Röportajlar

Yeni teklisi “Tut Elimden”i dinleyicilerle buluşturan Gözde Sucu ile bir röportaj…

Gözde Sucu… Müziksever bir aile ve konservatuvarlı bir ablayla büyümenin kaçınılmaz sonucu olarak müziğe olan ilgi, ancak bu konuda gerçekleştirilemeyen hayallerin üzerinden geçen yıllar… Sonuç olarak güzel tesadüfler sonucu iki tane yeni Sezen Aksu eseriyle tanışma… İlk teklisi “Taze Bitti” ile dinleyicilerin beğenisini kazanan, yeni teklisi “Tut Elimden”i yine Yaşar Kekeva Plakçılık etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Sucu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Taze Bitti’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Ablamın konservatuvar mezunu olması sebebiyle, çocukluğumdan beri müzikle iç içe büyüdüm ve aileden gelen bir müzik bağı hep vardı. Ben de konservatuvara gitmeyi çok istemiştim ancak kısmet olmamıştı. Bu müzik tutkum hep içimde olduğundan dolayı şarkı söylemeyi de layığıyla yapmak için, 2021 yılında yolumuz Süheyla Yengi ile kesişti ve hala da kendisinden şan eğitimi almaktayım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda yeni bir şarkısını; Taze Bitti’yi okuduğunuz Sezen Aksu ve düzenlemenizi üstlenen Okay Barış ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında Süheyla Hoca ile eşime ve çocuklarıma bir demo yapmak, bir hatıra bırakmak isterken bir anda kendimi sıfır Sezen Aksu şarkıları söylerken stüdyoda buldum desem yeridir! (gülüyor) Çok sevgili Okay ile de Stüdyo Lonca’da Süheyla hocam sayesinde bir araya geldik.

Prodüksiyonunuzu üstlenen Yaşar Kekeva Plak ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kemal Kekeva ile -ki Kemal Ağabey derim kendisine- çok sevdiğim arkadaşımın eşi olması vesilesiyle tanışmıştık. Böyle bir yola girince de ilk aradığım kişi kendisi oldu!

Taze Bitti ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Öncelikle keyif aldığım bir işi yaptığım için çok büyük bir beklenti içine girmedim. Ancak yaptığım işi de gerek iyi müzisyenlerle çalışarak, gerekse güçlü bestecilerin eserlerini seslendirerek, en layığıyla yapmayı hedefliyordum. Dönüşler inanılmaz güzel, heyecan verici, motive edici oldu benim için. Herkesin de bildiği gibi ilk çıkışını yapan bir sesin çok dinlenip izlenmesi çok olası değildir.  Üstelik izlenme ve beğeniler, kısa sürede gayet yüksek rakamlarda. İnşallah daha da iyi olacak. O anlamda işimi doğru yaptığımı hissediyor ve mutluluk duyuyorum.

Ayrıca şarkınızın klibinini Gigproduction üstlenen Murat Dalkılıç ve klibi yöneten Yusuf Akbal ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dostumuz ve çok sevdiğimiz Murat Dalkılıç ve Erdal Şahin bir araya getirdi bizi Yusuf Akbal ile. Dalkılıç’ın şirketi Gigproduction zaten iyi işlere imza atmış bir şirket. Klip konusunu doğrudan profesyonel ellere bırakıp, içimizi ferah tuttuk çok şükür çıkan iş de şaşırtmadı bizi!

Yeni tekliniz “Tut Elimden” yine yeni bir Sezen Aksu (sözleri asistanı Canan Çelikçi imzalı) eseri. Bu bağlamda bu eseri seçme ve yorumlama süreciniz nasıl gelişti?

-Bu yolculuğa çıkarken Süheyla hoca Sezen Aksu’nun hiç gün yüzüne çıkmamış, daha önce söylenmemiş 2 şarkısıyla buluşturdu beni. İlki bildiğiniz üzere “Taze Bitti” ikincisi de “Tut Elimden”di. Şarkıları zaten dinleyince tam bana göre olduğunu düşündüm, iki şarkıyı bir arada kaydettik.

“Tut Elimden” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Taze Bitti 1 ayda ciddi ve dinlenme ve izlenme rakamlarına ulaşmıştı. Tut Elimden’de ise klip, şarkının dijital mecralarda yayınlanmasından 16-17 saat sonra YouTube netd platformunda yayınlanmaya başladı. Ancak klipten önce de arkadaşlarımdan, dinleyicilerden çok güzel yorumlar ve dönüşler almıştım, klip sonrası da inanılmaz güzel dönüşler aldım ve yaptığım işin heyecanını daha fazla yaşamaya başladım. 

Klibi bu sefer düzenlemenizi üstlenen Okay Barış’ın çekmesi nasıl gelişti? Öte yandan klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Okay Barış ve sevgili eşi Seda ile aramızdaki ilişki, iş ortaklığından çok bir aile ortamına dönüşünce de; “Tut Elimden”i söylerken hissettiklerimi, klipte Okay’ın görsele dönüştürmesini istedim. “Tut Elimden”i dinleyince aslında ilk başta bir aşk şarkısı gibi geliyor ama bende daha çok bir baba ve babasından sevgi görmeyen buruk bir kızın dramatik  hikayesini kafamda çağrıştırdı. Klipte kendim de oynadığım halde, klibi ilk seyrettiğimizde ailece hüngür hüngür ağladık! Şu an klip yayında ve bana dönüşlerden de herkesin bizim gibi hüzünle, gözleri dolarak klibi izlediklerini öğreniyorum. Herkes klip ve şarkıda kendi hikayesini gördüğünden bahsediyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Duymak istediğim, sözleri bana bişeyler hissettiren ve en önemlisi de keyif alarak söylediğim, tüm kuşakları sıkmayacak müzik diyebilirim.

“Tut Elimden”den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim ve aldığım tepkiler de beni çok mutlu etti. Müzik herkesin ruhuna iyi geliyor.  Bundan sonraki şarkılarımın içinde sözünü kendi yazdığım kendi yazdığım şarkılar da olacak. Yakında müzisyen arkadaşlarımın söz ve  besteleriyle birlikte hepsini, aşama aşama dinleyicilerle buluşturmayı hedefliyorum. Önümüzdeki zamanlarda çıkarmayı planladığım 3 şarkım var. Birisinin kayıt işlemleri bitti. Kasım ortasında çıkarmayı planlıyorum.

Gözde Sucu’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Tut Elimden”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.