Röportajlar

Yeni teklisi “Hala”yı dinleyicilerle buluşturan Dora Bozdağ ile bir röportaj…

Dora Bozdağ… YouTube kanalında yorumladığı şarkıları paylaşarak tanınan, öte yandan kendi şarkılarını da yapan Bozdağ, kendi eseri ilk teklisi “Bitti” ile de dinleyicilerin dikkatini çekmişti. Şimdi ise yine kendi eseri olan alternatif tınılı yeni teklisi “Hala”yı Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Bozdağ ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Bitti”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda ilk tekliniz “Bitti”nin oluşumu nasıl gelişti, düzenlemeyi üstlenen Metin Çağatay Yazar ile yollarınız nasıl kesişti ve “Bitti” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kendimi bildim bileli zaten müziğin içindeydim bir şekilde. Her zaman müzik yapmak hayalimdi ama 2016 yılında ilk şarkımı yazmaya karar verdim ve 2020’de “Bitti” şarkısını çıkarana kadar sürekli yazdım, hala da yazmaya devam ediyorum. Zaten 16 yaşımdan beri gitar çalıyorum bu yüzden kendi müziklerimi de kendim yapıyorum. Arkadaşlarımın ısrarı ile YouTube kanalı açmaya karar verdim ama birkaç cover yaptıktan sonra özellikle arkadaşım Metin Çağatay Yazar’ın “Artık senin şarkılarını kaydedelim!” demesinden sonra yazdığım bir şarkının müziğini yapmasıyla çıktı “Bitti” şarkısı.. Güzel dönüşler de aldım açıkçası.

En son “Hala”yı dinleyicilerle buluşturdunuz. “Hala”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Berke Biricik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Genel olarak çok fazla empati yapan bir insanımdır. Yaşamadığım bir olayın bile sevincini, hüznünü hissedebiliyorum. Bu yüzden kendi yaşadıklarımın yanında çevremdeki insanların da hikayelerini dinleyerek ya da okuduğum biyografik romanlardan, izlediğim filmlerden yola çıkarak da yazabiliyorum şarkılarımı. “Hala” şarkısı o yüzden herkese hitap edebilecekmiş gibi geliyor bana. Amacım da herkese seslenmekti zaten. Berke de ortaokuldan arkadaşımdı, kendisi Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı’na geçtiği zaman da iletişim halindeydik. Bu konuda ondan yardım istedim o da yardımcı oldu…

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Garaj Müzik’i zaten önceden de takip ediyordum. “Bitti” şarkısından ne kadar güzel dönüşler alsam da yine kendi çevremin dışına çıkamadığını fark ettim. Şarkılarımı Garaj Müzik’e ilettim ve birlikte çalışmak istediğimi söyledim. Onlar da bana destek oldular ve “Hala” ortaya çıktı.

Hala ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Daha çok yeni olduğu için spesifik bir şey söylemek yanlış olur ama çoğunlukla insanlara anlatmak istediğim duygu ve düşüncenin geçtiğini görüyorum. Elbette ki her zaman ve herkeste olduğu gibi beğenmeyenler, olumlu ya da olumsuz eleştirenler olacaktır. Hayatım boyunca eleştiriye açık bir insan oldum; öyle olmaya da devam edeceğim, çünkü eleştiriler sayesinde başka fikirlerle karşılaşıp farklı açılardan bakmayı öğreniyorum. Böylelikle kendimi tekrar etmemiş oluyorum.

“Hala”ın klibini yöneten Ersin Çetintaş ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Annem ve babamın daha önce ortak projede yer aldıkları biriydi Ersin Çetintaş. Arkadaşlıkları bu zamana kadar geldiği için ben de kendisine projemden bahsettim. O da beni kırmayarak her zaman destek olacağını söyledi. Şarkı yeni, klip yeni.. Daha her şey çok yeni o yüzden net bir oran veremeyeceğim.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Açıkçası kendimi net bir kategoriye koyamıyorum. Yani pop yapıyorum ya da rock yapıyorum gibi net bir şey söyleyemem. Çünkü kendimi bildim bileli her tarzda şarkı söylüyorum. İster istemez kendi müziğime de dinlediğim türlerden bir şeyler katıyorum. Her yazdığım şarkının hikayesi başka olduğu gibi müziği de başka olmalı diye düşünüyorum. Bu yüzden şöyle bir tarzım var diyemiyorum. Ama illa bir şey demem gerekiyorsa sentez müzik yapmaya çalışıyorum diyebilirim.

“Hala”dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki… Birçok şarkım var daha ve sizlerle buluşturmak için de sabırsızlanıyorum…

Dora Bozdağ’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hala”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.