Müzik

Rumeli’ye bir selam : Cüneyt Şentürk – Rumeli Dance Folk…

Rumeli havalarının sevilen ismi Cüneyt Şentürk’ü yeni albümü ile, bu sefer Elenor Müzik etiketiyle dinliyoruz: ‘Rumeli Dance Folk’ (Maşallah Nuse / Temenna / Gelinle Damat Maşallah)

Albümün aranjeleri (remixler dışında) Ferdi Bilir’e ait.

İlk eser Cüneyt Şentürk & Orhan Çakır ortak çalışması ‘Gelinle Damat MaşallahDemo Savlev’in trompetinin ön planda başladığı, Bilir’in elektronik ritmleri ve Bilir ve Çakır’ın vokalleri ile dengelenen, güncel bir altyapı anlayışına sahip, orta kısımda Savlev’in üflemeleri ile ön plana çıktığı ve bu sene düğünlerde duyacağımızı düşündüğüm eser, albüme güzel bir başlangıç oluyor. 

Sırada bir Arnavutça Potpori var (Nuse Temenna) önce Ksurni Şöçe, sonra Oy Luliye yer alıyor. Bilir’in elektronik ritmleri ve Savlev’in üflemeleri ile aynı güncel anlayışı devam ettiriyor ve son kısımda Savlev’in saksafon solosu başarılı. 

Albüm bir Şota / Nevesta Temenna ile devam ediyor, ‘Bir Yuva Kuralım’ sözleri Cüneyt Şentürk’e ait olan eser, Bilir’in elektronik ritmleri ve klavye eşliği ile birlikte öne çıkarken, Orhan Çakır’ın akordeonu da esere güzel bir renk katıyor. 

Sıradaki eser ‘Ayva Çiçek AçmışAltan Turan’ın gitarı ve Savlev’in üflemeli eşliğine Bilir’in elektronik ritmiyle ilerleyerek aynı güncelliği sürdürüyor; vokaller de eseri güçlendiriyor. Son kısımda Erkan Şavak’ın klarnet solosu başarılı. Ardından ‘Bir Fırtına Tuttu BiziTuran’ın gitarının Şavek’in klarneti ve Çakır’ın akordeonunun perküsyonla uyumu ile başlıyor, vokaller de eserin duygusunu güçlendiriyor.

Sırada bir Makedonca Potpori var, önce ‘Devoyçe Belo’ sonra ‘Oy DevoyçeBilir’in elektronik ritm ve klavyesinin ön planda olduğu, vokallerin de dengelediği bir çalışma oluyor. 

Albümün son iki eseri, ‘Ayva Çiçek Açmış’ ve ‘Gelinle Damat Maşallah’ın Yunus Duralı tarafından aranje edilmiş remix versiyonları. ‘Ayva Çiçek Açmış’ Duralı’nın elektronik klavye eklemeleri ile Savlev’in üflemelilerinin korunduğu ve esere güzel bir renk kattığı, diskolarda duyacağımız bir versiyon oluyor. ‘Gelinle Damat MaşallahDuralı’nın klavye ve elektronik eklemeleri ile remix formatına uyum sağlayan bir çalışma oluyor ve bir önceki eserde olduğu gibi Savlev’in üflemelilerinin korunduğu bir remix olarak albüme güzel bir final oluyor.

Savlev aynı zamanda klarnetiyle de albümde yer alıyor.

Şentürk’ün kendine özgü yorumu, Bilir ve Duralı’nın eserlere güncel anlayışlar getirdiği albüm, tüm dinleyici kitlelerine hitap eden bir çalışma olarak Rumeli’ye bir selam gönderiyor…