Müzik

Rap severlere iyi gelecek : Sessiz G3 – Depresan…

Son dönemde rap alanında dinleyicilerle buluşan albümlerin büyük çoğunluğu artık sadece dijital olarak yayınlanmaya başlarken, bir kısım rap sanatçısı da albümlerini hem dijitalde yayınlarken hem de CD olarak dinleyicilerle buluşturuyor. Bu albümlerden biri de, 20 yıldan beri Underground Rap yapan, daha önceden internette de eserlerini dinlediğimiz Samsunlu rap sanatçısı Sessiz G3’ün (Fikri Öztürk) ilk albümü oldu : Depresan…

Albümdeki tüm eserler, kayıt ve düzenlemeler Sessiz G3’e ait.

İlk eser, albüme adını veren ‘Depresan’ piyano solo ile açılan ve elektronik ritm ile piyanonun dengelendiği eserde çift vokal ekleme de klavye keman eklemesiyle birlikte eseri tamamlıyor. Nakaratıyla da akılda kalıcı olan eser, Sessiz G3’ün rap müziğe olan duruşunu başarılı bir şekilde özetlediği cümleyle de dikkat çekecektir : ‘Bitmeyen bir hastalık bu, rap tedavisi.’ Ardından ‘Anlat Bana Kendini’ Piyano ve klavyenin tınılarının elektronik ritmlerle birleştiği; klavyenin 1980’ler tınıları kattığı ve albümü biraz daha hareketlendiren eserde yine rap üzerine cümleler beğenilecektir ‘Bileceğim ki her satırda rap benimle dilenecek’ çift ses vokal eserin enerjik yapısını destekliyor. Sözlerindeki lirik yapıyla da albümden öne çıkan bir eser. 

Sırada ‘Fak-a Bastın’ var. Alaturka keman sampleıyla açılan eserde kullanılan eserden farklı keman sampleları, klavye ve elektronik ritmleriyle birlikte kullanılmaya devam ediyor. Sample kullanımındaki başarıyla beğenilecek bir eser, nakaratta da ön plana çıkan sample ile oluşan nakarat da dikkat çekiyor. Sözlerdeki ironik üslupla da sevilecek bir çalışma. Ardından ‘Benim Mahkemem’ geliyor, gitar ve elektronik ritm sample ile başlayan eserde yaptığı müziği mahkemevari bir dekorda anlatırken orta kısımdaki klavye solo akılda kalıcı oluyor.

Sıradaki eser, ‘Bir Varmış, Bir Yokmuş’… Gitar ile başlayan eserde gitar ve elektronik ritmin birleşimi başarılı bir altyapıyı hazırlıyor ve Sessiz G3, hayat ve sevgiye dair düşüncelerini ve gördüğü çelişkileri yine ironik bir üslupla anlatıyor. Ardından ’Korkusuzdur Türkler’ geliyor. Bağlama sample ve elektronik ritm ile başlayan eserde Sessiz G3’ün gözünden Türklere bir övgü ve kaybettiklerimize ağıt, albümün en anlamlı eserlerinden biri haline getiriyor. 

Albüm, Sessiz G3 ile, aynı zamanda eşi olan Mc Panik’den ortak bir çalışma ‘Pas Yok’ ile devam ediyor. Piyano sample ve elektronik ritmin birlikteliği ile başlayan eserde her iki rap sanatçısı da uyumlu bir birliktelik ile yine lirik anlamda dikkat çeken bir eseri sunuyor. Ardından, ‘Yeraltı Karanlık’ geliyor. Albümün öne çıkan ve günümüzdeki değişimlere göndermeler yapan ve Sessiz G3’ün rap alanındaki yerini anlatan eserlerden biri oluyor, klavye solo ve elektronik ritm bir arada eserde altyapıyı tamamlıyor.  Bir rap eleştirisi de ‘dum tu tak ritm yapıp müzik yaptım sananların’ dikkat çekecektir.

Sıradaki eser ’Tek Başıma Gideceğim’ akılda kalıcı bir başka piyano sampleı ile başlayan eserde klavye sampleları 1980’ler tınıları katıyor. Orta kısımdaki sample eklemesi başarılı. Çift ses eseri güçlendiriyor. Hayat ve ölüme dair düşüncelerini sergileyen Sessiz G3’ün eseri bu konuda albümün öne çıkan eserlerinden biri oluyor.  Ardından ‘Hep Yarımdır Düşlerim’ Yunan tarzı gitar sample ve dubbing ile başlayan eserde Sessiz G3, kendine özgü lirik söz yapısını devam ettiriyor ve bu bağlamda epey dikkat çekecek satır aralarına sahip bir eser.

Son iki eserden ilki ‘Düşler Tarlası’ gitar sample ile başlayan eserde nakarat gitar sample ile ilerliyor ve bu bağlamda akılda kalıcı bir nakarata sahip. Bas eklemeleri de eserin altyapısını güçlendiriyor. Ardından ‘Af Dilersin’ 1980’li yıllar tınıları katan klavye fonun elektronik ritmle birleşimiyle başlayan eserde efektler de aynı tınıyı sürdürüyor. Bir önceki eser gibi sample üzerine nakarat yapısını sürdüren eser, bu bağlamda da başarılı bir çalışma.

Rap müziğe verdiği 20 yıl içinde kendine özgü bir Rap yazarlığı üslubu geliştirdiğini bu ilk albümüyle kanıtlayan Sessiz G3’ün bu albümü, albüme ismini veren ‘Depresan’ gibi, Rap severlere iyi gelecek ve devamı beklenecek bir ilk albüm oluyor.