Müzik

Üç albümlük seri, yedi bölgenin öne çıkan türkülerinin günümüzün başarılı seslerinin aynı başarıdaki yorumlarıyla önemli bir antoloji niteliği taşıyor (2) : Türkülere Kalan 2…

Kalan Müzik’in Karadeniz’e Kalan, Aleviler’e Kalan ve Ege’ye Kalan albüm serileri, hem bu bölgelere özgü türküleri hem de başarılı sesleri bir araya getirmişti ve tüm albümler dinleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Şimdi ise Kalan Müzik, DMC işbirliğiyle ve DMC etiketiyle, hazırlığı dört yıl süren ve üç albümden oluşan geniş kapsamlı yeni bir seriye imza atıyor : Türkülere Kalan…

Üç albümün de proje koordinatörlüğü ve süpervizörlüğü, usta müzisyen Engin Arslan’a ait.

Türkülere Kalan 2 albümündeki düzenlemelerin büyük çoğunluğu (yazı içinde düzenleme olarak ismi geçen müzisyenler haricindeki düzenlemelerin hepsi) başarılı müzisyen Onur Özçelik imzası taşıyor.

Albümün ilk CD’si, Erkut Özkan’dan kendi düzenlemesi ile Kırıkkale türküsü “Bugün Ayın Işığı” ile başlıyor. Bağlamanın önde başladığı yorumda gitar ve bas da öne çıkarak eserin duygusunu destekliyor. Ardından, Ayfer Vardar’dan Rıfat Vardar düzenlemesi ile bir Kütahya türküsü “Havada Durna Sesi Gelir” geliyor. Klavye fon ve gitarla başlayan eserde elektronikler esere mistik bir tını katıyor. Davul da yer yer eserin bu tınısını destekliyor. Bağlama ve perküsyon da eseri güçlendiriyor. Perküsyon-bağlama-bas uyumu başarılı.

Sırada, Cengiz Özkan yorumuyla Sivas türküsü “Yeşil Ördek Gibi” var. Tanbur-gitar uyumuyla başlayan eserde perküsyon ve bas da eseri destekliyor. Perküsyonların uyumu başarılı. Ardından, Fındık Buse Katılmış’dan bir Kırıkkale türküsü “Bir Yiğit Gurbete Gitse” geliyor. Gitar-kemane-ud uyumuyla başlayan eserde tanbur ve bas da eserin duygusunu destekliyor.

Sıradaki eser, İntizar’dan İbrahim Engin eseri “Yolumuz Gurbete Düştü” İntizar’ın Özçelik’in bağlamasıyla icra ettiği bir akustik eser oluyor.

Ardından, Ezgi Köker’den “Ben Melamet Hırkasını (Haydar Haydar)” geliyor. Kanun-ud-gitar-ney uyumuyla başladı bas da öne çıkıyor. Perküsyyonlar da başarılı. Gitar da eserin duygusunu destekliyor.

Albüm, Ahuzar’dan (Erdoğan düzenlemesi) Celal Güzelses eseri “Bahçada Yeşil Çınar” geliyor. Gitar-ud uyumuyla başlayan eserde perküsyon-gitar-bas uyumu da eseri destekliyor.Ardından, Gamze Canyurt’tan Bursa türküsü “Zeytinyağlı Yiyemem“ geliyor. Üflemeliler gitarlar ve perküsyon-bas uyumuyla başlayan eserde perküsyonlar öne çıkıyor. Gitar slapleri de eseri canlı tutuyor. 

Sırada, Öznur Aydın’dan bir Nevşehir türküsü “Taşa Çaldım Ayvam İle Narımı” Perküsyon-gitar-bas ile başlayan ve kanun-klarnet uyumunun öne çıktığı eserde klarnet eseri kanun ile birlikte canlı tutuyor. Orta kısımda gitar-perküsyon uyumu başarılı. Ardından Tülay Coşkun’ndan bir Yozgat türküsü “Hastane Önünde İncir Ağacı” Kaval-gitar-perküsyon uyumuyla başlayan eserde kaval öne çıkıyor ve bas da eseri destekliyor. Tanbur da altyapıyı güçlendiriyor. Çift ses vokal de başarılı. Bağlama da eseri tamamlıyor. 

Albümün son üç eserinden ikisi de Sivas türküsü, ilk önce Sinan Erkeker’den “Zeynep Bu Güzellik” geliyor. Tanbur solo ile başlayan eserde gitar ve kemane de bas ile birlikte eserin duygusunu destekliyor. Çift ses de öne çıkıyor. Ardından, Hamdiye Mutlu’dan “Yüce Dağ Başında Yanar Bir Işık” geliyor. Gitar-tanbur uyumuyla başlayan eserde bas ve cura öne çıkıyor. Bağlamalar da eserin duygusunu destekliyor. 

Albümün ilk CD’sinin son eseri ise, Sinafi Trio’dan kendi düzenlemeleri bir Kayseri türküsü “Bir Of Çeksem” oluyor. Ud-kanun ve perküsyon ile başlayan eserde ud öne çıkıyor. Kanun da vokalle birlikte eserin duygusunu destekliyor.

Albümün ikinci CD’si, Gaziantep türküsü “Gönül Gurbet Ele Varma”nın Oğuz Aksaç yorumuyla başlıyor. Gitar-bas-bağlama uyumuyla başlayan eserde kemençe öne çıkıyor ve perküsyonlar ile uyumlu bir şekilde ilerliyor. Ardından, Bedirhan Kırmızı’nın eseri “Al Yeşil Dökün Anneler” Çimen Yalçın yorumuyla geliyor. Tanbur-ney-gitar uyumuyla başlayan eserde ney öne çıkıyor ve bas-perküsyon uyumu da eserin duygusunu destekliyor. Orta kısımda tanbur solo başarılı.

Sırada, Elazığ türküsü “Ne Feryad Edersin” Arif Kabadayı yorumuyla geliyor. Gitar-bağlama-perküsyon uyumuyla başlayan eserde klarnet öne çıkıyor ve bas da eseri çift ses vokalle dengeliyor. Kanun da eserin duygusunu güçlendiriyor. Ardından, anonim sözlere Hamza Başyurt (Aşık Emrah) bestesi “Felek Çakmağını” Zara yorumuyla geliyor. Bağlama-gitar ile başlayan ve bas-perküsyon uyumu ile dengelenen eserde perküsyonlar yer yer öne çıkıyor. 

Sıradaki eser, Neşet Ertaş’ın unutulmaz eserlerinden “Nar Danesi”nin Taylan Özgür Ölmez yorumu oluyor. Gitarlar ve perküsyonların bağlama ile uyumuyla farklı bir anlayışın benimsendiği eserde gitar-bas-perküsyon uyumu esere güncel bir anlayış katıyor. Geri vokaller de eseri canlı tutuyor. Orta kısımda elektro bağlama solo başarılı. Albümün dikkat çeken düzenlemelerinden biri. Sırada, Ayhan Yağız yorumuyla anonim sözlere Ali Ekber Çiçek bestesi, Metin Bingöl düzenlemesi “Gurbet Elde Bir Hal Geldi Başına” var. Bağlama ile başlayan eserde bağlamalar ve perküsyonların gitar-bas ile uyumu geri vokallerle birlikte eseri güçlendiriyor.

Albüm, Manisa türküsü “Kırmızı Buğday”ın Neva Gülses yorumuyla devam ediyor. Kemençe-gitar-kanun uyumuyla başlayan eserde tanbur da esere dahil olarak eserin duygusunu destekliyor, eserde akustik bir tını izlenmiş. Ardından, Tunceli türküsü “Elma Attım Yuvarlandı” Yeşim Köksal yorumuyla geliyor. Bağlama-perküsyon-kaval uyumuyla başlayan eserde gitar ve bas da eseri güçlendiriyor.

Sırada, Tokat türküsü “Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme” Devrim Gürenç yorumu ile geliyor. Gitar-ud-kemane uyumuyla başlayan eserde perküsyon ve bas da eserin duygusunu destekliyor. Ardından, Adıyaman türküsü “Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum”un Erkan Tekçi yorumu geliyor. Kemençe-tanbur-gitar uyumuyla başlayan eserde perküsyon ve bas da kemençenin duygulu yapısını destekliyor. 

Albümün son üç eserinden ilki, Serkan Öker’in anonim sözlere Ali Ekber Çiçek bestesi, Metin Bingöl düzenlemesi “Gel Ha Gönül Havalanma” yorumu oluyor. Bağlama-perküsyon-gitar-bas uyumuyla başlayan eserde perküsyonlar öne çıkarak eseri güçlendiriyor. Ardından, Muğla türküsü “Al Yazmanın Oyası” Ayfer Vardar yorumu, Rıfat Vardar düzenlemesi ile geliyor. Bağlama-gitar ile açılan eserde akustik bir anlayış varken, Ayfer Vardar da çift ses vokalle eserin duygusunu güçlendiriyor. Orta kısımda kemane solo başarılı.

Son eser ise, Erzincan türküsü “Şu Karşı Yaylada Göç Katar Katar”ın Tuğçe Akyıldız yorumu oluyor. Kaval-bağlama uyumuyla başlayan eserde bağlama-perküsyon-bas uyumu da eseri destekliyor.

Serinin ikinci albümünde 26 eser yer alırken, Ayfer Vardar, ikişer eser seslendiriyor. Albümde 24 sanatçı ve 2 grup yer alırken (ki bazı sanatçılar ilk albümde de yer aldılar) Tülay Coşkun, Hamdiye Mutlu, Sinan Erkeker, Tuğçe Akyıldız, Neva Gülses ve Serkan Öker haricinde yer alan tüm sanatçılar, daha önce Kalan Müzik etiketiyle bir albüm yayınlamış ya da Kalan Müzik’in bir proje albümünde yer almışlar. 

Serinin ikinci albümü, yedi bölgeden öne çıkan 26 türkünün günümüzün başarılı seslerinin aynı başarıdaki yorumlarıyla birlikte önemli bir antoloji niteliği taşıyarak arşivlerde yer almayı hak ediyor.