Röportajlar

Yeni teklisi “Kurban”ı dinleyicilerle buluşturan Gökçe Erdoğan ile bir röportaj…

Gökçe Erdoğan… Müziğin eğitiminden gelen ve kendi şarkılarını yazmaya başlayan Erdoğan, özellikle ilk teklisi “Normal” ile dinleyicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Şimdi ise yeni teklisi “Kurban”ı ikistudio. co etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Erdoğan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Normal”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müziğe olan ilgim klişe olarak çocukluk dönemimde kendini gösterdi. Gerçek anlamda müzik hayatım 15 yaşımda belediye konservatuvarında  klasik gitar eğitimiyle başladı. Sonraki yıllar farklı alanda lisans eğitimi alarak 5 sene kadar yine farklı bir sektörde çalışma deneyimiyle geçse de o dönem benim için radikal sayılacak bir kararla sonsuza kadar olmak üzere müzik yapmaya karar verdim. Müziğe dönüşüm klasik kemençe enstrümanını keşfetmemle başladı ve süreç beni Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Klasik Kemençe bölümünde eğitim almaya kadar götürdü. Şu anda aynı okulda yüksek lisansa devam etmekteyim. Kendi bestelerimi yapmaya başladığım dönem de çocukluk yıllarıma kadar uzanıyor.  Normal’i i ne istediğimden ve müzik yolculuğuma tam olarak ne şekilde devam etmek istediğime emin olduğum süreçten sonra çıkarmaya karar verdim. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Normal”in oluşum süreci nasıl gelişti? Halen düzenlemelerinizi üstlenen Levent Gündüz ve ikistudio. co ile yollarınız nasıl kesişti? “Normal” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Normal pandemi sürecinde bestelenmiş bir şarkı. O sıkıntılı dönemin yaratmış olduğu duygusal birikimin dönüşümü olarak ortaya çıktı. Benim için istediğim tüm şartlar oluştuğunda tekliyi yayınlamaya karar verdim. Levent Gündüz’le buluşmamız arkadaş vasıtasıyla oldu. Şarkının kayıt süreci de son derece keyifli geçti. Kendisiyle birlikte iki şarkı çalıştık, ne istediğimi anlatabildiğim müzikal anlamda beklentimi karşılamış oldukça da sempatik bir aranjördür kendisi. Şarkıyla ilgili tatmin edici dönüşler aldım.

En son “Kurban”ı dinleyicilerle buluşturdunuz. “Kurban”ın oluşum süreci nasıl gelişti? ”Kurban” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kurban benim çok içime sinerek çalıştığım bir şarkı oldu. Şarkının girişinde ve ara nağmesinde benim çaldığım klasik kemençe solosu bulunuyor. O yüzden benim için ayrı bir anlamlı. Bu anlamda Normal’den daha güzel dönüşler aldım diyebilirim.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Çocukluğum 1990’lı yıllara dayandığı için o dönem müziğinden etkilenerek büyüdüm. Yaptığım müziği 1990’ların modernize edilmiş hali olarak tanımlayabilirim şu anda. Fakat hedeflediğim, pop müziği daha alternatif bir yere taşımak ve daha özgün işler yapabilmek.

”Kurban”dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şu anda farklı aranjörlerle çalıştığım; tamamlanmış, heyecanla beklediğim iki çalışma var. Yayınlanmak için zamanını bekliyor. Tabii ki devamı da gelecek!

Gökçe Erdoğan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kurban”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.