Röportajlar

Yeni teklisi “Yapay Cehennem”i dinleyicilerle buluşturan LAL ile bir röportaj…

LAL… İnternette çeşitli şarkıları söyleyip paylaşan; yer yer sahne tecrübesine de sahip olan ve Onur Betin’in “Might” teklisindeki vokaliyle ismini duyuran, zamanla kendi şarkılarını yapmaya başlayan LAL, Avrupa Müzik etiketli ilk solo teklisi “Risk AL” ile günümüzün umut veren Kadın MC’leri arasına yerleşti. En son bağımsız olarak yeni teklisi “Yapay Cehennem”i dinleyicilerle buluşturan LAL (Lal Bayramoğlu) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Might”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Onur Betin ile yollarınız nasıl kesişti? “Might”ta yer alma süreciniz nasıl gelişti ve “Might”taki performansınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Might’ı çıkarana dek bazı konserlerde ve organizasyonlarda solistlik yapıyordum,  sevdiğim sanatçıların şarkılarını cover yapıyordum, sürekli söz yazıp, beste yapıyordum ve kendi tarzımı bulmaya çalışıyordum. Daha sonra paylaştığım bir cover videosunu Onur Betin gördü ve bunun üzerine benim şarkısına eşlik etmemi istedi. Kafasında yabancı bir şarkı çıkartmak vardı, benim de o zaman kısa bir süre önce yazmış olduğum bir şarkı vardı, dinleyince kendisi de çok beğendi ve beraber bu işe imza attık. Yaptığımız şarkı üzerine hep olumlu eleştiriler aldım en çok duyduğum yorum ise arabada, yolda dinlenmesinin çok keyifli olduğuydu. Benim için keyifli ve heyecanlı bir süreçti çünkü sesim ilk defa duyulacaktı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Risk AL’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Müziği üstlenen Özkan Sarıoğlu a.k.a Nosta ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ben bir tekli yayınlama kararını çocukken elime ilk defa mikrofonu alıp yeteneğimi keşfettiğim an zaten almıştım. Zaman geçtikçe de anlatmak ve anlamak için şarkı söylemek istediğimi anladım ve bunu yapmanın en iyi yolunun rap olduğunu düşündüm, denedim üstünde durdum ve bunu yaparken kendimi çok iyi hissettim. Bu yolda yürümeye her zaman çok istekli ve sabırsızdım, beklemek istemedim ve biriken demolarım ve şarkı sözlerimin arasından Risk AL’ı seçtim, çünkü böyle hissediyordum. Bir tanıdığım vasıtasıyla Nosta’ya ulaştım, stüdyoya girdik ve beraber çalışmaktan çok keyif aldık.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkı bittikten sonra Avrupa Müzik’in sahibi Cengiz Erdem’e şarkımı dinletme şansını yakaladım. Olumlu bir geri dönüş alınca şarkıyı oradan çıkartmaya karar verdik.

Risk AL ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gerçekten duymayı hayal ettiğim ne varsa duydum diyebilirim. İlk şarkım için kendime gayet yeterli yorumlar aldım ve buradan da dinleyen ve bana düşüncelerini söyleyip, beni bu işe daha da çok bağlanmama sebep olan tanıdığım tanımadığım herkese teşekkür etmek istiyorum. 

En son, sözlerini anneniz Aslı Atahan ile yazdığınız ve yine bir Nosta prodüksiyonu olan “Yapay Cehennem”i yayınladınız. Annenizle bir şarkı yazma fikri ve şarkının oluşum süreci nasıl gelişti?

-Annem çok uzun senelerdir söz yazıyor. Hatta ne zaman bir şey yazsa masama koyuyor ve incelememi istiyor. Benim de beğendiğim sözler olunca bazen şarkılarıma yerleştiriyorum. Yapay Cehennem’i yazarken de bunu yaptım. Risk AL’ın yapım aşamasında Nosta ile çalışmaktan keyif aldığım için 2. şarkımın prodüksiyonunu da onun üstlenmesini istedim. 

Yapay Cehennem ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yapay Cehennem’i bağımsız çıkarttığım için pek geri dönüş alabileceğim bir ortam yaratamadım, zaten biraz ani gerçekleşen bir şarkıydı. Aldığım geri dönüşler bu sefer çok eşit oldu. Beğenen de çok oldu beğenmeyen de.

Bununla birlikte düzenlemelerinizi kendiniz üstleniyorsunuz. Bu durum size yapmak istedikleriniz açısından özgür bir alan sağlıyor mu?

-Tabii ki. Şarkılarım üzerine tabi ki fikir alıyorum ama bunu bir gereklilik üzerine yapmıyorum bu da beni çok özgür hissettiriyor. Aklımda “Burada nasıl bir melodi olmalı; bunu kime sorsam, bu işi kime versem?” diye endişelerim olmuyor. Bu durum bunu endişeden çok eğlenceye çeviriyor. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben kendi müziğimi hala tanımlamaya devam ediyorum ve hep de edeceğim. Kalıplara sığdırılmasını son istediğim şey sanat. Her gün müziğimin tanımı değişiyor ve bu durumdan çok memnunum. 

Yapay Cehennem’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Bu soruya her zaman cevabım evet. Her zaman üstüne çalıştığım en azından mırıldandığım bir şarkı oluyor genelde. Şu anda da 2 şarkı yolda ve şarkıları Ömercan Korukçu (Stampler) ile yapıyoruz. Daha önce hiç duymadığınız bir isim ama bunun böyle kalmayacağına çok eminim diyebilirim. Yaptığı altyapıları duydukça söz yazıyorum, o da benden bestelerimi duydukça stüdyoya kapanıyor. Çok iyi bir uyum yakaladık. Beklemede kalın, geliyoruz Step Step Step!!!

LAL’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yapay Cehennem”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.