Röportajlar

Yeni teklisi “Kalbim Aşkınla Tutuştuğunda”yı dinleyicilerle buluşturan Burak Muti ile bir röportaj…

Burak Muti… Hem sahne çalışmaları hem de art arda yayınladığı, dinleyicilerin beğenisini kazanan tekli çalışmalarıyla dikkat çeken Muti, en son Şeymanur Şengül ile düet yaptığı “Kalbim Aşkınla Tutuştuğunda”yı kaçBPM Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Muti ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Sensizim’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Sensizim’e kadar Eskişehir, Antalya ve İstanbul’da belirli mekanlarda sahne almaktaydım bir yandan da beste çalışmaları yapıyordum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Sensizim’in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Eser Taşkıran ile yollarınız nasıl kesişti? Sensizim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Barış Manço ve Cem Karaca hayranıyım, müziğe başladığım ilk dönemlerde fazlasıyla etkilendim. Tam da o dönemde Kurtalan Ekspres’ten Eser Taşkıran ile tanıştım, bir arkadaşım vasıtasıyla Sensizim’i dinleyip beğendi, düzenlemesini kendisi üstlendi. Serdar Börcan yönetmenliğinde kliplendirildi. Sensizim, büyük ilgi gördü. herkesin kendinden bir şey bulduğu nostaljik bir eser oldu. Ardından akustik versiyonunu yayınladık. 

Sonrasında art arda pek çok tekliniz yayınlandı, bu teklilerin oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Daha sonra kaçBpm Müzik ile yolum kesişti. Mustafa Güzel düzenlemesi Yoruldum Yokluğunda ile devam ettim. Bu şarkıda sinematik tınılar kullanıldı. Birçok müzisyen şarkıya eşlik etti. Yoruldum Yokluğunda müzikalite olarak çok olumlu tepkiler aldı. Müzik listelerinde uzun süre üst sıralarda yer aldı. Ardından ilk enstrümantal bestem Bir Zamanlar Fırtına yayınlandı. Etnik öğeler içeren bir çalışma oldu. İçerisinde bi çok otantik enstrüman kullanıldı. Mesela kopuz, tef ve davul kullandık. Tarihsel bir çalışma oldu…

En son, Güzel düzenlemesiyle, Şeymanur Şengül ile düet yaptığınız “Kalbim Aşkınla Tutuştuğunda”yı yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Kalbim Aşkınla Tutuştuğunda ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Son olarak Kalbim Aşkınla Tutuştuğunda’yı Şeymanur Şengül ile birlikte seslendirdik. Kalbim Aşkınla Tutuştuğunda dinleyicilere huzur veren bir aşk şarkısı oldu.

Kalbim Aşkınla Tutuştuğunda’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Bundan sonraki müzikal yolculuğumda biraz daha hareketli şarkılara yer vereceğim. İnşallah yazın ortasında yeni bir tekli ile geleceğim. Enerjik, pozitif bir şarkı sizleri bekliyor olacak.

Burak Muti’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kalbim Aşkınla Tutuştuğunda”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.