Müzik

Üç kuşağın müzisyenleri bu sefer üç kuşağın sesleri ile bir araya gelerek sağlam bir iş birliği yapıyor : Ercüment Gül – Demedim Say…

Başarılı gitarist ve müzisyen Ercüment Gül, iki albümü geride bıraktıktan sonra üçüncü albümü ‘3 Generations’da kendi ortanca kuşak olarak üç kuşağın müzisyenlerini bir araya getirmişti ve basta Halil Çağlar Serin, davulda Turgut Alp Bekoğlu ile sene boyunca ‘3 Generations Trio’ konserlerine devam etmişti. Gül, bir süredir sosyal medya sayfalarında yeni albümünün stüdyo aşamalarından fotoğraflar paylaşıyordu; ancak dördüncü albüm, enstrümantal bir çalışma değil, Gül’ün bu sefer sözü-bestesi kendisine ait olan eserlerin aynı şekilde üç kuşağın başarılı sesleri-sanatçılarının yorumlarından oluşacaktı : Demedim Say…

Ada Müzik etiketiyle yayınlanan albümdeki mastering çalışmaları usta müzisyen Hakan Kurşun’a ait. Albümde Gül, 3 Generations kadrosunu koruyor.

Albüm, bu sefer Ercüment Gül yorumu bir eserle açılıyor; albüme adını veren ‘Demedim Say’ Gül’ün akustik gitarı ve Bekoğlu’nun perküsyonu ile başlayan eserde Gül’ün çift ses vokaliyle birlikte Serin de basıyla dahil oluyor. Orta kısımda Gül’ün elektro solosu başarılı. Son kısımda da elektro-perküsyon uyumu da esere caz tınıları katıyor. Akustik bir düzenleme olan eserde Gül’ün besteciliği ve icrasının yanı sıra yorumuyla da başarılı bir performans sergilediğini görebiliyoruz. Ardından Bülent Ortaçgil yorumuyla ‘Bittiğinde Üzülüp’ geliyor. Gül’ün akustik gitarıyla başlayan eserde Bekoğlu’nun davulu ve Serin’in bası da dahil olurken Deniz Doğançay’ın viyolası öne çıkıyor. Ortaçgil çift ses vokaliyle de eseri destekliyor. Son kısımda Gül’ün elektro solosu başarılı. Ortaçgil de yorumuyla eseri devleştiriyor ve halen aynı müziksel ruhu koruduğunu bir kez daha gösteriyor.

Sırada, Jehan Barbur yorumuyla Mavi Kapı var. Gül’ün akustik gitarıyla açılan eserde bas-davul uyumu eserin caz tınısını katıyor ve Barbur da çift ses vokaliyle özellikle nakaratta eseri güçlendirerek Gül’ün elektrosuyla dengeleniyor. Orta kısımda Gül’ün akustik gitar solosu başarılı. Barbur’un sevilen şarkıları arasına girebilir. Ardından Zeynep Casalini yorumuyla ‘İlk Defa’ geliyor. Gül’ün gitarları ve davul-bas uyumuyla albümü hareketlendiren eser, gitar solosuyla akılda kalıyor ve çift ses vokal ile dengeleniyor. Orta kısımda Gül’ün elektro solosu öne çıkarak esere rock tınılar katıyor. Casalini’nin yorumu da eserin canlı yapısını koruyor.

Sıradaki eser, Güvenç Dağüstün yorumuyla ‘Sen Buradayken’ Gül’ün gitarları ve davul-bas uyumuyla aynı hareketli yapıyı devam ettiren eser, Dağüstün’ün kendine özgü vokaliyle -ve çift ses, geri vokalleriyle- güzel bir uyum sağlıyor ve eserin değişken yapısı eseri canlı tutuyor. Özellikle nakaratıyla akılda kalan ve albümde öne çıkan bir eser. Ardından bir düet geliyor; Ceren Gündoğdu ve Özgür Çevik düeti ‘Su Yeşili’ Gül’ün elektrosu ve Gündoğdu’nun vokaliyle açılan eserde davul-bas birlikteliği vokalleri öne çıkarıyor; ilk önce Çevik ile başlayan eserde Gündoğdu da ikinci kısımla birlikte esere dahil oluyor. Son kısımda Gül’ün elektro solosu başarılı ve Gündoğdu’nun vokaliyle dengeleniyor ve ikili, uyumlu bir düet performansına imza atıyor. 

Albüm, Can Gox’un ‘Herkes Yalnız’ yorumuyla devam ediyor. Albümü yeniden hareketlendiren bir eser olarak Gül’ün akustik gitarı ve davul-bas uyumuyla açılan eserde Bekoğlu davuluyla yer yer öne çıkıyor. Nakarat kısmında Can Gox’un çift ses vokali başarılı ve eseri canlı tutuyor. Son kısımda Gül’ün elektro solosu başarılı ve davul-bas uyumu ile dengeleniyor. Ardından Ceyda Köybaşıoğlu yorumuyla ‘Gidenlerden’ geliyor. Gül’ün akustik gitarının önde başladığı ve davul-bas ile dengelendiği eserde Gül’ün gitar riffi akılda kalıyor ve Köybaşıoğlu’nun çift ses-geri vokaliyle uyumlu olarak ilerliyor. Son kısımda Gül’ün elektrosu öne çıkıyor ve Gül’ün perdesiz gitar solosu başarılı. Köybaşıoğlu’nun yer aldığı ikinci proje-albüm olarak (ilki ‘Zevzek’ yorumuyla yer aldığı Mahzuni’ye Saygı albümüydü) yine aynı -yer yer tiyatral- vokal başarısını sürdürdüğü bir çalışma olarak albümde öne çıkıyor.

Son eser ise, Melis Danişmend yorumuyla ‘Tek Güzel Şey Sendin’ oluyor. Gül’ün akustik gitarıyla açılan akustik düzenlemeli eserde Danişmend de çift ses vokaliyle eseri güçlendiriyor ve eserin duygusuyla örtüşüyor. Son kısımda Gül’ün e-bow solosu başarılı ve eseri tamamlıyor. 

Gül, besteciliğinin yanı sıra söz yazarlığında ve albüme ismini veren eseri yorumlayarak iki alanda daha başarısını kanıtlarken, üç kuşağın müzisyenleri bu sefer üç kuşağın sesleriyle bir araya gelerek sağlam bir işbirliği yapıyor ve Gül, bu bağlamda 2019’un en başarılı proje-çalışmalarından birine imza atıyor.