Röportajlar

Yeni albümü ‘Kurban Olduğum’u dinleyicilerle buluşturan Nigar Ekinci ile bir röportaj…

Üç yıl aradan sonra üçüncü albümü ‘Kurban Olduğum‘u Seyhan Record etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Nigar Ekinci ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni albümünü ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle müzik yolculuğunuz nasıl başladı?

-1997 yılında TRT Ankara Radyosu‘nun açtığı ses yarışmasında İç Anadolu Bölgesi birincisi seçildim ve böylece müzik yolculuğum başladı.

Bu ilk adımdan sonra, Kültür Bakanlığı Gençlik Korosu‘nda nota, solfej eğitimi; Kömür İşletmeleri Korosu‘nda repertuvar eğitimi ve TRT Ankara Radyosu’nda nota, solfej ve şan eğitimi aldım. Sahne hayatım 2000 yılında başladı. 7 yıldır da İstanbul‘da sahne almaya devam ediyorum.

İlk albümünüz ‘Bir Zaman’ ile tanımıştık sizi. Bu albüm sizce nasıl bir ilk çıkış oldu?

-2008 yılında Ankara‘da ilk albümüm ‘Bir Zaman‘ çıktı ve aynı zamanda şarkıya bir klip çekildi. Ancak fazla promosyon yapılamadığından dolayı rafta kalan bir albüm oldu. 

İkinci albümünüz ‘Aşkın Tarifi’nin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Asıl çıkışım 2015 yılında ‘Aşkın Tarifi’ albümü ile oldu. 5 eserden oluşan albümde Türk Halk Müziği ve Fantazi türünde eserler okudum. Albüm, tam istediğim gibi oldu ve profesyonel ellerden çıktı; inanılmaz derecede içime sindi.

Albümün ilk klibi ‘Ben Bir Deliyim‘ oldu, ikinci klibim ‘Bayburt’a Rezil Ederim‘ de güzel ilgi gördü, bu eseri Bayburt‘lu ve Erzurum‘lu olduğum için tüm akraba ve hemşerilerim; ayrıca tüm sevenlerim için okudum.

Üç yıl aradan sonra üçüncü albümünüz ‘Kurban Olduğum’ ile dinleyicilerle buluştunuz. Albümün oluşum süreci nasıl gelişti?

Nurettin Özcan bizim aile dostumuzdur. Sağ olsun, yeni albümüm için benden hiç bir eserini esirgemedi. Bununla birlikte İlhan Erten‘in de iki halayını seslendirdim ve ilk defa bir şarkı sözü yazdım, Nurettin ağabey besteledi. Albüm Seyhan Record etiketiyle çıktı.

Aranjörünüz Kenan İlgen ile yollarınız nasıl kesişti? 

Kenan ağabeyi yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı gıyaben tanıyordum. Albümü profesyonel ellerden çıkarmak istediğim için onunla çalışmak istedim, sağ olsun o da kırmadı beni; aranjörlüğümü ve yönetmenliğimi üstlendi.

‘Kurban Olduğum’ ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Albümden özellikle sosyal medyada güzel geri dönüşler alıyorum, ayrıca sağ olsunlar radyolar da yeni albümün eserlerine yer verdiler.

‘Kurban Olduğum’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şu an sahne çalışmalarıma devam ediyorum, bundan sonra daha güzel şarkı ve türkülerle sevenlerimin karşısına çıkacağım. Bu yolda bana emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Nigar Ekinci‘ye bu güzel röportaj için teşekkür ederim. ‘Kurban Olduğum‘ albümünü tüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda bulabilirsiniz.

‘Kurban Olduğum’ albümü ile ilgili yazdığım ayrıntılı inceleme yazısı için;

Güçlü bir yorum : Nigar Ekinci – Kurban Olduğum…