Röportajlar

Yeni teklisi Bi Kalp ile kısa sürede dinleyicilerden büyük ilgi gören Dila ile bir röportaj…

İlk teklisi ‘Kırmızı Halı’ ile tanıdığımız ve yeni teklisi ‘Bi Kalp’ ile de kısa sürede dinleyicilerden büyük ilgi gören; aynı zamanda müziğin eğitiminden gelen Dila (Kalafatoğlu) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, aldığı geri dönüşleri, teklilerinin oluşum sürecini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ‘Kırmızı Halı’ ile tanıdık sizi. ‘Kırmızı Halı’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bununla birlikte konservatuvar okumaya nasıl karar verdiniz ve eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Kırmızı Halı’ya kadar çok yoğun bir sahne dönemi var aslında. Star Akademi yarışmasından sonra Kutsi, Zeynep Dizdar ve Petek Dinçöz gibi sanatçıların vokalistliğini üstlendim. 3-4 yıllık bir vokalistlik sürecinden sonra kendi kanatlarımla uçmaya karar verdim. İstanbul’da çeşitli canlı müzik mekanlarında, bayi toplantılarında yer almanın yanı sıra, yurtiçinde ve yurtdışında da pek çok festivalde sahne aldım. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi İletişim bölümünden mezun oldum. Konservatuvarda çaldığım korno enstrümanının popüler müzikte pek yeri yok maalesef. Duyanların da seveceği; en azından alışık olduğu bir ses olmadığı için yaptığım müziğe entegre edemedim.

‘Kırmızı Halı’ ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Kırmızı Halı, kendi bestem olan ilk şarkı. Hem ödül aldığm hem de Altın Kelebek’e aday olduğum şarkı çok sevildi. Ancak Bi Kalp daha çok ses getirecek gibi, bu şimdiden belli oluyor.

‘Bi Kalp’in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Seyhan Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

Bi Kalp de dahil olmak üzere elimde 7-8 şarkım vardı, ama bir türlü karar veremiyordum. Bülent bey ile (Seyhan) bu projeyi 7-8 ay istişare ettik. Bülent bey, empati yeteneğiyle olsun, başarıya olan açlığıyla olsun ve ışık gördüğü insanı desteklemesiyle olsun hep yanımda durdu, sağ olsun. Beraber yön verdik bu şarkıya; ‘Gel, yap şarkını; klibi çek, basalım’ değil! Bu bağlamda kendimi çok şanslı hissediyorum.

Aranjeyi üstlenen Metehan Köseoğlu ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?

Müzisyen kökenli olduğum için bütün müzisyenler arkadaşım. Bi Kalp’i yazdığım an ‘Tam Metehan’lık şarkı!’ demiştim. İlk şarkımı sevgili Turaç Berkay (Özer) düzenlemişti şimdi de Bi Kalp’i Metehan düzenledi. Çok da güzel oldu.

Bi Kalp ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Bi Kalp daha yeni bir şarkı, ben şarkının başarısını arabalarda çalınıp, sosyal medyada hikayeye konulmasından anlıyorum artık! (gülüyor) Şaka değil, gerçekten çok fazla beni etiketleyip bas bas bağıra bağıra Bi Kalp’i söyleyen var! Daha da reaksiyon alacağını düşünüyorum.

Bi Kalp sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu? Bu bağlamda bir albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

CD olarak çıkıp çıkmayacağını Seyhan Müzik’e sormak gerek. Albüm ise, rüştümü ispatladıktan sonra neden olmasın…

Bi Kalp’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Bi Kalp’ten sonra, çok ara vermeden Mayıs gibi yeni şarkımı sunmak istiyorum. Sizler Bi Kalp’i dinlerken, ben üçüncü şarkı için stüdyoları aşındırmaya başladım bile! (gülüyor)

Dila’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Bi Kalp’i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.