Röportajlar

Yeni teklisi “Yol”u dinleyicilerle buluşturan Özgül Bolat ile bir röportaj…

Özgül Bolat… Eğitimine Hukuk alanında ilerlese de içindeki müzik tutkusuyla Müzik Teknolojileri bölümünü de bitiren Bolat, zamanla kendi alternatif şarkılarını da yapmaya başladı. Akustikhane’nin başarılı serisi Yeni Yerli 2’de yer alarak önce ilk teklisi “Uzak”ı ve en son “Yol”u Akustikhane Records etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Bolat ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Uzak’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda ses mühendisliği-müzik teknolojileri eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Uzak’a kadar olan yolculuğumda müzikle sadece hobi olarak ilgileniyordum. Üniversiteye ilk başladığımda Hukuk Fakültesi öğrencisiydim. 6 senelik eğitim serüveninden sonra müzikle daha çok vakit geçirmek istediğime kanaat getirdim ve hukuk fakültesini bıraktım. Aynı yıl içerisinde Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik Teknolojileri Bölümü’nü kazandım. O zamana kadar müziğin prodüksiyon kısmıyla çok ilgilenmemiştim, daha çok sahnede vakit geçiriyordum. Okula hazırlık sürecimle beraber asgari düzeyde müzik teknolojilerinin temel prensipleriyle ilgilenmeye başladım. Henüz ses mühendisliği anlamında yolun çok başındayım fakat eminim ki çok önemli bilgileri kendime katabileceğim bir alan. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Uzak’ın oluşumu nasıl gelişti? Akustikhane Records ile yollarınız nasıl kesişti? Uzak ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hem “Yol” hem de “Uzak” şarkısı pandemi sürecinde ortaya çıkmış, söz ve müziği bana ait olan şarkılar. Aslında şarkıları şimdilik yayınlamak gibi bir planım yoktu. Akustikhane Yeni Yerli Sessions orkestra şefi olan ve benim de çok sevdiğim arkadaşım Mehmet Özen öncülüğünde Yeni Yerli 2’de yer aldım. Aslında hiç aklımda olmayan bir fikri “Neden olmasın ki?” diye kendime sormamı sağladı. “Uzak” hem sözleri hem de müziği açısından durağanlığın ve nispeten kabullenişin anlatıldığı bir şarkı aslında. Belki de o yüzden herkes kendinden bir şeyler buldu ve çok güzel geri dönüşler aldım. 

En son Yol’u yayınladınız. Yol’un oluşumu nasıl gelişti?

-“Yol” tamamen iki akor üzerine söylediğim, sonradan akıl birliğiyle farklı yerlere götürdüğümüz adı gibi yolu uzun bir şarkı. Sözlerini 3 sene önce yazmaya başlamıştım. 

Yol ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yol ile ilgili çok fazla kişiden “uzun yol şarkısı” yorumunu aldım. Şarkı kadar sözleriyle ilgili yorum almak da beni çok mutlu ediyor. Özgürlüğü ve ilk tanışmayı ifade etmeye çalıştığım bir şarkıydı “Yol” insanlar tarafından da öyle kabul görmüşe benziyor. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Hayatın dinamikleri değiştiği sürece kişinin yaptığı müzik de ona göre şekilleniyor. Sabit bir ortamda bulunmadığımız için de tek düze bir tanım kendi hislerini ve düşüncelerini ifade etmek için şarkı yapan bir insan için imkansız hale geliyor. Anlatmak istediğim şeyler var, bunu içimden nasıl geliyorsa öyle icra etmeyi doğru buldum hep. Pop, arabesk, jazz, fusion, elektronik, rap vs. yeter ki benim hislerim müzik aracılığıyla birilerine ulaşsın. 

Yol’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Bir sonraki aşamada beş şarkılık bir EP çıkarma planım var. Hali hazırda bir şirketle görüşmelerim devam ediyor. Her şey yolunda gittiği takdirde üretmeye devam edeceğim.

Özgül Bolat’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yol”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.