Röportajlar

Yeni teklisi “Sensiz Yaşamıyorum”u dinleyicilerle buluşturan Ayhan Taylan ile bir röportaj…

Ayhan Taylan… Müslüm Gürses yorumuyla tanınan “İsyanlardayım” yorumuyla ilgi çeken ve ikinci teklisinde yine başarılı seslerden Aysun Taşçeşme ile “Hoşgeldin / Seni Sevmek Ne Güzel” eserini seslendiren Taylan şimdi ise Karadeniz türündeki kendi eseri “Sensiz Yaşayamıyorum”u kendi firması A&T Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Taylan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle İsyanlardayım’a kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müzik cemiyeti tecrübeniz size müziksel anlamda neler kattı?

-“İsyanlardayım” şarkısı öncesinde zaten ruhen müziğin içindeydim, kendi şarkılarımı yazıyordum.  Musiki cemiyetleri müzik adına büyük tecrübe oldu benim için… Şan dersleri ve nota bilgimi geliştirmeme büyük katkı sağladı. Kendi yaptığım bestelerime daha sağlam bir altyapı oluşturdu…

Bir tekli yayınlamaya ve 1990’lar klasiği İsyanlardayım’ı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? (Diğer teklilerinizde de) Düzenlemeyi üstlenen Selim Çaldıran ile yollarınız nasıl kesişti? İsyanlardayım yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İsyanlardayım, rahmetli Müslüm Gürses’ten çok severek dinlediğim bir şarkıydı. Başarılı aranjör Selim Çaldıran ile yaptığımız görüşmeden sonra şarkıyı okudum… Şarkı çıktıktan sonra çok güzel yorumlar ve beğeniler aldık…

İkinci tekliniz Aysun Taşçeşme ile düet “Hoşgeldin / Seni Sevmek Ne Güzel” oldu. Aysun Taşçeşme ve şarkının sahipleri (İsyanlardayım’ın sözünü de yazan) Ahmet Selçuk İlkan ve Çağlar Gündoğdu ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Hoşgeldin Seni Sevmek Ne Güzel” şarkımızın sözü Ahmet Selçuk İlkan ve Çağlar Gündoğdu’ya ait müzik yine Çağlar Gündoğdu’nun. Müzik dünyasından tanıdığım bu iki başarılı isimi iyi ki de tanımışım. Aysun Taşçeşme, ilk teklim “İsyanlardayım”ın bestekarı Kemal Taşçeşme’nin kızı. Aysun hanımla tanışmamız babası Kemal Taşçeşme’den dolayı olmuştur… Ayrıca Aysun Taşçeşme de profesyonel müzik çalışmaları yapmaktadır. Ahmet Selçuk İlkan, Orhan Gencebay ve Selami Şahin her zaman idolüm olmuştur. Böyle başarılı ve yetenekli sanatçılar ile çalışmış olmaktan her zaman gurur duydum ve de duyacağım, kendimi bunun için çok şanslı hissediyorum. Bunun da ötesinde bu camiada böyle efsanelerle çalışma şansını yakalayamayan sanatçılar adına üzülüyorum.

En son, kendi eseriniz Sensiz Yaşamıyorum’u yayınladınız ve Karadeniz türünde bir şarkı oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Sensiz Yaşayamıyorum şarkımız benim hayatımda çok değeri olan sevdiğim ve değer verdiğim birine yazdığım bir şarkıdır… Şarkının sözleri bir gece yarısı oluştu ve o günün sabahında kafamdaki müziğini şekillendirip notaya döktüğüm bir eserimdir.

Sensiz Yaşamıyorum ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sensiz Yaşamıyorum şarkım dijital platformlarda yerini alalı kısa zaman olmasına rağmen  birçok radyoda ve TV de çalınan-izlenen bir şarkı oldu ve şarkı çok iyi bir yerde… Daha da çok dinleneceğini düşünüyorum. 

Son çalışmalarınızın prodüksiyonunu A&T Müzik olarak üstlendiniz. A&T Müzik’i kurmaya nasıl karar verdiniz?

-A&T Müzik Yapım’ı kurmamdaki en büyük neden, yeni seslere imkan tanımak ve yeni sesleri kendı şirketimde değerlendirmek… Müzikte yeni sesler keşfedip yeni yeteneklere imkanlar yaratarak yollarını açmak isterim. 

Sensiz Yaşamıyorum’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Sensiz Yaşamıyorum şarkımız daha çok yeni lâkin sırada çok farklı çalışmalarım var. Müzik çalışmalarına başladığım bir Sezen Aksu şarkısı hazırlıyorum. Kendi bestelerim   yeni eserler olacak, hit olmuş şarkılar da projelerimin içerisinde… Pandemi falan dinlemeyip bu zorlu süreçte söz ve beste çalışmalarıma devam ettim. İnşallah ulus ve dünya olarak bu kötü günleri geride bırakacağımız sağlıklı günlerimiz olacak. 

Ayhan Taylan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sensiz Yaşamıyorum”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.