Röportajlar

Yeni teklisi “Tenkit”i dinleyicilerle buluşturan Günsu ile bir röportaj…

2013’te Avrupa Müzik etiketiyle yayınlanan ilk albümü “Acıtır Mesafeler” ile iddialı bir çıkış yapan; aynı zamanda Aysu Baceoğlu’nun kardeşi olan Günsu, altı yıl aranın ardından Azka Müzik etiketiyle bir Onurr eseri olan “Tenkit” ile yeniden gündemde… Günsu İnce ile Bi’Kuble için, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Sizi altı yıl önce “Acıtır Mesafeler” albümünüz ile tanımıştık. Bu altı yıl içinde neler yaptınız ve o dönem albümünüzle ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Albümle ilgili çok güzel dönüşler aldım, bana oldukça fazla konser olarak sahne olarak geri döndü, aslında 6 yıl ara vermedim; bir tane Altan Çetin şarkısı aldım, hatta hazırdı… Ama öylece kaldı o şarkı. Tarz olarak zaten artık eskidi diyelim… Sonrasında Kaan Gökman’la bir şarkı daha yaptık; Bertan Arslani’den almıştık besteyi, onu da hazırladık ama o da kısmet olmadı!

 Altı yıl sonra yeni bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Tenkit”i okuma fikri nasıl gündeme geldi? Bu bağlamda Onurr (Onur Özdemir) ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Onurr ile yollarımız Kaan Gökman sayesinde kesişti; Kaan çok yakın bir dostumdur, sayesinde Onurr ile de güzel bir dostluğumuz başladı. Onurr’la tanıştığımızda ”Tenkit”i bize dinlettiği anda bayıldım şarkıya ve direkt dilime dolandı! Hemen yapmaya karar verdik. Aslında bu bir yıllık bir proje, fakat biraz aksilikler yaşadım ancak şimdilerde yayınlamak kısmet oldu. 

“Tenkit”i düzenleyen Kaan Gökman ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Kaan Gökman ile yıllar evvel solist bir arkadaşım sayesinde tanıştık ve dostluğumuz uzun yıllardır devam ediyor. Hem dostum hem de işlerimi güvenle teslim edebildiğim çok başarılı bir aranjör. 

Azka Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Sevgili patronumuz Bülent Kaya bizim uzun yıllardır aile dostumuzdur ve kendisi beni bu yolda yalnız bırakmadı… Hele ki bu pandemi sürecinde sanatçılarına destek olan nadir patronlardandır, kendisine sonsuz teşekkür ediyorum değerli destekleri için. 

“Tenkit” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Henüz çok yeni olmasına rağmen gayet hızlı ilerliyor ve geri dönüşler harika, bakalım kısmetse önümüzdeki günlerde sahnelerimiz de başlayacak, çok mutluyum. 

Ayrıca yağlıboya resimler de yapıyorsunuz. Resim tutkunuz nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldı? 

-Kendi kendine gelişti… Resim yapmak bir tutku benim için; bütün olumsuzluklardan, kötü enerjilerden uzaklaşıyorum, stres atıyorum… Çok seviyorum resim yapmayı. 

Acıtır Mesafeler, CD olarak da yayınlandı ve CD formatı yerine dijitale dönmeye yeni başladığı bir döneme denk geldi. O dönem CD olarak yayınlanması sizin mi yoksa firmanızın mı isteğiydi? Bu bağlamda bu altı sene içinde CD’den uzaklaşarak dijital platformlara doğru giden müziği bir dinleyici ve sanatçı olarak en çok nereden takip ediyorsunuz? (CD, dijital platform vs.) 

-Evet, hem fiziksel hem dijital olarak yayınlandı. O dönemki müzik şirketimin kararı ile fiziksel olarak da basılmıştı ve evet, ara geçiş dönemiydi. Ben şu anda sadece dijital olarak takip ediyorum; iTunes Spotify, YouTube vs… 

“Tenkit”ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet şu anda başladım şarkı aramalarına! Hatta dün Onurr’la konuştum, ona şarkı dinlemeye gideceğim, pandemiden dolayı bir süredir maalesef görüşememiştik… Eminim harika şarkılar yapmıştır ama “Tenkit” daha çok yeni, biraz zamanı var yeni şarkının! (gülüyor)

Günsu’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Tenkit”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.