Röportajlar

Yeni teklisi “Yok Saydım”ı dinleyicilerle buluşturan Ecem Okan ile bir röportaj…

Ecem Okan… Hem müzik çalışmaları hem de ekran karşısında sunuculuk deneyimleriyle tanınan Okan, R&B tınılı teklilerini art arda dinleyicilerle buluşturmaya devam ediyor. En son Des prodüksiyonuyla kendi eseri “Yok Saydım”ı Big Fame Medya etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Okan ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Life In Dream”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda eşiniz Bertuğ Okan’ın (Beto) Jabor ile yaptığı “Hit Patlaması” albümünde seslendirdiği Sensiz Ben isimli eserinizin oluşum süreci nasıl gelişti ve bu eserinizle ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çocukluk yıllarımda kısa bir süre şan eğitimi almıştım, müziğe hep ilgim vardı fakat müziğe profesyonel başlangıcım eşimden kaynaklı. Kendisi eski rapçilerdendir, tanıştığımız yıllarda (2008-2009) rap albümü hazırlıyordu “Sensiz Ben” şarkısının nakaratını okumamı istemişti, o şekilde şarkı ortaya çıktı, daha sonra radyo ve reklamlara ufak tefek jingle’lar hazırladım ve uzun bir süre müziğe ara verdim. Bu süreçte üniversiteyi bitirdim, evlendim, özel kanallarda sunuculuk yaptım ama müzikte olduğu gibi hiçbir meslek beni tam anlamıyla tatmin etmiyordu ve gerçekten yapmak istediğim şeyin müzik olduğuna dair düşünceler içimden geçiyordu. Tam o sıralarda radyocu arkadaşımın, yaptığım jingle, dinleyiciler tarafından sürekli sorulduğunu, sevildiğini ve neden müzik yapmadığım hakkındaki sohbeti, tamamen müziğe başlamamı tetikledi ve hayatımın merkezine müziği aldım.

Bir albüm yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve enstrümantal bir albüm olan “Life In Dream”in oluşumu nasıl gelişti? “Life In Dream” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk teklimden önce beat denemelerim vardı ve değerlendirmek istedim, bu yüzden “Life in Dream” ismiyle, enstrümantal bir albüm yayınladım. Güzel geri dönüşler alıyorum ama ben söz yazmayı ve söylemeyi sanırım daha çok seviyorum.

İkinci çalışmanız ise eşiniz Bertuğ Okan’ın prodüksiyon firması Big Fame Medya etiketiyle dinleyicilerle buluşan sözlü bir tekli “Konuşsun Herkes” oldu. Bu bağlamda Konuşsun Herkes’in oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonu üstlenen Duran Tokluca ve Big Fame Medya ile yollarınız nasıl kesişti? Konuşsun Herkes ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı denemeleri yapıp, kayıtlar alıyordum ama ilk çıkış şarkısına karar veremiyorduk, yine deneme yaparken, Konuşsun Herkes’in sözlerini yazmaya  başladım, çok kısa sürede sözünü yazdığım şarkılardandır, çünkü bazen söz yazmak da kolay olmuyor, yazsan da içine sinmiyor ama Konuşsun Herkes’i dinlettiğimde ekibimde çok beğendi, benimde içime çok sinmişti ve ilk çıkış şarkısı olmasına karar verdik. Duran Tokluca da Big Fame Medya ile çalışmış yetenekli bir prodüktör. Bu şarkıda çalışma fırsatımız oldu. Şarkıyı dinleyen  insanların beğendiğine dair özellikle sosyal medyada olumlu geri dönüşler alıyorum.Yavaş yavaş oluşan bir kemik kitle mevcut ve ben şarkılarımın daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

Üçüncü çalışmanız Anlatırdım’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonu üstlenen Des ile yollarınız nasıl kesişti? Anlatırdım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Anlatırdım” daha duygusal, aşk acısı çeken birinin hikayesini anlatıyor, sanki Konuşsun Herkes’ten bir tık daha fazla sevildi gibi geri dönüşler aldım. Tabii yine de herkese göre değişkenlik gösteriyor. Biz halk olarak duygusallığı da biraz seviyoruz sanırım. Piyasaya çıkmayı bekleyen duygusal şarkılarım oldukça fazla. Des başarılı ve yetenekli bir prodüktör, aynı zamanda rapçi, eşimin çocukluk arkadaşı olduğu için yollarımız kesişti, birçok şarkımın prodüktörlüğünü Des üstlendi.

En son Des prodüksiyonu “Yok Saydım”ı dinleyicilerle buluşturdunuz. “Yok Saydım”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Yok Saydım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Yok Saydım” dostuyla problem yaşayan herkese ithafen yazdığım bir şarkı, şarkımı dinleyip, dostunun yaşattığı hayal kırıklığını, bana sosyal medyada mesajla anlatan insanlar oluyor. Dinleyicilerimin şarkılarımda kendi hayatlarından bir şeyler bulup, özel konularını anlatmaları, ayrıca hoşuma gidiyor!

Yok Saydım’ın eşiniz Bertuğ Okan yönetimindeki klibinin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Eşim Türkiye’de medya ve müzikle ilgili birçok işe imza attı fakat dünyaca tanınmış isimlerin de prodüktörlüğünü ve klip yönetmeliğini yapmış bir isim. Bu yüzden bakış açısı, yönlendirmesi, çalışmaları şüphe duyulamayacak kadar iyi ve benimle çalışırken bir eş olarak değil de yabancı biriyle çalışır gibi, bana karşı hem profesyonel, hem objektif yaklaşıyor, bu yönden kendimi şanslı hissediyorum. Kliple ilgili ise, sanatçılardan, “Buna benzer bir klip biz de istiyoruz!” şeklinde Bertuğ’a istekler geliyor.

Ayrıca Bertuğ Okan size hem prodüksiyon ve müzik hem de klip yönetmenliği konusunda destek oluyor. Eşinizle çalışmak, aldığınız ortak kararlarda size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Bu sektörde olduğu için daha anlayışlı olduğunu düşünüyorum; her zaman destekleyici yaklaştı, yaptığım her işte mutlaka bir imzası var ve bana bu anlamda fazlasıyla alan açtı.

Ayrıca belli bir dönem hem YouTube kanalınızda hem de televizyonda programlar yaptınız. Bu programları yapmaya nasıl başladınız, bu alandaki tecrübelerinizi nasıl özetlersiniz ve bu alanda izleyicilerden nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yıllar önce sunucu olmak için diksiyon eğitimi almıştım, o dönemler hayalimin sunuculuk olduğunu düşünüyordum, özel bir kanalda program sundum, daha sonra magazin üzerine YouTube kanalı açtım, üç sene hem içerik, hem  kurgularını düzenli bir şekilde yaptım, ünlü isimlerle röportajlarım da oldu, videoların izlenimleri iyi olsa da benim için zorlayıcıydı ve kendimi magazin  yaparken iyi hissetmiyordum, ben de kanalımı genel kültüre çevirdim, bu sefer de izlenimler düştü, magazin gibi olmadı, ben de YouTube maceramı sonlandırıp, tekrar bir kanalda sunuculuk yapmaya başladım ama hayallerimi gerçekleştirdiğimde anladım ki, ben müzik ürettiğimde bambaşka hissediyorum ve bu kadar severek, kendimi bularak yaptığım bir meslek olmamış. Tabii ki bu sektörün de bambaşka zorlukları var fakat yine de müziği yaparken farklı hissediyorum ve benim için zorunlu bir iş gibi zorlayıcı olmuyor. Sanırım bir meslekte olması gereken en anlamlı şey işini çok sevmek.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Bazen sert, bazen duygusal şarkıların yoğun olduğu, hayatın her alanına değindiğim çeşitlilikte olan, kendimi çok rahat ifade edebildiğim R&B ve Rap tarzı diyebilirim.

Yok Saydım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Bundan sonra klibiyle birlikte “Tek Başıma” çıkacak. Duygusal bir şarkı oldu. Daha sonra Seray’la yaptığımız “Çarem Yok” isimli düetimiz geliyor. Onun dışında, çıkmasını bekleyen birçok şarkı hazır, çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Ecem Okan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yok Saydım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.