Röportajlar

Yeni teklisi “Bir Çiçek”i dinleyicilerle buluşturan Ozan Bal ile bir röportaj…

Ozan Bal… İçindeki müzik tutkusuyla özellikle House ve Deep House tınılı şarkılar yapmaya başlayıp bu şarkıları Helioks ve Refo isimleriyle yayınlayan Bal, şimdi ise projelerini artık kendi ismiyle yayınlamaya başlayarak ilk olarak Avrupa Müzik etiketiyle kendi eseri yeni teklisi “Bir Çiçek”i dinleyicilerle buluşturdu. Bal ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bir Çiçek’e kadar olan müziksel yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Garaj Müzik’ten Refo ismiyle yayınladığınız şarkıların oluşum süreci nasıl gelişti? Bu çalışmalarınızla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yolculuğuma İngilizce sözlü house şarkıları yaparak başladım. Bunların bir kısmını “Helioks” adı altında yayınladım. Sonrasında Türkçe sözlü elektronik müzik şarkıları yazmaya karar verdim. Geçen sene “Refo” ismi ile, bu şarkılardan beşini; hepsine ayrı ayrı konseptlerde beş klip çektiğim, “İsyanlar” isimli EP’mde, bağımsız olarak yayınladım. Türkiye için bir ilk niteliğindeydi. Bu çalışmada “Duvar”ın klibinde Aytekin Yalçın, “Nehirler”in klibinde Çağla Dinçer gibi isimlerle çalışma fırsatı da yakaladım. Daha sonra EP’den “Nehirler” ve “Duvar” Garaj Müzik etiketiyle tekli olarak tekrar yayınlandı. Dinleyici açısından güzel ama küçük bir kitleye ulaştı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Bir Çiçek’in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Pandemi dönemini bir limon olarak düşünün. Ben bana düşen limondan limonata yapmayı tercih ettim. Bu dönemde tamamen içime döndüm ve altın yumurtlayan tavuk misali bir sürü şarkı yaptım. “Bir Çiçek”de bu dönemde bitirdiğim ilk şarkılardan biri. Aynı zamanda bu şarkıları sizlere nasıl ulaştırabileceğime kafa yorarken Avrupa Müzik karşıma çıktı. Demolarımı dinlediler ve çalışmamız hızlı bir şekilde başladı. Tekrar verdikleri bu güzel fırsat için çok teşekkür ederim.

Bir Çiçek ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şu ana kadarki tepkiler çok güzel. Konuştuğum herkes akılda kalıcı bir iş yaptığımı söylüyor. İnsanların yüzlerinde, şarkımı dinlerken, tebessüm oluşturabilmeyi başardım sanırım.

Bir Çiçek’in klibini yöneten Taha Cengiz ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Taha Cengiz ile tanışıklığımız uzun süre öncesine dayanıyor. Kendisinin asıl mesleği moda. Aynı zamanda klipteki kostümler de ona ait. Hatta ilk EP çalışmam İsyanlar’da da tasarımları ile yer aldı. Yeteneklerine çok güvendiğim için klibi de yönetmesini istedim. Onun da ilk yönetmenlik deneyimi zaten. Ortak bir sanat algımız olduğu için hızlıca taşlar yerine oturdu. Güzel bir deneyimdi. Yorumları duydukça insanların duygularına dokunan keyifli bir iş yaptığımız için mutlu oluyorum.

Bununla birlikte düzenlemeyi de kendiniz üstlendiniz. Kendi düzenlemenizi yapıyor olmak, size yapmak istedikleriniz bağlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Ozan Bal’ın müzikteki uslubunu belirlemek açısından çok büyük özgürlük sağlıyor. Müziği özgürce yoğurabilmek ve sonucunda kafanızdaki soundu elde edebilmek kadar tatmin edici çok az şey var sanırım.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Melankolik sözlerle bezeli, house ve deep house etkili alternatif pop şarkıları yapıyorum. Bir de benim müziğim söz konusu olunca, her an sürprizlere hazır olun.

Bir Çiçek’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki var! Çok uzun aralar vermek istemiyorum. Biz çalışmalara başladık bile. Çok yakın bir gelecekte yeni şarkılarımı sizinle buluşturmak için sabırsızlanıyorum!

Ozan Bal’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bir Çiçek”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.