Röportajlar

Yeni teklisi “Ben Biraz”ı dinleyicilerle buluşturan Gizem Kosif ile bir röportaj…

2021, pandemi döneminin etkilerinin devam ettiği ve özellikle kendi ev ortamında alternatif ve akustik tınılı şarkılar yapan yeni isimleri bize tanıtan bir yıl oldu. Bu bağlamda 2021 ile ilk çıkışını yapan bir isim de, sosyal medya hesaplarında çeşitli şarkıları yorumlayan ve bu süreçte hem aktif bir Twitch yayıncısı hem de zaman içinde bestelediği şarkılarını ilk teklisi “Kalanlar” ile birlikte dinleyicilerle buluşturmaya başlayan Gizem Kosif’ti. Savrulsun teklisi ile Fresh Finds Türkiye listesinde uzun bir süre kalan ve zaman içinde yeni teklileri de dinleyicilerle buluşturmaya devam eden Kosif, geçtiğimiz haftalarda alternatif rock tınılı kendi eseri yeni teklisi “Ben Biraz”ı Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Müziğin yanı sıra Biyoloji alanındaki üniversite eğitimine devam etmekte olan Kosif ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Kalanlar”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Kalanlar’ı yayınlamadan önce liseden sonra üniversiteye hazırlandığım bir dönemdeydim. Ondan önce de lisedeydim. Tüm bu süreçte telefonumdaki GarageBand uygulamasından akustik gitarımla cover şarkılar ve kendi şarkılarımı kaydedip, arkadaşlarıma atıyordum ya da SoundCloud’a yüklüyordum. O sıralar epey aktiftim hatta SoundCloud’da. Tatlı da bir kitle vardı. Bazen özlüyorum o günleri.  Lisedeyken de okul grubunda gitaristtim. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda ilk tekliniz “Kalanlar”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi birlikte yaptığınız -tüm şarkılarınızı düzenleyen- Arif Neymetov ile yollarınız nasıl kesişti? Kalanlar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir tekli yayınlamak hep yapmak istediğim bir şeydi zaten. 2018 yılında da karar vermiştim net olarak. Kalanlar ise de 2019 yılında ortaya çıktı. Hayatıma yeni bir başlangıç yapmak adına temiz bir sayfa açmak durumunda kaldım. Birçok kişiyi hayatımdan çıkarmak durumunda kalmıştım. Bu durumu kabullenmem de bir hayli zaman almıştı. Sonucunda da “Kalanlar” çıktı.. Orada da belirttiğim gibi “Gidenler kalanlardı aslında!” Arif ile Discord’da tanıştık. Ben şarkı söylüyordum. O da o sıra kamera açıp sesime çok tatlı bir tepki vermişti! (gülüyor) Öyle başladı yolculuğumuz. O Azerbaycan’da ben Türkiye’de… Ama kalpler bir! Gayet güzel dönüşler aldım. Kalanlar’ı hiç görmediğim duymadığım insanların hayatlarına yol arkadaşı olduğunu fark ettiğimde “Ben bir şeyleri başarıyorum galiba!” dedim.

Arif Neymetov ile.

İkinci tekliniz “Yıldızlara”nın oluşum süreci nasıl gelişti ve Yıldızlara ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yıldızlara kendimi epey yalnız hissettiğim, bazı durumları hala atlatamadığımın farkındalığını yaşadıktan sonra yazıp bestelediğim bir şarkı oldu. Tatlı chill bir beat var arkada. Bu açıdan dinleyenlerden çok güzel dönüşler aldım.

Üçüncü olarak “Savrulsun”u dinleyicilerle buluşturdunuz. “Savrulsun”un oluşum süreci nasıl gelişti? Savrulsun ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Savrulsun…. Benim için yeri çok ayrıdır. “Gizem Kosif birini sevdiğinde nasıl sever?” diye sorsa birisi buna cevap olarak Savrulsun’u verebilirsiniz. Sanırım en güzel dönüşler aldığım şarkıydı. Fresh Finds Türkiye listesine girerek geniş kitlelere hitap edebilme imkanı yakaladım. Bu sayede de Savrulsun çok fazla kişinin hikayesine ortak oldu. 

Dördüncü tekliniz “Saudade” oldu. Saudade’nin oluşum süreci nasıl gelişti ve Saudade ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ah, Saudade! Kelime anlamı; özlenen şeye ya da kimseye hiçbir zaman kavuşulamayacağı duygusunu içinde barındırır. Bu parça benim çocukluğuma olan özlemi barındırıyor. Geçmişin bazı gecelerde gelip kapımı çalması ve bana o zamanların hissiyatını, kokusunu, seslerini hatırlatması, akabinde de Saudade’nin çıkması. Şu hayatın ne yaşarsak yaşayalım çok kısa olduğunu ve ölümün de bizi ayıracak olan tek şeyin olduğunu hissettirmek istedim.

En son Ben Biraz’ı dinleyicilerle buluşturdunuz. Ben Biraz’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda düzenlemede size Neymetov ile birlikte yardımcı olan Ozan Türkan ile yollarınız nasıl kesişti?

-İstanbul Kitapçısı’nda ilk kez bir konser verdikten 3-4 gün sonra yazıp besteledim Ben Biraz’ı. Bazı şeyleri yapmadan önce ya erteleyen ya da çok düşünen bir insanım. Bu yüzden hayatta birçok şeyi kaçırdığımı düşünürüm hep. Bunu yapmamam gerektiğini aslında doyasıya hissedip yaşamamız gerektiğini anlatan bir şarkı oldu. Öte yandan nasıl yaşarsak yaşayalım günün sonunda içten içe yalnız kalan varlıklarız… Ne kadar hissedersek hissedelim… Arif ile şarkının düzenlemesini hazırlarken Ozan Türkan ile tanıştım. İyi ki kendisiyle tanışmışım. Çünkü bu işteki en önemli detay bir prodüktörün bir sanatçıyı anlaması; kafasındaki dünyayı, atmosferi çözmesi… Ozan da bunu bu şarkıda en güzel şekilde başardı. Nicelerine!

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Avrupa Müzik’in A&R’larından Sezgin Tekin bir gün bana bir mail attı. Kendisi de beni Fresh Finds Türkiye listesinde keşfetmiş “Savrulsun” döneminde. Onun teklifiyle birlikte bir tekli yayınlamaya karar verdik. 

Ben Biraz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ben Biraz ile ilgili aldığım en güzel dönüş, kendi şarkımı başka kişilerden dinlemekti. Sanırım bu duruma hiçbir zaman alışamayacağım, ve yanaklarım hep kızarqcak!

Ayrıca aktif bir Twitch kullanıcısı olarak tanınıyorsunuz. Twitch ile yayın yapmaya nasıl karar verdiniz ve bu yayınlar ile ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

-2021 yılında arkadaşlarımla sohbet ederken gece saat 01:00 gibi “Haydi yayın açalım!” diyerek karar verdim. O zamandan bu zamana beni destekleyen bazı dostlarım var. Onlar iyi ki varlar! Müziğimle ilgili en güzel dönüşler aldığım yer Twitch. Çünkü anlık ulaşabiliyorum insanlara. Onlar da bana ulaşabiliyorlar. İnsanların işten gelince, kendilerini iyi hissetmediklerinde, yorgun olduklarında vs. bir sürü sorunlarında yayına gelip “Sesin tüm sorunlarımı aşmama iyi geliyor!” demeleri… İyi ki bu işe de başlamışım çünkü yayınlardaki “chat”im ciddi anlamda hayatımın en güzel köşesinde… Hep de onlarla birlikte bu yolda çiçekler açtırmak dileği ile…

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Bunu pek tanımlayabileceğimi sanmıyorum ama şunu söyleyebilirim. Yaptığım müzikler içerisinde özgürce dolaşabildiğim, sevebildiğim, kendimi sevebildiğim ve kendimi güvende hissettiğim bir yer. Kendime yarattığım bir ütopya aslında, ve bu yerde hiçbir yerde olamadığım kadar huzurlu ve güvendeyim. 

Ben Biraz’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet beni de en heyecanlandıran kısım bu. Bu yıl bir sorun çıkmazsa 3-4 teklim daha sizlerle buluşacak. Üstelik bunlara da ek olarak pek çok akustik çalışmam olacak.

Gizem Kosif’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ben Biraz”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.