Röportajlar

Yeni teklisi “Saçlarımı Mı Kessem?”i dinleyicilerle buluşturan Melisa Karakurt ile bir röportaj…

Melisa Karakurt ismini 2018’den beri teklileri ve düetleri ile birlikte emin adımlarla giden kariyeriyle duymaya devam ediyoruz… Bir süre bağımsız olarak çalışmalarına devam eden ve en son BBI Music Co. etiketiyle dinleyicilerle buluşturduğu “Saçlarımı Mı Kessem?”i dinleyicilerle buluşturan Karakurt ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

İlk teklin “Onlarca Yüzlerce Binlerce” yayınlanalı 2 yıl geçti. Bu 2 yılı kendi teklilerin ve yer aldığın ortak çalışmalar üzerinden nasıl değerlendiriyorsun?

-İlk zamanlar okul ile beraber yürütmeye çalıştığım bir müzik kariyeri söz konusuydu. Ona rağmen olabildiğince aktif olmaya çalıştım; kendi teklilerimin yanı sıra işbirlikleri yapıp konser vermeye devam ettim. Mezuniyet sonrası oluşan boşluk ile müziğe daha çok vakit ayırmaya başladım. Henüz yayınlamadığım onlarca bestem ve hayata geçirmeyi dört gözle beklediğim projeler var. Hepsi olması gerektiği yerde ve zamanda sizlerle buluşacak.  

2020 içinde ilk olarak “Bi Cesaretle Gel”i dinleyicilerle buluşturdun ve şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda düzenlemeni üstlenen Tuluğ Tırpan ile yolun nasıl kesişti? “Bi Cesaretle Gel” hakkında nasıl geri dönüşler aldın?

-Aslında “Bi’ Cesaretle Gel” yaklaşlık 2 sene önce yazılmış bir şarkı. Verse ve nakaratı en başından beri vardı fakat bridge kısmını bir anıma istinaden yazmıştım ve şarkıyı bütünlüğe kavuşturmamı sağlayan da bu oldu doğrusu. Ankara IF konseri çıkışıydı hiç unutmam; o geceye selam olsun! (gülüyor) Az önce de söylediğim gibi doğru zamanda ve yerde hayatımızdaki yerini aldı “Bi’ Cesaretle Gel”… Şarkının yayın sürecinde beraber çalıştığım kişiler, Tuluğ Tırpan ile yolumu kesiştirmişti. Düzenlemesiyle şarkıya yeni bir soluk kazandırdığı için Tuluğ’a buradan tekrar teşekkür etmiş olayım! Parçaya oldukça güzel geri dönüşler aldım ve ardından da akustik versiyonunu yayınladık. O da aynı ilgiyi gördüğü için mutluyum! (gülüyor)

Bununla birlikte Veys Çolak ile “Hal”i dinleyicilerle buluşturdun. Veys Çolak ile yolun nasıl kesişti ve “Hal” hakkında nasıl geri dönüşler aldın?

-Veys ile ortak arkadaşlarımız vesilesiyle bir araya geldik. Malum, Kadıköylü müzisyenler topluluğu! (gülüyor) Bir akşam yine uzunca bir sofrada otururken sordu “Melisa, bence şöyle bir şarkıyı beraber söylemesek mi?” Ben de “Durduğumuz kabahat!” diyerek atladım! (gülüyor) Sonrası kulaklarınızda işte… Hal, dinleyiciler tarafından çok beğenildi, aslında benim janrımın biraz dışında olması da bu süreci benim için güzel bir deneyime dönüştürdü. 

Bi Cesaretle Gel’in akustik versiyonunu yapma fikri nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldı?

-En başından beri akustik versiyonunu yayınlamak vardı aklımda. Hatta “Yalnızca gitarımı kapıp kaydetsem mi?” diye düşünüp durdum uzunca süre. En sonunda da yaptım. Gitarlarını Veys Çolak çaldı, vokal kaydını da hallediverdik eski usül! (gülüyor) Bizim insanımız parçaların akustik versiyonlarına oldukça ilgili; “Bi’ Cesaretle Gel” de bu bağlamda sevildi.

En son “Saçlarımı Mı Kessem”i yayınladın. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeni üstlenen Kaan Arslan ile yolun nasıl kesişti?

-Instagram’da 25 Aralık 2019 tarihli gönderime giderseniz şarkının çıkış noktası hakkında sizi aydınlatan bir fikre sahip olacaksınız! Şair diyor ki; “Bu sene ‘bırakmayı’ öğreneyim. Yoksa saç kesmek kolay.” (gülüyor) Kaan ile tanışmamız ve beraber çalışmaya başlamamız arasında 1-2 yıl var. Bir cover videosu çekimi sırasında tanıştık. YouTube’da Egemen Akkol ile yaptığımız “Stay with Me” cover videosunda onu arkada klavyesini çalarken göreceksiniz. Hah! İşte tam o gün tanıştık! (gülüyor) Bir süre sonra en baştan bir grup toplamam gerekiyordu ve aklıma gelen ilk isimlerden biriydi Kaan; tam bir yetenek bombası! O gün bu gündür beraberiz. 

BBI Music Co. ile yolların nasıl kesişti? Bu bağlamda Bir Baba Indie oluşumunun prodüksiyon alanında da ilerlemesini kendi gözünden nasıl değerlendiriyorsun?

-BBI’dan Berkay Öktem, Veys Çolak ile söylediğimiz “Hal” şarkısının klibini çekti Kendisiyle orada tanışmıştım. Yazın pandemi döneminde destek alabileceğim bir oluşum olduklarını düşündüğümden onunla tekrar iletişime geçmiştim. O sayede Cihad (Satıroğlu) ile de tanışmış olduk. O zamandan beri beraber ilerliyoruz diyebilirim. BBI Music Co. müzisyenlere kucak açan bir total bir prodüksiyon “evi”.  Samimiyetlerinden ödün vermeden gittikçe büyüyeceklerine inandığım bir label. 

Saçlarımı Mı Kessem ile ilgili nasıl geri dönüşler aldın?

-Özellikle şarkının sözleri ve altyapısı çok beğenildi. Elektronik desenler kullandığımız bir parça olması da bir etken bence. Animasyon klip yayınlamak da benim için bir ilk oldu ve tam hayalimdeki gibi bir iş çıkardı ortaya pek yetenekli arkadaşım Hazal Günal (Glennis). 

Tüm teklilerin dijital olarak yayınlandı. İlerleyen zamanlarda CD ya da plak yayınlama gibi bir düşüncen var mı? Bu bağlamda bir dinleyici olarak müziği ağırlıklı olarak dijital mi yoksa fiziksel formatlardan mı dinlemeyi tercih ediyorsun?

-Plak yapmak çok uzun zamandır hayalim. Belki ilk albümüm için bu hayal gerçeğe dönüşebilir. Bahsederken bile heyecanlandım! (gülüyor) Evimde bir pikabım var; zaman zaman açıp keyifleniyorum. Fakat her anı müzik dolu biri olarak dijital platformlar vazgeçilmezim oluyor. 

Saçlarımı Mı Kessem?’den sonra yapmayı düşündüğün çalışmalar var mı?

-Evet! 11 Aralık Cuma günü yeni teklim “Nefes” yayına giriyor. R&B ve soul’a göz kırpan bu şarkı ile birlikte hem müzikal hem de persona olarak yeni bir Melisa görüyor olacağız. Ayrıca hikaye olarak “Saçlarımı mı Kessem”in devamı niteliğini taşıyor. “Saçlarımı mı Kessem” de kararsız ve bunalmış kadının söylemleri varken “Nefes”te kafesinden çıkan ve kendine olan yolculuğunun farkına varmış bir kadın görüyoruz…

Melisa Karakurt’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Saçlarımı Mı Kessem?”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.