caz Akademisi’nde tanışmıştık. Sınıf arkadaşımdır ve çok sevdiğim bir dostumdur. Bir gün sohbet ederken, “Nur! Bir beste yaptım. Onu sana dinletmek istiyorum.” dedi. Şarkıyı birlikte dinledik onun kaydından. Hatta birlikte söyledik de. Sonra dedi ki “Bu şarkıyı ben sana veriyorum. Bunu aranje ettir. Şarkı senindir”. Ben de önce şaşırdım. “Aranje ettirip sonra ne yapacağım ki?” diye düşünüyordum ve içten içe “Bu şarkıyı düzenletirim. Müzikle ilgili bana da hoş bir anı olarak kalır” diyorum. Ama bununla kalmadı tabii. 

GTR Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

Aranjörüm Hakan Süersan, şarkıyı aranje ettikten sonra “Bu şarkıyı bir yere vermeyi planlıyorsun değil mi?” diye sorduğunda dürüst olmak gerekirse hiçbir plak firmasına götürme planım yoktu. Dediğim gibi bana anı olarak kalacak bir iş yaptığımı sanıyordum. Sonra Hakan’la birlikte düşünüp taşındık ve projemizi GTR’ye götürmeye karar verdik. Hakan ile GTR zaten öncesinde sektörden tanışıyorlardı. Hakan, beni de onlarla tanıştırarak GTR ailesinin bir parçası olmama vesile oldu. 

Teklileriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk teklim “Yar İnan”, romantik ve daha çok doksanları andıran bir düzenleme yapısına sahip. Bu şarkının çok koyu sevenleri var. Arabalarında dinledikleri esnada çektikleri videoları veya cep telefonlarından dinlerken çekip gönderdikleri ekran görüntülerini bana da yolluyorlar. Şarkının bu kadar sevildiğini görmek beni çok mutlu ediyor. İkinci teklim “Tarumar”ın ise ayrı bir dinleyicisi oldu. Onun düzenlemesi, daha çok günümüzün özelliklerini taşıyor. Geçenlerde Instagram’da yaptığım canlı yayında defalarca kez istek alması beni ne kadar sevindirdi; anlatamam. 

İkili Delilik şarkısını seslendirmeye nasıl karar verdiniz?

Aranjörüm ve çok eski arkadaşım Hakan Süersan ile zaten bir Sezen Aksu şarkısını yeniden yorumlama fikri vardı aklımızda. Çok uzunca bir süre neredeyse tüm Sezen Aksu şarkılarını taradık ve İkili Delilik’in diğer şarkılara göre daha az sanatçı tarafından yorumlandığını fark ettik. Zaten şarkıyı da ben oldum bittim çok severdim. Bu şekilde bu şarkıya “cover” yapmaya karar verdik.

Tüm teklilerinizde düzenlemelerinizi yapan Hakan Süersan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Hakan, benim ortaokul yıllarından beri arkadaşım. Aynı okul servisiyle senelerce birlikte okula gidip geldik. Zaten o senelerde de kardeşime org hocalığı yapmıştı. 

İkili Delilik ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Bu bağlamda eser sahipleri Sezen Aksu veya Halil Koçak’tan aldığınız bir geri dönüş oldu mu?

“İkili Delilik” herkesin çok iyi bildiği bir şarkı zaten. Biz bu şarkıya farklı bir yorum getirerek pop-rock bir versiyon yarattık. Daha yeni çıkarmış olmamıza rağmen yaptığım Instagram canlı yayınlarında istenmesi harika bir duyguydu. Şarkımızı, Sezen Aksu’nun sahibi olduğu Studio Lonca’da kaydettik. Bu şarkının aurasına ayrı bir tılsım katar diye düşündük. Kayıt boyunca çok dua etmiştim, Sezen Hanım ile karşılaşmak ve tanışmak için. Ama kendisi orada değildi. Dolayısıyla karşılaşamadık. Ama şarkının bestecisi Halil Koçak ile tanıştım tabii ki. Hatta çok güzel bir diyaloğumuz ve uyumumuz oldu kendisiyle. Halil’e, “Şarkıyı böyle bir versiyonla çıkarmak istiyoruz.” dediğimizde ve pilot kaydımızı dinlettiğimizde kendisi de çok beğenmişti. 

İkili Delilik’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-İkili Delilik’ten sonra yapmayı düşündüğüm pek çok şarkı var esasen. Hatta yazın da bir tanesini kliplendirmeyi düşünüyorum, eğer her şey yolunda gider ve sağlıklı günlere kavuşursak elbette ki.  

Nur Yörükoğlu’na bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. İkili Delilik’i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.