Müzik

Sevilen sesten yeni besteler : Melda Kuyucu Kılıç – Gece Gözlüm…

TRT İstanbul Radyosu’nun, özellikle Akşam Sefası ve çeşitli programlarla sevilen değerli Türk Sanat Küziği sanatçılarından Melda Kuyucu Kılıç’ı pek çok karışık Türk Sanat Müziği albümünün yanında TRT yayını olan ilk solo çalışması ile de dinlemiştik. Şimdi ise Kılıç’ı, Elenor Müzik etiketiyle 4 şarkılık yeni bir albümde dinliyoruz : ‘Gece Gözlüm’…

Albümün aranjörlüğü Mert Kemancı’ya, yönetmenliği ise albüme 3 bestesiyle katkıda bulunan Cengizhan Sönmez’e ait. Bununla birlikte 4 şarkının da sözleri şair Günay Öztürk Özdemir’e ait.

İlk eser, albüme ismini veren Hicaz makamındaki bir Günay Öztürk Özdemir Cengizhan Sönmez eseri ‘Gece Gözlüm’ Turgut Özüfler’in kanunuyla İstanbul Strings’in yaylılarının bütünleştiği eserde Caner Güneysu’nun gitarı ve Mehmet Akatay’ın perküsyonu altyapıyı tamamlıyor. Hareketli bir eser, albüme güzel bir açılış oluyor. Ardından Muhayyer Kürdi makamında bir başka ÖzdemirSönmez bestesi ‘Beyaz Bir Buse’, Özüfler’in kanunu ve İstanbul Strings’in yaylılarına bu sefer Şükrü Kabacı’nın klarnetinin dahil oluşuyla tamamlanıyor. Çift vokaller başarılı. Duygulu bir çalışma.

Üçüncü eser, Özdemir’in dizelerine bu sefer Nihavend makamında bir Turhan Taşan bestesi; ‘Adı Aşk Olsun’ güncel yorumu ile ve akordeonun da eklenmesiyle albümün öne çıkan eserlerinden birisi. İstanbul Strings’in yaylıları, Güneysu’nun gitarı ve Özüfler’in kanunu ile olan uyumunu sürdürüyor. Ardından Nikriz makamında bir ÖzdemirSönmez eseri ‘Ben Senin Yoluna Can Vermez Miyim?’ eserinde uduyla Yıldıran Güz ön plana çıkıyor ve eser hareketli yapısıyla, ara ara piyanonun da renk katmasıyla dinleyicinin aklında kalacak başarılı çalışmalardan biri ve albüm için güzel bir son oluyor.

Bununla birlikte Umut Sel de basıyla eserlerde yer alıyor ve yaylıların yazımı da Görkem Güder’e ait. Bununla birlikte albüm kartonetinde eserlerin şairi Günay Öztürk Özdemir’e de bir sayfada yer verilmesi çok güzel ve yerinde düşünülmüş bir ayrıntı.

Başlıkta da belirttiğim gibi, sevilen ve eserleri yorumuyla taçlandıran Kılıç’ın, yeni ve günümüz dinleyicisine de hitap eden ve orkestrasyon bakımından da üzerine epey uğraşıldığı gözlenen gayet başarılı bir çalışmaya sahip olan bu albümü, pek çok albümün dinleyiciyle buluştuğu şu zamanlarda dinlenmeyi hak ediyor.