Röportajlar

Yeni teklisi “Kimse Görmez”i dinleyicilerle buluşturan Başak Perk ile bir röportaj…

Başak Perk… Çocuk yaştan beri müzikle ilgili olan, kendi şarkılarını yazan ancak müzik harici kurumsal bir alanda hayatına devam eden Perk, Zaman geçtikçe hem kendi yaptığı bir şarkıyı kaydetti hem de Berklee’de müzik eğitimi görmeye karar verdi. Halen Avustralya’da yaşayan ve en son yine kendi eseri “Kimse Görmez”i Burusvilis Company etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Perk ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Geç Oldu’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Berklee’de müzik eğitimi görmeye nasıl karar verdiniz? Bu süreci kendi açınızdan nasıl özetlersiniz? Bu süreç size müziksel anlamda neler kattı?

 -Babamın müzikle ilgisinden dolayı küçük yaşlardan itibaren sahnedeydim. Okul yıllarım sahnede geçti diyebilirim. Festivallerde, özel gecelerde hem solist hem de vokalistlik yaparak Türkiye’nin birçok bölgesinde sahne aldım. Üniversite döneminden sonra kurumsal hayata atılmamla birlikte müziğe bir süreliğine ara verdim. Fakat müziğe ara vermek benim icin çok zor oldu ve “Geç Oldu” ile birlikte müzik hayatıma geri dönmeye karar verdim. Bu bağlamda Berklee Collage of Music’te eğitimime başladım. Tüm eğitim hayatım boyunca öğrenmekten en çok keyif aldığım yer Berklee Collage of Music oldu. Başta eğitimcilerinin, gerçekten öğretme isteği ve amacıyla, her öğrencinin seviyesine inerek sabırla ve pratik bir şekilde müziği öğretmeleri en çok etkilendiğim nokta oldu. Bir müzik eserini nasıl dinlemem ve şarkı söylerken nelere dikkat etmem gerektiğini öğrendim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Geç Oldu”nun oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Genco Arı ile yollarınız nasıl kesişti? “Geç Oldu” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

 -16 yaşımdan bu yana kendi şarkılarımı yazıyorum. Aslında hiç vazgeçmediğim bir şey yazmak. Bir nevi rahatlama seansı benim için. Geç Oldu’yu yazıp bestelediğimde çok hoşuma gitmişti. Bu şarkıyı en azından bir hatıra olarak kayıt altına almak istedim. Genco’nun babası, değerli müzisyen Nejdet Arı ile daha önce sahne çalışmalarımız olmuştu ve bu vesileyle Genco Arı ile tanışmıştık. Hemen Genco’ya gidip paylaştım, çok etkilendi ve “Varım!” dedi. Aslında şarkıyı 2014 yılında kendimiz için kaydettik. Dijital platformların gelişmesiyle de paylaşma kararı verdik. Geç Oldu ticari amaçla yapılan bir şarkı değildi, tamamen samimi duygularla yazılmış bir beste. Beklentimiz olmamasına rağmen çok sevildi.

En son yine Arı düzenlemesi ile “Kimse Görmez”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Araba kullanırken kendiliğinden nakaratı, söz ve müziğiyle dilime düştü. Hemen telefonuma kaydettim. Akabinde piyanomda üzerine çalışmaya başladım. Stüdyoya gittiğimde şarkının ilk bölümünün sözleri yoktu fakat zaman da yoktu. İstanbul’daki son 2 günümdü ve Genco’ya şarkıyı çaldığımdaki heyecanı bize 1 günde şarkıyı tamamlattı.

Burusvilis Company ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sevgili Genco Arı vesilesiyle!

Kimse Görmez ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

 -Nakaratı tüm arkadaşlarımın diline hemen dolanmış, daha ne isterim ki?

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Türkçe Pop olarak adlandırabilirsiniz fakat dünya müziğinden de etkileniyorum. Hem eğitimim hem de müzik zevkim olarak Batı Müziği demek daha doğru olur.

Kimse Görmez’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yeni şarkımın kaydı çoktan bitti. Yakında paylaşacağız.

Başak Perk’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kimse Görmez”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.