Müzik

Tüdanya, on birinci albümüyle dinleyicilerine özel bir hatıra bırakıyor: Tüdanya – Aman Doktor…

Tüdanya… 1985 başlarındaki “Sıra Sıra Dağlar” albümüyle birlikte hep pek çok şarkıyı ilk söyleyen sanatçı olarak başarılı müzisyen ve bestecilerle olan çalışmalarını 11 yıl boyunca 9 albüm, film ve sahne üçgeninde kesintisiz bir şekilde devam ettirdi. Kariyeri boyunca en çok rahmetli prodüktör Metin Sarp ile çalıştı. 2002’deki albümünün ardından hem sahne hem de butik alanında çalışmalarına devam eden Tüdanya, geçtiğimiz yıllarda on birinci albümünün kaydı için stüdyoya girdi ancak bu albümden bir süre sonra gırtlak kanserine yakalandı ve sesini kaybetti. Zaman içinde stüdyoda bekleyen bu albüm, geçtiğimiz aylarda Poll Production etiketiyle (Esen Elektronik dağıtımıyla CD olarak) dinleyicilerle buluştu: Aman Doktor… CD’de 9, dijitalde 8 şarkıdan oluşan albümün yapımcısı Polat Yağcı, düzenlemeleri ise Ceyhun Çelikten imzası taşıyor.

Albüm, art arda üç anonim eser ile başlıyor. İlk önce, albüme ismini veren “Aman Doktor” klarnet solo ve klavye solo ile başlayan eserde bağlama-tanbur-keman-perküsyon uyumu eserin duygulu yapısını destekliyor. Tüdanya’nın vokaliyle birlikte gitar ve bas da öne çıkıyor. Ardından Kırşehir türküsü “Gönlüm Ateşlere Yandı” bağlama, yaylı ve ritmlerle başlayan eserde ritm ve bağlama eserin canlı yapısını elektronik ve klavye eklemeleriyle destekliyor. Sırada “Hastahane Önü İncir Ağacı” Bağlama-gitar uyumuyla başlayan eserde klarnet-klavye fon öne çıkıyor. Yaylılar da eseri güçlendiriyor.

Albüm, üç Tüdanya bestesiyle devam ediyor. İlk önce, “En Büyük Asker” geliyor. Ud, koro ve elektronik ritmlerle başlayan eserde yaylılar da eseri coşkulu kılıyor. Gitar da eseri destekliyor. Tüdanya, daha önce de “O Asker” isimli bir bestesiyle dinleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Ardından “Fakir Ama Gururluyum”. Klavye-akordeon-ritm ve yaylıların uyumuyla başlayan eserde solo keman  ud ve klarnet de öne çıkıyor. Albümden sevilecek bir şarkı. Ardından “Oh Çok Güzel Olmuş” geliyor. Gitar-yaylı-elektronik uyumuyla başlayan eserde trompet solo öne çıkıyor ve eserin hareketli yapısını perküsyon ve bas ile destekliyor.

Son iki eser de birer Tüdanya eseri. İlk önce “Zindanlarda Öleceğim (Mapushane)” geliyor. Gitar ritm bağlama bas uyumuyla başlayan eserde bağlama eserin atmosferini destekliyor. Klavye de eseri canlı tutuyor.vSon eser ise dijital platformlarda yer almayan “Maymun Gelin” klarnet-ritm-ud ve üflemeliler eseri vokallerle birlikte canlı tutuyor. Gitar ve bas da eseri klavyeyle destekliyor. Sondaki klarnet solo başarılı.

Bu albümle birlikte on bir albüm ve çeşitli karışık albümlerde yayınlanmış-yayınlanmamış pek çok şarkısını bizlere bırakan Tüdanya, bu albümle de aynı başarıyla dinleyicilerin aklında kalacak özel bir hatıra bırakıyor.