Röportajlar

Yeni teklisi “Hak Edecek Misin?”i dinleyicilerle buluşturan Ali Dereli ile bir röportaj…

Ali Dereli… Hem oyunculukta (Yemin dizisinde Zafer rolü, Arka Sokaklar, Aşk-ı Memnu gibi pek çok çalışma) ve modellikte, hem de müzikte başarısını kanıtlayan Dereli, yeni teklisi “Hak Edecek Misin?”i geçtiğimiz günlerde Ont Music Network etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Dereli ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle MuM’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-MuM’a kadar olan müzik yolculuğumda sanat alanında modelliğin, oyunculuğun nasıl eğitimini aldıysam tabi ki şarkıcılığın da eğitimini yani şan dersleri aldım. O dönemde yavaş yavaş eğlence mekanlarında sahne almaya başladıkça, kendimi geliştirdim.

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve MuM’un sahibi-düzenlemenizi üstlenen Can Tosun ve Sekiz Müzik Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında yeşilçam filmlerini andıran bir olay yaşadım! (gülüyor) Eğlence mekanlarında sahne aldığım dönemde mekanın müşterisi olan yapımcı beyefendi bana gelip bana kendini tanıtıp bana EP yapmayı istediğini söyledi. Ben tabi şaşkınlıkla “Neden olmasın?” dedim. 3 parçanın okumalarını bitirdikten sonra o dönem sahne almaya devam ediyorum tabi ve beni sahneye izlemeye gelen Can Tosun ile tanıştık. EP hazırlığına girdiğimizi söyledim. O da “Ben de söz yazıyorum, elimde MuM isminde bir şarkım var senin söylemeni isterim!” dedi. Ben de parçayı çok beğendim ve daha önce okuduğum 3 parçayı rafa kaldırıp MuM parçasına yoğunlaştık ve onunla müzik piyasasına güzel bir giriş yaptık. Hiç de pişman değilim. Kendisine buradan bana inandığı ve bu parçayı bana güvenip piyasaya çıkmama vesile olduğu için teşekkür ediyorum! Sertaç Ekiz’le (Sekiz Müzik Yapım) tanışmam da şöyle gelişti. Kendisi beni Twitter’dan buldu. Kendisi de bana EP teklifinde bulundu. Ben de piyasaya yabancı olduğum için iyice müzik sektörünü tanımaya başladım. Araştırdıkça doğru kadar verdiğimi düşünüp Sertaç Ekiz’in yapım şirketi Sekiz Müzik Yapım’dan MuM’un çıkışına karar verdik. Böylece profesyonel olarak müzik hayatına girip MuM ile müzik severlere “Merhaba” dedim!

MuM ve şarkının diğer versiyonları ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-MuM’un üzerinde çok emek verdik. Her versiyonu ayrı güzel oldu bence ikinci favori versiyonum ise akustik versiyondur. MuM’da beklenmedik güzel dönüşler aldık. Bekliyorduk tabi ama bu kadar değil! (gülüyor) Dünyanın birçok ülkesinde eğlence mekanlarında çaldı.Tabi burada DJ arkadaşlarımızın bize desteklerini unutmayalım. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum!

En son “Hak Edecek Misin?”i yayınladınız. Sözleri yazan Oğuzhan Coşkun, besteyi-düzenlemeyi üstlenen Tansel Doğanay ve Ont Music Network ile yollarınız nasıl kesişti?

-Oğuzhan Coşkun, söz yazarlığının yanı sıra bence çok iyi bir styling uzmanıdır. Kendisiyle MuM’un kapak çekimlerinde tanışmıştık. Üzerimdeki tüm kıyafetleri onun uzmanlığı ile ortaya çıkardık. Tansel Doğanay’la ise yukarıda bahsettiğim beni sahneye izlemeye gelip bana EP teklifinde bulunan yapım şirketi sayesinde tanıştım. O dönem birbirimizde güzel bir izlenim bıraktığımız için dostluğumuz hiç bitmedi. Haliyle “Neden tekrar güzel bir çalışma içinde olmayalım?” dedik. Oğuzhan Coşkun’nun söz yazarlığı yeteneğini de şahsım adına keşfetmiş bir şarkıcı olarak tekliflerini Hak Edecek Misin’i dinledikten sonra düşünmeden kabul ettim! (gülüyor)

Bununla birlikte sizi oyuncu olarak tanıdık. Oyunculuk tecrübeleriniz size sanatsal anlamda neler kattı?

-İlk bu sektöre modellikten sonra oyunculuk ile devam ettim. Haliyle Sadri Alışık Kültür Merkezi ve Ayla Algan’dan eğitim alınca setlerde de pek yabancılık çekmedim. Birçok tanınmış ve kaliteli sanatçı ile de çalışma fırsatı buldum. Oyunculuk sanat hayatından ziyade bana sivil hayatımda da büyük tecrübe sahibi olmamı sağladı.

Hak Edecek Misin?’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışma var mı?

-Tabi ki bu kadar güzel geri dönüşler aldıktan sonra bir tekli ile kalacağımızı düşünmüyorum. Büyük ihtimal yakın zamanda yine sözlerini Oğuzhan Coşkun’un yazdığı ve Tansel Doğanay’ın bestelediği bir çalışma ile tekrar karşınızda olacağımızın müjdesini vermek isterim.

Ali Dereli’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hak Edecek Misin?”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.