Müzik

Sevilen bestelerin sahibinden 13 yıl sonra yine sevilecek bestelerle dolu bir albüm : Doğu – Hayat Yeni Başlıyor…

Yaktım Gemileri, Sever Misin Yeniden, Susuyorum… Doğu’yu 13 yıl önce çıkan ilk albümü ile pek çok yerde dinlemiştik. Doğu, ilerleyen zamanlarda yeniden müziğin mutfağında besteci ve aranjör olarak müziğin içinde kalmaya devam etti; özellikle ‘Duygularım’ eserini Azer Bülbül, Zerrin Özer gibi pek çok sanatçı seslendirdi… Şimdi ise Doğu, 13 yıllık bir aradan sonra yeniden kendi şarkılarını seslendirdiği bir ikinci albüme, Seyhan Müzik etiketiyle imza attı : ‘Hayat Yeni Başlıyor’…

Albümdeki tüm eserler ve düzenlemeler Doğu’ya ait. Albümde Doğu’ya usta bir müzisyen kadrosu eşlik ediyor.

İlk eser, albüme adını veren ‘Hayat Yeni Başlıyor’ Ali Yılmaz’ın udu ve Samim Sakaryalı’nın kemanının ön planda başladığı eserde Gündem’in yaylıları, Timur Atasever’in çellosu ve Altan Turan’ın gitarı ile dengeleniyor. Yaşar Akpençe’nin perküsyonu da esere katkı sağlıyor. Doğu’nun piyano eşliği, Hakan Yelbiz’in basıyla birlikte eserin duygusunu destekliyor ve esere batılı bir anlayış katıyor. Ardından ‘Git Demedim Ki Sana’ geliyor; yağmur ve sis sesleri ile Uğur Varol’un gitarının ön planda olduğu eserde Doğu’nun piyanosu da eseri destekliyor. Doğu, sanki eserde geçen ‘Duygularıma yenik düştüm’ dizesi de sanki sevilen eseri ‘Duygularım’ eserine de bir selam gönderiyor… Akpençe’nin perküsyonu, Ali Yılmaz’ın udu ve Sakaryalı’nın kemanıyla birleşerek eserin duygulu yapısına katkı sağlıyor. Yelbiz’in bası da eseri tamamlıyor.

Sırada, ‘Delinin Biri’ var, Doğu’nun piyanosu ve yağmur sesleriyle başlayan eserin ilk kısmında piyano ön plana çıkıyor ve esere akustik bir tını katıyor. Elektronik eklemeler eseri güçlendiriyor. Doğu’nun çift ses vokali de başarılı. Sözleriyle de dinleyiciyi etkileyecek bir eser. Ardından ‘Yanar Yanar’ Altan Turan’ın gitarının önde başladığı eserde Akpençe’nin perküsyonu da dahil oluyor. Yelbiz’in bası ve klavye fon eserin duygusunu güçlendiriyor. Akpençe’nin perküsyonu orta kısımda enstrümanları dengeliyor ve Türker Dinletir’in nefeslisine Yılmaz’ın udu da ekleniyor. Ardından ‘Kelebek’ Kemal Alaçayır’ın cümbüşüne Sakaryalı’nın kemanının eklenmesiyle başlayan eserde Serhan Yadsıman’ın gitarı ve Yelbiz’in bas birlikteliğine Akpençe’nin perküsyonu da yer yer eklenerek eseri dengeliyor. Elektronik eklemeler de Dinletir’in nefeslisi ile eseri tamamlıyor. Son kısıma doğru Yılmaz’ın bağlama ve udu da esere katkı sağlıyor.  Son kısımda Yadsıman’ın gitar ve Atasever’in keman solo başarılı.. Albümdeki duygusal yapıyı devam ettiren bir başka eser, lirik sözleriyle de dikkat çekecektir. 

Albüm, Doğu’nun sevilen iki eserinin akustik versiyonları ile devam ediyor; ‘Yaktım Gemileri’ Altan Turan’ın gitarının önde olduğu, Doğu’nun vokalleriyle de desteklediği ve elektronik eklemelerin de Doğu’nun piyanosu ile eklendiği eser, Doğu severleri gülümsetecektir. Ardından ‘Sever Misin Yeniden’ Serhan Yadsıman’ın gitarı ve Yelbiz’in basının dengelendiği eserde Akpençe’nin perküsyonları da eserin akustik yapısını bozmadan, orta kısımda yer yer renk katarak eserin altyapısını tamamlıyor. Bununla birlikte Dinletir’in nefeslisi de eseri renklendiriyor. Bu eser de aynı şekilde Doğu severler için güzel bir hediye oluyor. 

Son üç eser, albümde yer alan üç eserin karaoke versiyonları. ‘Yaktım Gemileri’ Turan’ın gitarı ve Doğu’nun piyanosunun başarılı uyumuyla ilerlerken, ‘Yanar Yanar’da ise Turan’ın gitarı ve Doğu’nun piyanosuna Yelbiz’in bası ve Akpençe’nin perküsyonu ekleniyor. Doğu’nun klavye eklemeleri eserin duygusunu güçlendiriyor. Son kısımda Türker Dinletir’in nefeslisine Yılmaz’ın udu ekleniyor. ’Sever Misin Yeniden’ ise Yadsıman’ın gitarı ve Yelbiz’in basının önde olduğu, Akpençe’nin de perküsyonunun eklendiği eserde Dinletir’in nefeslisi de eseri tamamlıyor. Bu üç eser, Doğu’nun eserlerinin özellikle duygusal bakımdan enstrümantal olarak ele alındığında da başarılı olduğunun bir göstergesi oluyor. 

Doğu, yine sevilecek ve diğer besteleri gibi yine başka sanatçılar tarafından da repertuvarlara alınacak yeni besteleri ile, yeniden dinleyicilere 13 yıllık arayı telafi eden başarılı bir çalışma ile yeniden merhaba diyor.