Müzik

Rüya gibi bir albüm : Şenay Lambaoğlu – Rüyalarıma Gir…

En son ‘Başka Türlü Bir Şey‘ albümüyle dinlediğimiz başarılı sanatçı Şenay Lambaoğlu, 2 yıllık bir aranın ardından dördüncü albümü ‘Rüyalarıma Gir‘i Ada Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Albümdeki 9 şarkı da Şenay Lambaoğlu‘na ait. Bununla birlikte albümde düzenlemeler üç başarılı müzisyen; Tolga Bedir, Kaan Bıyıkoğlu ve Adem Gülşen tarafından yapılmış ve her üç müzisyenin de düzenlemeleri eserlere farklı renkler katıyor.

İlk eser, Adem Gülşen ve aynı zamanda eserde akustik piyanosuyla yer alan Tolga Bedir ortak düzenlemesi : ‘Her Ne Varsa’… Eser, Korhan Futacı’nın tenor saksafonuyla açılıyor ve Erdinç Şenyaylar’ın akustik gitarıyla renkleniyor.

Bununla birlikte Futacı’nın orta kısımdaki saksafon solosu ve Ekin Cengizkan’ın davulu ile Caner Üstündağ’ın bas gitar eşliği ön plana çıkıyor.  Albüm için güzel bir açılış şarkısı oluyor.  Sıradaki eser de aynı şekilde bir Gülşen & Bedir ortak düzenlemesi : ‘Ah Ne HoşŞenyaylar’ın gitarı ve Erdem Göymen’in davulu ile açılırken, akordeon ve piyanoda Bedir ön plana çıkıyor. Eser, söz ve müzik itibariyle de tam bir caz çalışması. Orta kısımda Şenyaylar’ın kendine özgü akustik gitarı, eseri başka bir boyuta getiriyor. Albümün öne çıkan eserlerinden biri.

Üçüncü eser, aynı zamanda akustik piyano ve Rhodes eşliğiyle albümde yer alan Kaan Bıyıkoğlu’nun bir düzenlemesi : ’Tekrar TekrarSedef Erçetin’in çellosu ve Serhan Erkol’un alto saksafonunun Bıyıkoğlu’nun piyanosuyla ön plana çıktığı bir eser. Matthew Hall’ın kontrbas eşliği de eserin altyapısını hazırlıyor. Orta kısımda Bıyıkoğlu’nun piyano eşliğiyle Cengizkan’ın perküsyon eşliği de güzel bir uyum sağlıyor. Ardından yine bir Tolga Bedir düzenlemesi; ‘HavadaCaner Üstündağ’ın bas gitar eşliğiyle Batu Şallıel’in soprano saksafon eşliğinin ve Şenyaylar’ın gitarının ön plana çıktığı hareketli bir eser. Orta kısımda ise Bedir’in piyano solosu ile Şallıel’in saksafon solosu güzel bir birliktelik yakalıyor.

Beşinci eser ise albüme ismini veren ‘Rüyalarıma Gir’, Bedir’in düzenlenlediği, ‘sevgiliye duyulan hasreti’ lirik sözlerle dile getiren başarılı bir eser. Şenyaylar’ın gitar solosu ve Bedir’in piyanosuyla akustik bir yapıya sahip eserde Cengizkan’ın davulu ve Üstündağ’ın bas gitarı da bu sade yapıyı devam ettiriyor.  Sıradaki eser ise Kaan Bıyıkoğlu’nun düzenlediği ‘Beni Ben’… Derya Türkan’ın başarılı kemençe solosu, Cengizkan’ın davulu ve Bıyıkoğlu’nun rhodesiyle güzel bir uyum yakalanan eser, caz yapısının yanında kemençenin de eklenmesiyle başka bir boyuta geliyor.

Yedinci eser Kaan Bıyıkoğlu düzenlemesiyle geliyor ‘Bir Gün Bir Adam’, Bora Çeliker’in gitarı, Cengizkan’ın davulunun yanında Bıyıkoğlu’nun akustik piyano ve rhodesiyle yer alıyor. Eserde özellikle ön plana çıkan başarılı Rhodes eşliği esere sanki 1970’lerde kaydedilmiş gibi nostaljik bir hava veriyor.

Sekizinci eser Tolga Bedir’in düzenlemesiyle geliyor : ‘Yerin Var Mı?Şenyaylar’ın özellikle orta kısımda eseri renklendiren gitarı, Bedir’in piyanosuyla birlikte Göymen’in başarılı davul eşliğinin öne çıktığı, Üstündağ’ın bas gitarının da üflemeliler ile birlikte tamamlayıcı olduğu hareketli ve albümün en sevileceğini düşündüğüm eserlerinden biri.

Son eser ise Gülşen & Bedir ortak düzenlemesi, ‘Günaydın Ülkem’. Eser Bedir’in piyano ve klavyesi, Şenyaylar’ın gitarı ve Cengizkan’ın davul ve perküsyonunun uyumuyla ve orta kısımda Şallıel’in soprano saksofon solosuyla Lambaoğlu’nun ‘ülkesine olan içten duygularını ve her şeye rağmen hayata umut dolu bakarak anlattığı’ bir çalışma ve bu çalışma, albüme başarılı bir final yapıyor.

Başlıkta da belirttiğim gibi; Rüya gibi bir albüm ‘Rüyalarıma Gir‘… Lambaoğlu’nun söz yazarı-besteci kimliğini, eserlerinde yer alan orkestrasyonları ve kendine özgü başarılı yorumunu özleyenleri 2 yıllık bir aradan sonra fazlasıyla mutlu edecek, arşivlerde yer almayı hak eden bir albüm.