Röportajlar

Yeni teklisi “Kadıköy Vapuru”nu dinleyicilerle buluşturan Sevinç Şimşek ile bir röportaj…

Sevinç Şimşek ismini çoğu dinleyici geçen sene yayınlanan kendi eseri olan ilk teklisi “Gözlerin Daha Güzel” ve sahne performansları ile duydu. 2020 ortalarında “Yine De Kaçamam” teklisiyle de dikkat çeken ve en son WediaCorp etiketiyle “Kadıköy Vapuru”nu dinleyicilerle buluşturan Şimşek ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklilerini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gözlerin Daha Güzel’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müziğe olan ilgim ilkokul dönemlerinden beri hep vardı. 2000’li yıllarda Muse, Marilyn Manson, Şebnem Ferah, Teoman ve Mor ve Ötesi gibi birçok yerli ve yabancı rock grubu ve müzisyeninden etkilenerek şarkı sözleri yazmaya ve gitar dersleri almaya başladım, üniversite yıllarında birçok kez rock grubu kurma çalışmalarım oldu ancak istediğim verimi alamadığım için yaklaşık 6 senelik bir ara verdim müziğe. Motivasyonumu tekrar topladığımda, bir grupla değil solo olarak profesyonel bir müzik kariyerine başlamaya karar verdim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Gözlerin Daha Güzel’in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda düzenlemenizi üstlenen Selim Işık ve tekliyi yayınlayan Freedom Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Gözlerin Daha Güzel aslında ilk yazdığım şarkı değildi. Hemen hemen çoğu şarkı gibi arka planında bir aşk hikayesi var. O dönem yaşadığım hisler sebebiyle bir anda ortaya çıkan ve dolayısıyla ilk yayınlamaya karar verdiğim şarkı Gözlerin Daha Güzel oldu. Selim Işık ile yolumuz kendisinden elektro gitar dersleri almaya başlamamla kesişti, o dönemde bir tekli yayınlamaya karar vermiştim ve kendisi bana bu başlangıcımla ilgili çok yardımcı oldu. Freedom Music aslında Kınay Production’a bağlı. Murat Kınay beye bizzat ulaşarak şarkımı şirketlerinden çıkartmak istediğimi belirttim. 

Gözlerin Daha Güzel ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk tecrübem ve ilk çalışmam olması sebebiyle bazı aksilikler yaşandı haliyle. Klip ve mix-mastering ile alakalı aldığım olumsuz dönüşler oldu, ancak şarkım çok beğenildi. Bütün bunlar sonraki çalışmalarımda neler yapmam gerektiği konusunda daha öğretici nitelikte oldu.

Yine De Kaçamam’ı bağımsız olarak yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıyı Kamacı Production’dan Burak Emir Kamacı ile beraber yaptık. Söz yazarı ve bestecisi benim ama şarkıyı akustik haliyle alıp, yaratıcılığı ve müzikal yeteneğiyle son hâline getiren Burak oldu. Şarkı hareketli yapısı nedeniyle güzel dönüşler aldı.

En son Kadıköy Vapuru’nu yayınladınız. Kadıköy Vapuru’nun oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda WediaCorp ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kadıköy Vapuru’nu pandemi sürecinde çok severek yazdım, besteledim ve karantina sebebiyle ev imkanlarıyla kaydedildi. WediaCorp YouTube’da Keşfet FM kanalına bağlı bir şirket, kanalı severek takip ediyorum ve bir şarkımı bu kanaldan yayınlamak istedim.

Kadıköy Vapuru ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şu ana kadar en beğenilen ve en güzel dönüşleri olan şarkım Kadıköy Vapuru oldu. Birçok kişi tarafından paylaşıldı, hiç tanımadığım bir sürü kişiden çok güzel mesajlar aldım ve bu beni daha iyisini yapmak konusunda teşvik etti.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Hissettiğim neyse müziğime onu yansıttım şu ana kadar. Trendlere uyup, popüler müzisyenlere özenerek daha fazla dönüş elde etmek için sevmediğim ve beni mutlu etmeyen hiçbir şey yapmadım ve yapmayacağımda. Ancak henüz yeni sayılırım ve dolayısıyla ilerleyen dönemlerde yeni, farklı ama içime sinen bir çok farklı şey deneyeceğim.

Kadıköy Vapuru’ndan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-1 hafta sonra yine Burak Emir Kamacı ile çalışmalarına başlayacağımız, yakın zamanda yayınlanacak Kaç Defa isimli bir şarkım olacak. Bu şarkıya bir klip çekmeyi de planlıyorum. Bu sene müzik açısından benim için yoğun bir sene olacak.

Sevinç Şimşek’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kadıköy Vapuru”nu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.