Müzik

Zamansız bir veda ile aramızdan ayrılan usta müzisyenden, unutulmayacak ve onu hep yaşatacak bir veda albümü : Galip Kayıhan – Galip’çe / Ölürüm Sensiz…

Edip Akbayram ve Dostlar grubu ile tanıdığımız ve ilerleyen yıllarda prodüktör olarak da pek çok sevilen çalışmaya imza atan usta müzisyen Galip Kayıhan, son albümünün hazırlığı içerisindeydi ve bu hazırlığını sosyal medya hesaplarından da paylaşıyordu; ancak kendisi 10 ay önce aramızdan zamansızca ayrıldı ve geriye bıraktığı bir albüm kaldı arkada : Galip’çe / Ölürüm Sensiz… Bordo Müzik etiketi ve Medeni Uçar yapımcılığında çıkan albüm, Galip Kayıhan’ın oğlu Arda Kayıhan’ın çalışmalarıyla dinleyicilerle CD ve dijital albüm olarak buluştu. 

Albümde belirtilen eserler dışında tüm düzenlemeler Galip Kayıhan’a ait.

İlk eser, anonim sözlere Kayıhan bestesi ‘Adanalıyık’ Adana’lıların söylediği sözlerden Kayıhan’ın derlediği bir eser, Kayıhan’ın elektro ve ovation gitarının önde başladığı ve ritmlerle dengelendiği eserde Kayıhan, Adana şivesi ile tiyatral bir üslupla eseri seslendiriyor. Orta kısımda Kayıhan’ın sert gitar tınıları eseri sentezsel bir hale getiriyor. Bu bağlamda albüme esprili bir başlangıç oluyor. Ardından, sözleri Tezer Soykök’e, bestesi Kayıhan’a ait olan ‘Aşk Ölümlü’ geliyor. Kayıhan’ın klavyesiyle akustik bir şekilde başlayan ve klavye fon ile desteklenen eserde Kayıhan elektro gitarıyla öne çıkıyor ve akılda kalıcı gitar riffi başarılı. Bağlamanın ve perküsyonların da doğu tınıları kattığı eserde Kayıhan aynı zamanda elektronik ritmleriyle esere yer yer Rock yer yer R&B tınılar katıyor. Geri vokaller de eseri destekliyor. Son kısımdaki rap vokal de ilgi çekecektir.

Sırada, sözü ve müziği Kayıhan’a ait ‘365 Gün 24 Saat’ var. Klavye giriş ve Kayıhan’ın gitarıyla birlikte slow rock tınılarıyla başlayan eser lirik sözleriyle dikkat çekiyor, bas da altyapıyı tamamlıyor. Klavye esere 1970’ler tınıları katıyor. Kayıhan da eserde 1970’lerin yorumcularının naif üslubunu yansıtırken çift sesiyle de bu naifliği destekliyor. Albümden öne çıkan eserlerden biri.

Albüm, art arda iki Tezer Soykök sözü ve Galip Kayıhan müziği olan eserle devam ediyor. İlk önce ‘Hint Kumaşı’ Kayıhan’ın sert elektro tınıları ile başlayan ve klavye fon ile dengelenen eserde davul da bu sert tınıyı destekliyor. Sözlerindeki ironiyle de dikkat çeken bir eser. Ardından albüme adını veren ‘Ölürüm Sensiz’ Kayıhan’ın  12 telli gitar ve basıyla akustik bir şekilde başlayan eserde elektro gitarda Aydın Tilkan yer alıyor ve eserin duygulu yapısını davul ile birlikte destekliyor. Orta kısımda Tilkan’ın elektro solosu başarılı ve Kayıhan’ın klavyesiyle dengeleniyor. Son kısımda Kayıhan’ın ıslık solosu da esere güzel bir renk katıyor. Lirik sözleriyle de kısa sürede dinleyicilerin albümden beğeneceği bir eser olacak ve repertuvarlara da girecektir.

Sıradaki eser, (CD versiyonunda yer almıyor) edebiyatımızın ölmez ustalarından Aziz Nesin’in şiirine Galip Kayıhan bestesi ‘Ülküsel’ klavyenin önde olduğu ve gitar-elektronik ritm dengesiyle başladığı eserde Kayıhan’ın elektro gitar solosu akılda kalıcı. Nesin’in çocuklara ithaf ettiği şiiri Kayıhan da aynı duyguyu koruyarak besteleyip seslendirmiş. Çift ses vokal de başarılı. Bas da yer yer öne çıkıyor. Ardından Kayıhan’dan bir şiir ve beste ‘Şarkıların Suçu Ne?’ Kayıhan’ın gitarları ve geri vokalin de eşliği ile, Kayıhan, şiiri kendine özgü bir üslup ile seslendiriyor ve arka kısımda geri vokallerin desteği de, eseri sevilecek bir deneme haline getiriyor. Orta kısımda Kayıhan’ın elektro solosu başarılı.

Sırada art arda iki Kayıhan eseri var; ilk önce ‘Meleğim Ol’ Kayıhan’ın klavyesi ve elektronik davullarıyla başlayan eserde Kayıhan da gitarlarıyla önce sakin sonra sert gitar tınılarıyla eseri enerjik bir hale getiriyor. Gitar tınıları diğer yandan eserin lirik sözleri ile bütünleşiyor. Ardından ‘İtirafçı’ alkış sesleri ile başlayan ve elektronik davul-elektro ile devam eden eserde Kayıhan bir önceki sert gitar tınılarını daha da koyu bir hale getiriyor ve Kayıhan da koyu bir ses tonu ile eseri tiyatral bir üslup ile seslendiriyor. Kayıhan eserdeki sözleriyle Cem Karaca’nın ‘Beni Siz Delirttiniz’ ve ‘İhtarname’ eserlerine bir selam gönderiyor.

Sıradaki eser, anonim sözlere Kayıhan bestesi ‘Şerefe’ albümü piyano-gitar ve elektronik keman-perküsyon ile birlikte albümü daha sakin bir havaya getiriyor. İçki üzerine söylenen kalıplaşmış sözleri şiirsel bir üslupla seslendiren Kayıhan’ın bestesi de sözlerle bütünleşiyor. Ardından bir başka Soykök & Kayıhan çalışması ‘Gerisi Yalan…’ Kayıhan’ın gitarları ve elektronik ritm-klavye birlikteliğiyle albümü yine enerjik bir hale getirerek başlayan eser, akılda kalıcı gitar riffleri ile albümden sevilecek bir diğer eser olacaktır. Son kısımda Kayıhan’ın elektro solosu başarılı. 

Albüm, iki Kayıhan eseriyle devam ediyor; önce ‘Bir Haller’ klavye ve elektronik ritm ile Deep House havasında başlayan ve Kayıhan’ın elektrosu ve ‘Of!’ vokalinin yanı sıra geri vokallerinin de girmesiyle devam eden eserde, birkaç eserde de olduğu gibi tiyatral bir üslup hakim. Kayıhan’ın rap kısmı da sevilecektir. Hareketli yapısıyla yazın duyacağımızı düşündüğüm eserlerden biri. Ardından ‘Siler Giderim’ dalga sesleri ile başlayan ve Kayıhan’ın gitarlarının eklendiği; albümü yine sakin bir havaya getiren eserde Kayıhan esere yine şiirsel bir üslup ile başlıyor. Kayıhan’ın sert gitar soloları başarılı ve sözlerle de bütünleşiyor.

Sırada, albümün en anlamlı eserlerinden biri sayılabilecek; anonim sözlere Kayıhan bestesi ‘Utanıyorum Şehidim’ gitar-klavye-bas birlikteliği ile başlayan eserde davul da yer yer öne çıkarak, sözlerin ve eserin duygulu yapısını yansıtıyor ve elektro da aynı havayı destekliyor. Kaybettiğimiz şehitlerimizin ardından söylenenlerin derlenmesiyle oluşan sözleriyle Kayıhan’dan bir ağıt olan başarılı eser, albümden öne çıkan bir diğer eser oluyor. Ardından Kayıhan eseri ‘Yüreğim Kutupta’ Kayıhan’ın gitarı ve klavye fonu ile başlayarak, basın da öne çıktığı eser; albümün duygulu hale gelen yapısını devam ettiriyor ve Kayıhan’ın sert gitar tınılı elektro solosu da lirik sözleri ile birlikte bu duyguyu destekliyor.

Sıradaki eser, CD versiyonunda ilk CD’nin son eseri, Kayıhan eseri ‘1968’ Kayıhan’ın gitarları ve elektronik ritm-klavye ile birleşerek başlayan ve albümü yine hareketlendiren eserde Kayıhan yine şiirsel bir üslupla 1968’in yansımalarını anlatıyor ve orta kısımda klavye-elektro birlikteliği başarılı.

CD versiyonunda ikinci CD’nin ilk eserinden itibaren ise, bazı eserlerde Bulgaristan’ın sevilen sanatçılarından Teddy Katzarova’nın yanı sıra, başarılı sanatçılar Gamze Lim ve Eylem Calp de albümde konuk sanatçı olarak yer alıyor.

Katzarova’nın seslendirdiği ilk eser, Bulgar sanatçı Silvia Katzarova bestesine Seda Akay sözleri ve Serkan Baysal aranjesi  ‘Aşk, Aşk, Aşk’ akılda kalıcı gitar riffi ve elektronik davulun önde olduğu eserde  Yıldan Ergüzel’in yaylı aranjesi de perküsyonlar ile birlikte eserin eğlenceli yapısını destekliyor. Serkan Baysal da klavyesi ile altyapıyı tamamlıyor. Katzarova’nın çift ses vokali de başarılı. Son kısımda Lexus’un yer aldığı rap vokal de sevilecektir.

Ardından, geçtiğimiz aylarda Nino Varon’un ‘Şarkı Gibi Şarkılar’ albümünde de enstrümantal ve sadece Varon’un vokaliyle dinlediğimiz ‘Bonsoir’ bu sefer Katzarova’nun yazdığı sözler ve eklemelerle ‘Woman Of The Night’ olarak albümde yer alıyor. Nino Varon sözlerine Alper Çam beste ve düzenlemesi düzenlemesi olan ve klavyede de Çam’ın yer aldığı eserde Katzarova’nın yorumu, Varon’un tiyatral yorumuyla dengeleniyor ve ilerleyen zamanlarda Lounge albümlerde bile görebileceğimizi düşündüğüm başarılı bir çalışmaya imza atıyor. 

Albüm, art arda üç tane Kayıhan bestesi olan, vokallerin yer yer katkı sağladığı enstrümantal eserle devam ediyor. İlk önce ‘Jam 55 52’ Kayıhan’ın gitar ve klavye eklemelerine Katzarova vokali de bir önceki eserin Lounge yapısını devam ettiriyor. Orta kısımda gitar sololar başarılı. Ardından art arda iki eserde, vokaliyle Gamze Lim yer alıyor. Kayıhan’ın ‘Kashmir’ tarzı bir eser olarak tanımladığı ‘Noah’s Of Arc’ klavye ve efektlerle başlayan eserde perküsyonlar da üflemeli ile dengeleniyor. Yaylılar ve elektro solonun uyumu, eserin enstrümantal yapısını sentezsel bir birlikteliğe doğru götürüyor. Gamze Lim de vokaliyle eseri destekliyor. Sonra ‘Global Warming’ doğu üflemelilerin ve perküsyonların Lim’in vokaliyle dengelendiği eserde Kayıhan’ın elektro solosu öne çıkıyor. Orta kısımda bağlama solo bu eseri de bir önceki eser gibi sentezsel bir hale götürüyor. 

Sırada, İngilizce bir Kayıhan eseri ‘I Feel Crazy’ var. Kayıhan’ın elektro ve klavyesi elektronik ritmlerle birleşiyor ve albümün hareketli modunu daha da ilerletiyor. Kayıhan’ın sözleri de eserle bütünleşiyor. Vokaller de eseri destekliyor. Kayıhan, şiirsel yorum üslubunu ara ara bu eserde de devam ettiriyor. Orta kısımdaki gitar ve bağlama solo başarılı. Ardından bir diğer yeniden yorumlama, Mirkelam eseri ‘İstanbul’da’ Katzarova’nın yorumuyla yer alıyor. Kayıhan’ın şiiriyle yer aldığı eserde Kayıhan’ın elektrosu ve bası, klavyesiyle aynı uyumu sağlarken elektronik davul da eserin ve şiirin duygulu yapısını güçlendiriyor.

Son iki eser, Kayıhan bestesi iki enstrümantal eserde ise Eylem Calp vokaliyle yer alıyor. ‘Dance With Me’ klavye ve Calp’ın vokal desteğiyle başlayan eserde Kayıhan, Calp’ın vokali üzerine konuşmaları ile yine tiyatral bir yorum üslubunu benimsiyor. Elektronik ritmler de eseri destekliyor, yazın duyacağımızı düşündüğüm eserlerden. Ardından ‘Born In Your Heart’ Kayıhan’ın bir önceki eserdeki gibi benimsediği yorum üslubu, elektronik ritmler ve klavye ile birleşiyor. Albümü gittikçe hareketlendiren son eser, Calp’in epik vokali ile de güzel bir renge bürünüyor ve albüme güzel bir final oluyor.

Albümde Kayıhan, elektro gitar, ovation ve 12 telli gitar haricinde klavye ve bilgisayar programlamaları ile de yer alırken, bas gitarlarda ise Özgür Yenilmez ve Alper Çam yer alıyor. Ayrıca Dostlar grubundan dostu Cudi Koyuncu da Kayıhan’a bu albüm yolculuğunda destek oldu. Ayrıca Kayıhan, albümün CD halinde, yollarının kesiştiği dostlarının isimlerini bir kitapçık halinde teşekkür ederek dinleyicilerle paylaşıyor.

Kayıhan, bu albümü ile hem Dostlar döneminde de dinleyicilerin sevdiği gitar ve klavye tınılarını, yer yer duygulu yer yer de tiyatral bir üslubu benimsediği besteleri ile harmanlarken, konuk müzisyen ve vokallerin de katkıları ile, kendisini hep yaşatacak bir albümü dinleyicilerine bırakıyor.