Röportajlar

Yeni teklisi “Anlamadım”ı dinleyicilerle buluşturan Selim Koltuk ile bir röportaj…

Selim Koltuk… Müziğin eğitiminden gelen ve zaman içinde kendi şarkılarını yapmaya başlayan Koltuk, Sıla Kahraman ile yaptığı düet “Gel Beni Kurtar” ile ilk çıkışını yapmıştı. Şimdi ise Loophop & Live Music etiketiyle akustik tınılı kendi eseri yeni teklisi “Anlamadım”ı dinleyicilerle buluşturan Koltuk ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gel Beni Kurtar’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müzik ve sahne sanatları lisans eğitiminiz size sanatsal anlamda neler kattı?

-Müziksel anlamda eksik olduğum yanları hissediyor ve biliyordum. Bunun için öncelikle kendime yatırım yapıp, eksikliklerimi gidermeye çalıştım ve daha sonrasından bu yola girmeye karar verdim. Sahne Sanatları fakültesini kazanmadan önce de hem müziksel hem de tiyatral anlamda çokça araştırma yapıyordum ve kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyordum. Ama akademik eğitim çok farklı bir şey, okulumu kazandıktan sonra daha da farklı bir dünyaya girdiğimi hissettim. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Gel Beni Kurtar’ın oluşumu nasıl gelişti? Sıla Kahraman ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aklımda sürekli tekli yayınlama fikri vardı zaten. Ama bu yola erkenden gireceğimi hiç düşünmüyordum açıkçası. Sıla ile de sınıf arkadaşıyız biz. Gel Beni Kurtar’ı yazıp, besteledikten sonra doğrudan Sıla ile düet yapıp yayınlama hissi oluşmuş ve bunu öyle hayata geçirme kararı almıştık.

Düzenlemenizi üstlenen Gürkan Çakıcı ve CMP Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Gel Beni Kurtar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Nakarat bölümü çok kuvvetli bir şarkı Gel Beni Kurtar. Bundan dolayı da herkesten “Şarkı dilime takıldı, ister istemez nakarat kısmını mırıldanıyorum!” tepkisini almıştım. Gürkan hocam ile de bir aile dostumuz vesilesiyle tanışmıştım ve yapmak istediğim işlerden bahsetmiştim kendisine. O da bu zor süreçte desteği ve iş ahlakı ile yanımızda olmuştu.

Gel Beni Kurtar’ın klibini de yönettiniz. Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Teknik açıdan çok eksik bir klip çektik ve bu eksikliklerden dolayı kafamızdaki hikayeyi çok az insana anlatabilmişiz maalesef bunu gördüm.

En son “Anlamadım”ı yayınladınız. Anlamadım’ın oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Mustafa Yavuz ile yollarınız nasıl kesişti? Loophop & Live Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Anlamadım; aniden gelen bir sinirle, 5 dakika içinde yazılmış bir şarkı. Mustafa Yavuz ile de arkadaşım Çağrı Çelik vesilesiyle tanışmıştım ve ondan sonra bir şeyler yapmaya karar vermiştik. Live Music’i de yaptığı işlerden takip ediyor ve biliyordum zaten.

Anlamadım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Anlamadım, gerçekten sanat değeri çok yüksek bir şarkı. Çünkü dinleyen herkes kendinden bir şeyler çıkardı ve sanki kendisine özel yazılmış bir şarkı gibi hissettiler. Bunun için gerçekten çok mutluyum. 

Anlamadım klibinin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klibi, izni ve bilgisi doğrultusunda Rus yönetmen Yaroslav Shuraev’in sahnelerini kullanarak oluşturduk.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Yaptığım müziği durum bildirisi diye tanımlıyorum ben. Başımdan ne geçmişse, o an onu yazıyor ve besteliyorum.

Anlamadım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Dört şarkıdan oluşan ‘“Ankara’da Kalakaldım” adında bir seri yayınlamayı düşünüyorum. Ama bunun için belirli bir tarih veremeyeceğim maalesef.

Selim Koltuk’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Anlamadım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.