Müzik Haberleri

Ozan Kotra, beklenen ilk solo albümü “Hava Durumu”nu hem dijital albüm hem de plak formatında dinleyicilerle buluşturdu!

Müzik kariyerinde uzun yılları geride bırakan Ozan Kotra, Flört ile konserlere çıkmadığı, stüdyo kaydı yapmadığı 16 aylık dönemde hazırladığı ilk solo albümü Hava Durumu’nu, hem tüm dijital platformlarda hem de plak formatında Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu.

Yaklaşık 3 aylık bir kayıt çalışmasıyla, Türkiye’nin analog kayıt fabrikası Bay Papağan stüdyolarında kaydedilen 10 şarkılık albümün, plak miksi ve kalıbı PlakveBen öncülüğünde İngiltere’nin ünlü stüdyosu Abbey Road Stüdyolarında yapıldı.

Kendi alanında üst düzey 30 kişilik bir müzisyen kadrosunun çaldığı albümün açılış şarkısı ‘Sorma Arkadaş’ ayrı zaman dilimlerinde tam 3 kez kaydedildi ve son versiyon kullanıldı. ‘Mehtaba Karşı’, ‘Hasta Mı Oldun’ gibi 20 yıl önce yazılan şarkılar ve ‘Hava Güzel Kadıköy’de gibi stüdyo kayıtları bittikten sonra son anda albüme eklenen şarkıların yanı sıra ‘Unutulmuyor’ (Senin Yüzünden) isimli şarkıda Fuat Güner Hawaiian gitarıyla eşlik etti. Flört üyeleri de bazı şarkılarda eşlik etti ama aynı şarkıda çalmadılar ve vokal yapmadılar.

Albümün son şarkısı ‘Humbarap Yaya’ Ozan’ın, oğlu Poyraz’a bebekliğinde söyleyip, onu güldürdüğü uyduruk bir tekerlemenin şarkılaşmış hali. Poyraz da bu kayıtta babasına eşlik etti.

Kotra, albümünü şu sözlerle anlatıyor : “Genç bir müzisyen olarak ilk başladığım andan itibaren hep bir grup müzisyeni oldum ve böyle de anıldım. Flört’le beraber, neredeyse 30 yıllık bu süreçte, elbette pek çok macera yaşadım ve hayat yolunda pek de tercih etmeme rağmen, son derece çetrefilli, komik-trajikomik, başarılarla dolu ama son kertede kendine özgü hikayesi olan bir müzisyen olarak, işimi büyük bir aşkla yapmaya gayret ettim. İşte “Hava Durumu” bu yolculuğun şu anki dönemime kadar olan süreci, bir anlamda kişisel olarak anlatan ve bir grup müzisyeni çerçevesi dışında kaydettiğim ilk albüm. Bir anlamda, solo bir kariyerin pek zararı olmayacağını ve kendi adımla bir şeyler yapma heyecanıyla, gerek sektörden gerekse özel hayatımdaki dostlarımın da desteğiyle, benim için karanlık sayılabilecek bir dönemde, moral gücü çok yüksek bir ruh haliyle kaydettiğim bu albümün, Türk müzik tarihine hoş bir sada bırakmasını hedefledim.”

Hava Durumu’nu tüm dijital platformlarda ve önümüzdeki zamanlarda plak satan yerlerde bulabilirsiniz.