Röportajlar

Yeni teklisi “Sandım”ı dinleyicilerle buluşturan Selen Akça ile bir röportaj…

Selen Akça… İçindeki müzik tutkusu ile kendi şarkılarını yazmaya başlaması doğrultusunda 2019’da yayınladığı ilk teklisi “Su Gibi” ile dinleyicilerin beğenisini kazanan ve art arda tekliler yayınlarken en son “Sandım” teklisini Alptekin Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Akça ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Su Gibi”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Yaşadığım şehirde yardım konserleri düzenledim. İhtiyaç sahibi dernek ve vakıflarla işbirliği içerisinde konser gelirini bağışlayarak ihtiyaç sahibi gönüllülere dokundum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Su Gibi”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Doruk Music ile yollarınız nasıl kesişti? Düzenlemenizi üstlenen Serdar Aydın ile yollarınız nasıl kesişti? “Su Gibi” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Söz ve müzik yazmaya başladım. Daha sonra bu yazdıklarımdan birini duymak istedim ve “Su Gibi” için stüdyo çalışmalarına başladım. Serdar Aydın aranjörüm, aynı zamanda orkestra ekibimizde klavye çalıyor, kendisiyle zaten tanışıyorduk. Doruk Music ile de Serdar Aydın aracılığı ile tanıştım. “Su Gibi” ilk şarkım, o yüzden kıymetli benim için. Çok güzel geri dönüşler aldım. Hatta arkadaşlarım arasında düğünlerinde ilk dans müziği olarak çaldıranlar oldu. Bunlar çok güzel, keyif verici dönüşler ve etkileşimler.

İkinci tekliniz “Aşk” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Aşk” tamamen hareketli ve neşeli bir şarkı yapma isteğimin sonucu ortaya çıktı. Zor günlerden geçiyorduk. Dinleyenler eğlensin, keyiflensin istedim. Dönüşler de bu yönde oldu. Kıpır kıpır bir şarkı oldu.

Üçüncü tekliniz, “Bavul” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Alptekin Yapım ile yollarınız nasıl kesişti? Düzenlemenizi üstlenen Ozan Sarıboğa ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ozan Sarıboğa, bir arkadaşımın kuzeni, o sayede tanıştık. Birlikte birkaç şarkımı dinleyip “Bavul”u yapmaya karar verdik. Yaz mevsimindeydik yine gönlümüz hareketli bir şarkıya kaydı. Alptekin Yapım ile yollarımız sosyal medya iletişimi ile kesişti. İyi ki de kesişti!

Bavul ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bavul da çok beğenildi. Dinlerken neşelendiren ama aslında bir serzeniş barındıran sözleri var. Tabii ki her sanatçı ve her şarkı için olumsuz dönüşler-yorumlar oluyor, olacaktır da… Olmaması anormal olur herhalde!

En son, yeni tekliniz “Sandım”ı yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti?Düzenlemenizi üstlenen Ozan Gülek ile yollarınız nasıl kesişti?

-“Sandım”ın stüdyo aşamaları çok keyifli ve heyecanlı oldu benim için. Arabesk müzik yapma isteğimi bu şarkıyla gerçekleştirmiş oldum. Ozan Gülek şarkımın aranjesini üstlendi. Tam istediğim gibi bir aranje yaptı, sağ olsun. Kendisi ile Alptekin Yapım aracılığı ile tanıştım. İyi ki de tanıştım!

Sandım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sandım, duygularıma tercüman olabildiğim dinleyicilerim tarafından çok beğenildi, dönüşler gayet güzel ve olumlu yönde…

Sandım’a Gülek yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sandım’ın klibini de aranjörüm Ozan Gülek çekti. Aslında klip anlamında başka fikirler de vardı. Fakat pandeminin etkisiyle bunları gerçekleştiremedik. O yüzden sadece Majör Stüdyo’da çekimleri yaptık. Ama ben sade klipleri sevdiğim için çok memnunum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Aslında her tür müziği dinlerim ve sevdiğim her şarkıyı söylerim. Bu nedenle benim durum biraz karışık gibi! (gülüyor) Ama arabesk şarkılar ve fantezi müzik sanki biraz daha ayrı bende… Kendi müziğimi nasıl tanımlayayım bilemedim! (gülüyor)

Sandım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Evet, var. Hatta biri hazır, yine Ozan Gülek yaptı aranjörlüğünü… Benim için çok önemli bir şarkı, oğlum için yaptım. İnşallah klip için sağlıklı günlere kavuştuğumuzda onu da yayınlayacağım.

Selen Akça’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sandım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.