Röportajlar

Yeni teklisi “ŞÖHRET”i dinleyicilerle buluşturan Diva ile bir röportaj…

Diva… Rap ve R&B tınılı müziklere olan ilgisiyle kendi şarkılarını yapmaya başlayan ve kurucularından olduğu Batıgang etiketiyle teklilerini yayınlayan; bu bağlamda dinleyicilerin beğenisini kazanan genç isimlerden Diva, en son “ŞÖHRET”i dinleyicilerle buluşturdu. Diva (Çisil Tokdoğan) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Tadım Kaçtı’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Ben çok uzun sürelerdir sürekli stüdyoda olan bir insanım. İlk kaydımı 13 yaşında yani 2012 senesinde aldım. Zaten şarkı söylemeyi küçüklüğümden beri çok severim ve genellikle R&B parçalar dinliyordum. Tadım Kaçtı şarkısı çok sıkı bir çalışmanın sonucu aslında. Bu şarkıda benim yıllarım ve emeğim var. Lise dönemini çok iyi hatırlıyorum okula gitmeyip stüdyoda sabahlardım sırf daha iyi şarkılar yapabilmek için. Bütün ekip söz yazma kampları yapardık ve 1 hafta boyunca stüdyodan çıkmayıp deli gibi söz yazardık. Freestyle atardık sabahlara kadar. Müzik yolcuğumu tarif edebilecek ana hatlar bence bunlardır.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Tadım Kaçtı’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Yayınlanan tüm çalışmalarınızda prodüksiyon-altyapıyı üstlenen Raşit Kemal ve kurucu üyelerinden olduğunuz Batıgang ekibi ile yollarınız nasıl kesişti? Tadım Kaçtı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkılarımı insanlarla paylaşmak aslında her zaman aklımda olan bir şeydi ancak maalesef mükemmeliyetçi bir yapım var. Kendi projelerimi beğenene kadar kaç kez dinlediğimi inanın ben de bilmiyorum ya da kaç şeyi değiştirdiğimi. Yaptığım işin hakkını vermek benim için bu hayattaki en önemli şey. Bu yüzden paylaşmaya karar verene kadar bir süre projelerimi bekliyor. Tadım Kaçtı, eski sevgilime yazdığım bir şarkı. Vermek istediğim mesaj erkeklerin maalesef biz kadınları bir şekilde geriye çektiği. Bence kadınlar kendi hür iradeleriyle hareket edebilmeli ve asla kısıtlanmamalı. Tabii ki de bunu yanlış anlamanızı istemem demek istediğim şey insanın bir ilişkisi olduğunda genellikle kendinden önce partnerini düşünür, ve ben çok duygusal bir insan olarak bu hatayı daha öncesinde yapıp farkındalığımı kazandım, bu yüzden hemcinslerime böyle bir mesaj vermek istedim. Reşit Kemal ile 2012 yılında tanıştık. Aynı mahallede büyüdük bu çok eğlenceli zamanlarımız oldu. Çok değerli ve çok yakın bir arkadaşım. Yıllardır birlikte farklı ekipler kurduk ancak hiçbirisi bize bizim istediğimiz ekip ruhunu sağlayamadı. 2018’de Batıgang’in temellerini atmaya başladık. Tadım Kaçtı şarkısı özellikle kadınların dinlemekten keyif aldığı bir şarkı. Bunun sebebi şarkının sözlerinde kendilerini görebilmeleri. Eminim her kadının tadını kaçıran bir adam olmuştur hayatında. 

İkinci tekliniz “Galata” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Galata ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Galata şarkısı biraz depresif bir dönemimde yazdığım bir şarkı. Eski erkek arkadaşımın Galata Kulesi’ne başka bir kızla çıkmasının hikayesi yatıyor şarkıda. Kısacası benim en duygusal halim böyle diyebilirim. Geri dönüşler güzeldi. Şarkı yalnızca belirli bir kısım insana hitap ediyor. Bu da benim için bu şarkıyı çok daha özel kıldı. Genelde yaptığım türden farklı bir tür bu. Daha samimi olup olmadığımı bilemem ama kesinlikle çok daha duygusal. Dinleyicilerim ile aramızdaki bağı güçlendirdiğini düşünüyorum.

En son,”ŞÖHRET”i yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? ŞÖHRET ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-ŞÖHRET, gerçekten özel bir proje. Gerçi her projem benim için çok özel, hepsi çocuğum gibi. Bu parçada rol model bir kadının düşüncelerini anlatıyorum aslında. Biliyorsunuz günümüzde kadınların gördüğü muamele git gide kötüleşiyor. Bence kadınların kendine pırlantalar alabileceğini farketmeleri demek, kimseye muhtaç olmadan ayakları üzerinde durabileceklerini farketmeleri demek. Bu projeyi Reşit Kemal ile iki saat içerisinde tamamladık. Stüdyoya girmemizle çıkmamız bir oldu. -on yıl artı iki saat!- Şarkıyı dinleyen kitleden çok memnunum. Zaten benim istediğim kadın dayanışması, bu açıdan geri dönüşler mükemmeldi.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Benim müziğim, bir kadının hissedebileceği her şeyi içeriyor. Ama en önemlisi bir kadının beni dinlediğinde kendisini bir “diva” gibi hissedebilmesi. Çünkü gerçek bu ben sadece dile getiriyorum. Güç, arzu, aşk, para, hırs. Bunlar benim şarkılarımın temel renkleri. 

ŞÖHRET’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Ağustos’ta yayınlayacağım iki projem var. “Susardım” ve “Big Momma” ve sonrasında çalışmalarıma devam edeceğim. 

Diva’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “ŞÖHRET”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.