Röportajlar

Yeni teklisi “Oscar”ı dinleyicilerle buluşturan Tuğba Melser ile bir röportaj…

Eylül ayı, ilk günlerinde olmamıza rağmen şimdiden kendi alanında başarılı müziksel çalışmaları beraberinde getirdi. Bu çalışmalardan dikkat çeken birisi, 2019 sonunda ilk teklisi “Yalancı” ile dinleyicilerin beğenisini kazanan Tuğba Melser oldu. Aynı zamanda geçen yıl kaybettiğimiz ses sanatçısı Hülya Hancı’nın kızı olan ve sahne performansları ile de bilinen Melser, Eylül’ün ilk gününde yeni teklisi “Oscar”ı Seyhan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu ve tekli şimdiden netd müzik’teki klibiyle 173.000 izlenmeye ulaştı. Melser ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklilerini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Yalancı şarkısına kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Ben ses sanatçısı Hülya Hancı’nın kızıyım, kendisini geçen sene kaybettik. Annemin kulisinde büyüdüm ve bu benim için bir avantajdı. Ortamı biliyordum. Ona özeniyordum. O benim için büyük bir idoldü. Hatta Halit Ergenç’in babası Sait Ergenç annemin müzik hocasıydı. Ben de sonrasında fasıllarda sahne almaya başladım. Annemin vefatına kadar normal sahne alıyordum. O Ses Türkiye’ye katılmıştım ancak heyecanımdan dolayı hüsranla sonuçlanmıştı, kimse dönmemişti. Benim için büyük bir hırs oldu. Ama yine de Acun Medya ve Acun Ilıcalı gerçekten çok özel bir insandır; bizi çok güzel ağırlamışlardı.

Tuğba Melser ve geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz annesi Hülya Hancı.

Profesyonel bir tekli yapmaya nasıl karar verdiniz ve Yalancı’nın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Bir arkadaşım bana tekli yapmamı önerdi. “Zaten söz-müzik yazıyorum neden değerlendirmeyeyim?” dedim ve kendi imkanlarımla ilk teklim Yalancı’yı ortaya çıkarttım.

Seyhan Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kamuran Kayra vesilesiyle kesişti. Beni Fuat Seyhan ile tanıştırdı. İnandılar bana, tamam dediler ve orada bir Bismillah dedik!

Yalancı’nın düzenlemesini üstlenen Suat Sakarya ile yollarınız nasıl kesişti?

Suat beyle Kamuran Kayra tanıştırdı beni, güzel bir çalışma oldu; büyük bir emeği var Suat beyin.

Yalancı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk tekli olduğu için kendi çapında netd müzik’te 54.000 izlenmede takılı kaldı, ona rağmen dönüşler güzeldi. Ben çok farklı bir daldan; arabesk fanteziden pop fanteziye dönüşen bir tarzın içinde buldum kendimi.

Yeni tekliniz Oscar’ın oluşum süreci nasıl gelişti?

-2007’de yazdığım bir şarkımdı. Malum bir şahsa yazdığım mektup üzerinden toparlayıp sözlerini yazdım besteledim ve beni sevenler Oscar’ı da çok sevdi.

Oscar’da birlikte çalıştığınız Suat Aydoğan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Suat Aydoğan ile Fuat Seyhan tanıştırdı beni. Fuat bey sağ olsun çok destek oldu bana. Projemi sunduğumda “Haydi bakalım stüdyoya gir orada nasıl olacak?” dediler ve öteye girip kendimi kanıtladım. Güzel bir enerjiye sahip bir adam Suat Aydoğan.. Çok memnun kaldım kendisinden, ne dediysem dinledi ve benim söylediklerimi dikkate alarak Oscar’ı düzenledi. Bu çok önemli bir şey.

Oscar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok genç kız ve erkekten geri dönüş aldım, atarlı sözler hoşlarına gitti. Yorumlar çok hoşuma gidiyor olumsuz olanlar bile hoşuma gidiyor hiç kızmıyorum birisi şöyle yazmış “YouTube’a Oscar yazdım bu çıktı ne alaka ya!” O kadar mutlu oldum ki! (gülüyor) Oscar yazınca benim şarkımın çıkması çok tatlı bir şey. Bazıları kuşumun-köpeğimin-kedimin adı Oscar diyorlar. Özetle çok güzel yorumlar alıyorum ve üç günde 172.000 izlenmeye ulaştık.

Oscar sonrası yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? Bu bağlamda bir albüm çıkartmayı düşünüyor musunuz?

-Albüm çıkartmak maddi olanak bakımından zor. Albüm çıkartacak kadar altyapım ve bestelediğim şarkım olmasına rağmen durum böyle. Ama üçüncü teklimiz hazır. Derin sözler içeren duygusal bir şarkı olacak. Şimdi “Oscar” biraz pişsin, kısa zaman sonra bir başka deyişle “Tuğba Melser, aşk acısı çeken insanlar için içlerimizi yakacak bir şarkıyla geri dönüyor!” (gülüyor) Bununla birlikte bir hayalim var. Annemin plak olarak çıkarttığı sevgili Kerem Güney’in eseri “Anla Dostu Düşmanı”nı söyleyeceğim ve nakaratta annemin sesi girecek! Allah nasip ederse bunu gerçekleştireceğim… İnşallah…

Tuğba Melser’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Oscar”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.