Röportajlar

Yeni teklisi “Deli Divane”yi dinleyicilerle buluşturan Tarkan Canca ile bir röportaj…

Tarkan Canca… müzisyen abisi Tarık Canca vesilesiyle hep müzikle bir bağı olan; sahne performansları ile bilinirken kendi şarkılarını yazmaya başlayan Tarkan Canca, ilk teklisi “Görsün Dünya’dan sonra, kendi eseri yeni teklisi “Deli Divane”yi geçtiğimiz haftalarda Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Canca ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Görsün Dünya’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Merhaba, yaklaşık 7 sene önce Alanya’da aniden aldığım bir karar ile canlı müzik sektöründe sahne almaya başlamıştım, benim için heyecan verici ve deneyim kazandıran bir süreçti. Fakat daha sonra İstanbul’a taşınma kararıyla canlı müzik sektörünü bırakıp üretmeye yöneldim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Görsün Dünya’nın oluşumu nasıl gelişti?

-Üretmeye başladığım süreçte arşivim oldukça kabarmıştı, bu yüzden artık şarkılarımı insanlara sunma vaktim geldiğini düşünmüştüm ve ilk tercihim “Görsün Dünya”dan yana olmuştu. Açıkçası “Görsün Dünya” şarkısının oluşumu o dönemlerde kız arkadaşımla olan ayrılığım sonucunda gerçeklemişti, içimdeki hisleri en basit cümleler ile şarkının sözlerine dökmek istemiştim, daha sonra içimdeki o saf duyguyu Yeşilçam dönemleri tadındaki melodiler ile yansıtmak istedim ve sonucunda abimin desteği ile “Görsün Dünya” şarkısı ortaya çıkmıştı.

Görsün Dünya ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında Görsün Dünya’nın tam da istediğim gibi naif duygular hissettiren bir şarkı olduğuna inanıyordum ve aldığım geri dönüşler de tam olarak bu şekilde gerçekleşti,

insanlar sözlerinin ve melodisinin dinlerken kendilerinde tatlı bir his bıraktığını söyledi.

Fakat ilk şarkım olduğu için ve gerekli desteğe sahip olamadığım için Görsün Dünya şarkısını istediğim seviyede insanlara ulaştıramadım.

En son Deli Divane’yi dinleyicilerle buluşturdunuz. Deli Divane’nin oluşumu nasıl gelişti? Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Deli Divane şarkısının oluşumu çok hızlı bir süreçti. Görsün Dünya’dan sonra maalesef pandemi sürecine giriş yapmıştık ve bu süreçte konuya epey uzak kalmıştım, artık yeniden bir şeyler yapmak istediğime karar verdiğimde bir gece yarısı Deli Divane şarkısını karalamaya başlamıştım daha sonra çok hızlı bir şekilde ağabeyim ile kayıtlarını tamamlayıp demo halini ortaya çıkarmıştık, şarkı ağabeyimin çok hoşuna gitmişti ve kendi rock grubuyla (Kaset) birlikte çalıştıkları Avrupa Müzik şirketine Deli Divane’nin demosunu dinletmek istedi. Avrupa Müzik şirketindeki arkadaşlardan şarkının demosu hakkında olumlu geri dönüşler alınca birlikte çalışmaya karar verdik. Benim için tatlı bir süreçti ve Avrupa Müzik şirketi önümüzdeki şarkılar için de birlikte çalışmak isteyeceğim başarılı bir şirket.

Deli Divane ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Deli Divane ile ilgili sosyal medya üzerinden çok güzel mesajlar aldım ve insanların yaptığınız işi beğenmesi güzel bir duygu hissettiriyor.

Ayrıca şarkılarınızın düzenlemesi ağabeyiniz başarılı müzisyen Tarık Canca’ya ait. Ağabeyinizle çalışıyor olmak, size alacağınız ortak müziksel kararlarda özgür bir alan sağlıyor mu?

-Evet şarkılarımın düzenlemesi tamamen ağabeyime ait, ağabeyimle çalışıyor olmak benim açımdan çok rahat bir durum aslında, biz ağabeyimle her açıdan birlikte büyüdük ve abimin çok küçük yaşlarda müziğe olan ilgisinden dolayı kendisinin müziğe bakış açısını, tarzını ve zevkini de o yaşlardan beri bana yansıttığını düşünüyorum. Bu yüzden genel olarak aldığımız kararlar aynı sonuca vardığı için herhangi bir fikir ayrımı yaşamıyoruz. Ara sıra ayrıştığımız konular olsa da aldığım müziksel kararlarda genel olarak benimle hemfikirdir.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Açıkçası daha tam olarak belli bir tarza sahibim diyemem çünkü ben müziğin her ayrımına farklı hayranlıklar duyan bir insanım ve kulağıma hoş gelen her müzik benim için güzeldir, bu düşüncemi şarkılarımada yansıtmak istiyorum belli kalıplar içinde boğulmadan kulağıma hoş gelen her türde şarkı yapmak istiyorum.

Deli Divane’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Aslında şu sıralar büyük bir oluşumun içerisindeyim ve düzenli olarak arşivimdeki şarkılarımı en kısa süre içerisinde insanlara sunmayı planlıyorum.

Tarkan Canca’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Deli Divane”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.