Röportajlar

Yeni teklisi “Bir Deli Mavi”yi dinleyicilerle buluşturan Ersan Erdoğu ile bir röportaj…

Ersan Erdoğu… Türk Halk Müziği geleneğinin içine doğan ve bu bağlamda hem enstrüman alanında kendisini geliştirirken hem de kendi eserlerini yapmaya başlayan Erdoğu, bir dönem internette kendi albümlerini ücretsiz olarak yayınlarken yıllar sonra yeni bir sayfa açarak ilk teklisi “Yolcu” ve ardından en son “Bir Deli Mavi”yi Sancak Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Erdoğu ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Yolcu”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-1985 yılında Erzincan’da doğdum. Ailemde birçok kişi bağlama çaldığından küçük yaşlarda bağlama çalıp türkü söylemeye başladım. Bir süre sonra ailem beni Erdal Erzincan’ın bağlama kursuna gönderdi. Lise yıllarımda bir gitar aldım kendime ve beste yapmaya başladım. “Yolcu” şarkım o yıllarda ortaya çıktı. Üniversite hazırlık zamanı TRT THM Korosu Şefi Mehmet Erenler hocamdan bağlama ve şan eğitimi aldım. İKÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde okuduğum yıllarda üniversite bünyesinde hazırlanan kısa filmlere ve tiyatrolara müzikler hazırladım. Lise-Üniversite zaman diliminde birçok etkinlikte sahne aldım. 2005-2007 yılları arasında Türkiye’deki ilk online müzik albümü projesini hayata geçirdim. Hazırladığım internet sayfamda 6 şarkılık iki ayrı albüm yayınladım. Bu şarkıları profesyonel anlamda projelere dönüştürmek için yayından kaldırdık.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Yolcu”nun oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemenizi ve yapımınızı (Sancak Production) üstlenen Orhan Sancak ile yollarınız nasıl kesişti? Yolcu ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Üniversiteden sonra hayat koşuşturmasına dalıp gittim. Müzik ve üretkenlik konusunda kısır bir süreç oldu. Bazı kayıplar ve üzüntüler yaşadıktan sonra hayallerimi gerçekleştirmek için hayatın ne kadar kısa olduğunun farkına vardım. Bazı adımlar atmaya başladım. Bir süre sonra ortak arkadaş vesilesiyle Orhan Sancak ile tanıştık. İşine aşık bir aranjör ve bence Türkiye’deki sayılı birkaç aranjörden birisi. İlk işimiz “Yolcu”yu hayata geçirdik. Ulaştığımız herkesten çok güzel tepkiler aldık. “Yolcu”dan sonraki süreç çok verimli ve üretken bir süreçti. Bunun en büyük sebebi Orhan Sancak ile beraber yol almamdır. Beni motive etti ve destekledi. Onlarca yeni beste hazırladık. Hepsinin çok sevileceğine eminim. 

En son yine Orhan Sancak düzenlemesiyle “Bir Deli Mavi”yi dinleyicilerle buluşturdunuz. “Bir Deli Mavi”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda sözleri yazan Ali Haydar Timisi ile yollarınız nasıl kesişti? 

-“Yolcu”dan sonra en az 5 şarkılık bir proje hazırlamak istedik. Elimizde fazla alternatif olması beste seçiminde bizi biraz zorladı. “Bir Deli Mavi” duygusu yüksek bir şarkı. Edebi ve müzikal açıdan kalıcı bir eser olacaktır. Sözlerini aile dostumuz Ali Haydar Timisi’nin “Bir Deli Mavi” isimli şiirinden derledim. Şarkılarımın içinde sözü bana ait olmayan birkaç eserden biridir. Eserlerin sözünü ve müziğini kendim yapmaya gayret ediyorum. Sevgili Orhan Sancak yaptığı aranje ile her şarkıda olduğu gibi “Bir Deli Mavi”yi de başka bir duygu seviyesine taşıdı.

Bir Deli Mavi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Birçok mesaj ve yorum aldım. Hepsinde ortak bir duygu oluşmuş. Gün içinde her dinlediğinde bana “Bu ne kadar güzel ve duygulu bir şarkı!” şeklinde mesaj atanlar oluyor. Şarkımız ulaştığı herkeste duygusal olarak derin bir etki yarattı. Umarım çok daha fazla insana ulaşırız. Yıllarca dinlenecek kaliteli bir eser ürettiğimizi düşünüyorum.

Bir Deli Mavi’nin Ferit Çetinkaya yönetimindeki klibinin oluşumu nasıl gelişti, Ferit Çetinkaya ile yollarınız nasıl kesişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Orhan Sancak vesilesiyle tanıştık. Benim kafamda bir senaryo vardı ve bunu Ferit Çetinkaya ile paylaştık. İşinde çok tecrübeli bir yönetmen. Ekibi de kendisi gibi hızlı ve pratik çalışıyor. Çekim günü su gibi aktı ve bir sıkıntı yaşanmadan sonlandırdık. Klipte çocuk oyuncuyu kızım İpek oynadı. Benim için ayrı bir güzellik ve gurur. Çok güzel üstesinden geldi rolünün. İnsanlara kısa film tadında bir klip izletmek istedim. Klip şarkının duygusunu yükseltmesi gereken bir araç ve bunu sağladığımızı düşünüyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Çocukken ağaçların tepesinde türkü söylerdim ve türkülerle büyüdüm. Şarkı söylerken duygu ve yorum bütünlüğü çok önemli. Ürettiğim eserlerin çoğu pop tarzında olsa da yorumumda Türk Halk Müziği’ne göndermeleri duyabilirsiniz.

Bir Deli Mavi’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-“Bir Deli Mavi” sırasıyla yayınlayacağımız şarkıların ilki. Diğer şarkılarımız da kliplendirilmeye hazır. Zamanı geldikçe dinleyiciyle buluşturacağız. Beste konusunda çok şükür bir eksiğimiz yok. Amacımız duygusuyla, yorumuyla, klibiyle başından sonuna kaliteli ve nitelikli işler üretmek. İnsanların kalbinde bir yer edinmek bu işin en güzel yanı, sizleri çok seviyorum.

Ersan Erdoğu’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bir Deli Mavi”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.