Müzik

Uzun zaman sonra yeni bestelerle bir geri dönüş : Cengiz Fırat – Boş Ver Dünyaya / Benim Şarkılarım…

Uzun yıllardır müziğin içinde olan ve bir dönem Zeki Müren’in de vokal grubunda yer alan başarılı iş insanı Cengiz Fırat’ı çoğu dinleyici ‘Canım Seni Seviyorum’ albümü ile tanımıştı. 2013 yılında ise ‘Türkiye’me Helal Olsun’ teklisiyle dinleyicilerle buluşan Fırat, uzun bir aradan sonra yeni EP çalışmasını Seyhan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : Boş Ver Dünyaya / Benim Şarkılarım…

Albümdeki tüm eserler Cengiz Fırat’a ait. Albümün düzenlemeleri, kayıt ve mix çalışması Suat Sakarya imzası taşıyor. Mastering çalışmasında ise Emre Kıral imzası var. Albümün dijital versiyonunda 5 eser varken, CD versiyonunda 6 eser (Bu Nasıl Aşk Allah’ım) var.

Albüm, albüme ismini veren ‘Boş Ver Dünyaya’ ile açılıyor. Selahattin Güzelel’in gitarının flemenko tınılarının ön planda başladığı eserde Aykut Sütoğlu’nun trompeti ve Gündem’in yaylıları da eserin hareketli yapısını Cengiz Ercümer’in ritmleriyle destekliyor. Çift ses vokal başarılı. Klavye ve Sergen Güzelel’in bası eseri tamamlıyor. Son kısımda yaylı-gitar uyumu başarılı. Özellikle yaz aylarında dikkat çekecek bir eser. Ardından ‘Yürüyorum Yanımdasın’ Hüsnü Şenlendirici’nin klarneti ve elektronik ritm-klavye ile başlayan eserde Güzelel’in gitarı da yaylılar ile dengeleniyor. Özdemir Güz’ün udu da yer yer öne çıkıyor ve son kısımda eseri tamamlıyor. Aynı hareketli yapıyı devam ettiren bir eser oluyor.

Sırada ‘Bu Nasıl Aşk Allah’ım’ var. Kutsal Sütoğlu’nun kanunun ön planda başlayıp klavye ile dengelendiği eserde Bülent Ay’ın davulu ve Ercümer’in ritmleri uyumlu bir şekilde ilerliyor ve İstanbul Strings’in yaylılar da eserin duygulu yapısını destekliyor. Salih Sakarya’nın gitarı ve Yılmaz Şenyaylar’ın solo kemanı eseri güçlendiriyor. Sergen Güzelel’in bası da eseri tamamlıyor. Ardından ‘Gittiği Yere Kadar’ Aykut Sütoğlu’nun klarneti ve Güzelel’in gitarı, Gündem’in yaylıları ve klavye ile birleşiyor ve davul-ritm uyumu da bas ile birlikte eserin duygulu yapısını destekliyor. Özellikle yaylı kompozisyonla ve nakaratıyla akılda kalacak bir eser. 

Son iki eserden ilki ‘Kalplerimiz Aynıydı’ Güz’ün udu ve yaylı-piyano uyumuyla başlayan eserde Ay’ın davulu da yer yer öne çıkarak Ercümer’in ritmleriyle dengeleniyor. Güzelel’in gitarı da eserin duygusunu güçlendiriyor ve klavye ile birlikte uyumu sürdürüyor. Son eser ise ‘Ben Ayrılmak İstemedim’ yaylı-davul-gitar uyumuyla başlayan ve davulun yer yer öne çıktığı eserde klavye ve bas da eseri destekliyor. 

Fırat, uzun bir aradan sonra yine aynı kalitede başarılı bestelerle ve Sakarya’nın usta işi düzenlemeleriyle birlikte sevilecek bir EP çalışmasına imza atıyor.