Müzik

Sevilen sanatçı bu sefer bir albüm ile dinleyicilerle buluşuyor : İbrahim Delibaş – İlk…

İbrahim Delibaş’ı çoğu dinleyici sahnelerden ve televizyon programlarından tanıyacaktır. Şimdi ise Delibaş, Seyhan Record etiketiyle bu sefer bir albümle dinleyicilerle buluşuyor : ‘İlk’…

9 eserin yer aldığı albümün ikinci ismi ‘İşler Açıldı’ ve belirtilen eserler dışında tüm eserlerin aranjesi ve yönetmenliği (diğer müzisyenlerin aranjeleri de olmak üzere) Erdem Çınar’a ait.

İlk eser, Kırşehir’in yetiştirdiği önemli değerlerden Çekiç Ali’nin bir eseri ‘Çubuğuna Lüleyim (İbram Oy), İstanbul Strings’in kemanlarının ön planda olduğu eserde Erdem Çınar’ın elektro bağlaması ve bağlamaları da güzel bir renk katıyor, bununla birlikte Murat Çorak’ın elektro gitarı ve Kemal Büyük’ün bası da kendisini gösteriyor. Bununla birlikte Göksun Çavdar’ın saksafonu ve Hasan Gözetlik’in trompet eşlikleri, esere başarılı bir güncel anlayış katıyor. Bununla birlikte Mehmet Akatay’ın perküsyonu altyapıyı tamamlarken son kısımda ön plana çıkıyor. Albüme hareketli bir başlangıç. Ardından bir Arif Sağ klasiği ‘Kötü Kader’ de Delibaş’a düet olarak Serkan Kaya eşlik ediyor. Kutsal Sütoğlu’nun kanununun ön planda başladığı eserde İstanbul Strings’in kemanları ve Çınar’ın bağlaması dengeli bir şekilde ilerliyor. Vokal kısmında ise Bülent Altınbaş’ın (Kirpi) klarneti, Uğur Varol’un klasik gitarıyla birlikte giriyor. Önce Delibaş’ın başladığı şarkıya ardından Serkan Kaya da dahil oluyor, orta kısımda Altınbaş’ın klarneti, Akatay’ın perküsyonu ile birlikte öne çıkıyor. Bununla birlikte Büyük’ün bas gitarı da altyapıyı tamamlıyor. Delibaş ve Kaya, uyumlu bir düet performansına imza atıyor.

Sırada bu sefer Delibaş’ın bir eseri var ‘Olmaz Olsun’ ve eserde Delibaş’a düet olarak Maral eşlik ediyor. Varol’un başarılı gitar solosuyla başlayan eserde, Çınar’ın bağlaması da Ömer Arslan’ın perküsyonu ile yerini alıyor. Bülent Ay’ın baterisi ve Büyük’ün basının altyapıyı tamamladığı eserde Maral’ın girdiği kısımda elektro gitarıyla Çorak da eseri güçlendiriyor. Orta kısımda Sinan Acar’ın kemanı ön plana çıkıyor. Son kısım öncesi de Çınar’ın bağlama solosu başarılı. Delibaş’ın eserin son kısmında aşıklar gibi kendi soyadını mahlas olarak kullanması esere katılan güzel bir ayrıntı. Bir başka uyumlu düet performansı olarak albümde yerini alıyor. Ardından Mahsun Kırmızıgül’ün bir eseri ‘DiyarbekirOzan Emre Koca’nın aranjesiyle yer alıyor. Erkan Kanat’ın perküsyonu ve vokallerle (Oktay Göktürk, Aziz Sebuk, Yasin Öztürk, Barış Şahin) Çınar’ın udu ve cümbüşünün, Varol’un klasik gitarı ve Caner Malkoç’un klarnetiyle uyumlu bir birliktelik içinde ilerlediği eserde Büyük’ün bası da başarılı bir şekilde altyapıyı tamamlıyor. Orta kısımda Malkoç’un klarnet solosu başarılı.  

Albüm, Sırrı Derya Kılıç’ın önce Azer Bülbül’den, sonra Zerrin Özer’den dinlediğimiz ve şimdiden bir 2010’lar klasiği olmuş eseri ‘Duygularım’ ile devam ediyor ve eserin aranjesi de Kılıç’a ait, Gündem’in yaylılarıyla başlayan eser kanun ile devam ediyor ve gitar da eserin duygulu yapısını ritmler ile destekliyor. Vokal öncesi elektro da esere güzel bir renk katıyor. Klavye eşliği de altyapıyı tamamlıyor. Delibaş yorumuyla eserin hakkını veriyor ve çift vokali de eseri güçlendiriyor. Ardından Ali Yılmaz eseri ‘Senden BanaYılmaz & Kılıç ortak aranjesi olarak albümde yer alıyor. Gündem’in yaylılarının perküsyonla dengelendiği ve basın da desteklediği eserde vokal kısmında klavye de gitar ile birlikte eserde yer alıyor. Çift vokal eklemeleri de başarılı. Orta kısımda bağlama solo öne çıkıyor.

Sıradaki eser bir Serkan Kaya eseri ‘Zararlı ÇıktınSamim Sakaryalı’nın kemanı ve gitarın eşliğiyle başlıyor ve Ali Yılmaz’ın tarcüşü ön plana çıkıyor, perküsyon da altyapıyı klavye ile destekliyor. Delibaş duygulu yorumu ile eserin duygulu havasını güçlendiriyor. Albümden duyacağımızı düşündüğüm eserlerden biri ve son eser bir Delibaş eseri ‘Sarı TurnamCihan Çeken aranjesi ile yer alıyor. Varol’un gitarı ve Çeken’in klavyesiyle başlayan, perküsyonun da desteklediği bir başka duygulu eser, nakarat kısmında Çınar’ın bağlaması da Yasin Öztürk’ün vokali ile birlikte eseri destekliyor ve Çınar, orta kısımda bağlama solosu ile ön plana çıkıyor. Albüme güzel bir final oluyor.

Albüm genellikle uzun olan eserlerle dikkat çekiyor, Çınar’ın aranjelerinde özellikle enstrümanların sololarına güzel bir yer ayrılmış ve Delibaş, bu ilk albüm çalışmasıyla usta müzisyen ve yorumcuların da desteğiyle dinleyicinin yeni albümlerini bekleteceği bir çalışma ortaya çıkarmış.