Müzik

Serinin yeni albümü, sevilen eserlere caz tınılarıyla birlikte armonik zenginlikler katmaya devam ediyor : Yavuz Akyazıcı Project – Turkish Standarts Vol.3…

Caz alanında başarılı çalışmalara imza atan müzisyen Yavuz Akyazıcı, ilk olarak 2011 yılında dinleyicilerle buluşturduğu Yavuz Akyazıcı Project – Turkish Standarts Vol.1 ile sevilen eserleri caz standartlarında düzenlemişti ve albüm dinleyicilerden büyük ilgi görmüştü. İlk albümde vokalde Ece Göksu, 2014 tarihli Turkish Standarts Vol 2’de ise Evrim Özsuca vardı. Şimdi ise Akyazıcı, 5 yıl aradan sonra, davula Vol 1’de yer alan Derin Bayhan, kontrbasa bu alanın başarılı çalışmalarına imza atmaya devam eden genç müzisyen Enver Muhammedi ve vokale ise eşi Funda Akyazıcı’yı dahil ederek, Esen Müzik etiketiyle serinin yeni albümünü dinleyicilerle buluşturuyor : Turkish Standarts Vol.3…

Albüm, 17-18 Eylül 2018 tarihleri arasında Kedi Müzik Stüdyoları’nda kaydedildi ve albümün ses mühendisliği Ömer Taşkın ve Serkan Kargacı, mix çalışması Yavuz Akyazıcı ve mastering çalışması ise Tanju Eren imzası taşıyor.

Albümde Akyazıcı, ilk iki albümde eserlerine yer verdiği bestecilerin diğer eserlerinden bir seçkiye yer veriyor.

İlk eser, seri kapsamında pek çok eserini seslendirdikleri Teoman’ın ‘İstanbul’da Sonbahar’ Enver Muhammedi’nin kontrbasıyla başlayan eserde Derin Bayhan davulu ile dahil oluyor ve Yavuz Akyazıcı da gitarıyla birlikte öne çıkıyor. Orta kısımda Akyazıcı’nın gitar solosu başarılı. Funda Akyazıcı da yer yer tiyatral yorumuyla eseri güçlendiriyor. Ardından, serinin bir diğer vazgeçilmez grubu Duman’dan bir Ari Barokas eseri ve bir 2010’lar klasiği ‘Yürek’ Muhammedi’nin bası ve Bayhan’ın eseri git gide güçlendiren davuluyla başlayan eserde Akyazıcı’nın gitarı da yer yer öne çıkıyor. Eseri ritmsel açıdan da farklı bir forma getiren Akyazıcı, bu bağlamda albümden öne çıkan bir düzenlemeye imza atıyor. Orta kısımda Akyazıcı’nın gitarı ve Muhammedi’nin bası bir atışma halinde ilerliyor. Son kısımda ise Bayhan’ın davulu öne çıkıyor ve eseri hareketlendiriyor.

Albüm, bir diğer Teoman eseri ‘Kupa Kızı Sinek Valesi’ ile devam ediyor. Akyazıcı’nın gitarının ön planda başladığı eserde Bayhan’ın davulu Latin tınıları katıyor ve Muhammedi’nin basıyla dengeleniyor. Orta kısımda Akyazıcı’nın gitar solosu akılda kalıcı ve başarılı. Son kısımda ise Akyazıcı’nın gitarı ve Bayhan’ın davulu atışma halinde ilerliyor. Ardından, Kaan Tangöze’nin solo albümü ‘Gölge Etme’nin öne çıkan eserlerinden, Özdemir Asaf şiirine Tangöze bestesi ’Bekle Dedi Gitti’ geliyor. Bayhan’ın davulunun ön planda başlayıp Akyazıcı’nı gitarıyla dengelendiği eserde Muhammedi de basıyla eseri güçlendiriyor. Gitar-kontrbas-davul soloları art arda esere güzel tınılar katmaya devam ediyor.

Sırada, serinin bir diğer olmazsa olmazı Nil Karaibrahimgil’in art arda iki eseri var : önce aynı isimli film için bestelediği ’Hadi İnşallah’ Akyazıcı’nın gitarının retro tınılar katarak başladığı ve Muhammedi’nin kontrbasının yer yer öne çıktığı eserde Bayhan’ın davulu da eseri canlı tutmaya devam ediyor. Orta kısımda Akyazıcı’nın gitar solosu öne çıkıyor ve yine unutulmayacak sololardan birine imza atıyor. Ardından ‘Resmen Aşığım’ Akyazıcı’nın gitar solosuyla başlayan eserde Bayhan’ın davulu ön plana çıkıyor ve Muhammedi’nin kontrbası da eseri güçlendiriyor. Orta kısımda Akyazıcı’nın gitar solosu öne çıkıyor ve Muhammedi’nin kontrbasıyla aynı uyumu sürdürüyorlar. Bayhan da davul ataklarıyla eseri tam bir caz standartına getiriyor. 

Son eser ise Teoman’ın klasikleşen eserlerinden ‘Senden Önce Senden Sonra’ Bayhan’ın davuluyla açılarak eseri Reggae bir hale getiriyor ve Akyazıcı da gitarıyla bu havayı destekliyor. Muhammedi’nin kontrbası da gitar-davul ile dengelenmeye devam ediyor. Orta kısımda Akyazıcı’nın gitar solosu başarılı ve tiz tonlarda Muhammedi’nin kontrbasıyla güzel bir uyumla ilerliyor. Son kısımda Muhammedi’nin kontrbas solosu  esere güzel bir final oluyor.

Akyazıcı, serinin bu albümünde de seriyi ileri bir seviyeye taşımaya devam ediyor; Funda Akyazıcı vokaliyle eserlerle başarılı bir şekilde uyum sağlıyor; Derin Bayhan davuluyla ilk albümdeki uyumu sürdürürken Enver Muhammedi de kontrbasıyla yer yer öne çıkan soloları dinleyiciye sunuyor ve sevilen eserlere caz tınılarıyla birlikte armonik zenginlikler katmaya devam ediyor.