Müzik

Yılın başarılı compilation albümleri #1 : Fresh Hits-In Da Club…

2018 yılı içinde Artist Müzik’den 3 tane compilation albüm dinledik, bu albümlerin ilki, ‘Fresh Hits-In Da Club’ oldu. Çeşitli müzik mağazalarında da ilgi görmeye devam eden albümdeki serlerin seçimi aynı zamanda albümün prodüktörü olan Nurhan Dülgeroğlu’na ait.

Albümde bu sefer, diğer Artist albümlerinin alamet-i farikası haline gelen Cross-Fade kullanımı yer almıyor. (Bir şarkıdan diğer şarkıya aynı anda geçiş)

Albüm, 2014 tarihli bir kayıtla; 50 Cent’in bir 2000’ler klasiği haline gelen ‘In Da Club’ının başarılı keman virtüözü Josh Vietti enstrümantal yorumu ile açılıyor; Vietti’nin kemanlarının yanı sıra gitarın da öne çıktığı yorumun ardından Charlotte Devaney ve Riff Raff’ın 2017 yılında dinleyicilerle buluşan ve pek çok remixi yapılan ‘Lemon Latte’si geliyor. Uyumlu bir düet performansının yanı sıra Rap kısmıyla da dikkat çeken bir eser.

Son teklisi ‘Calor’ ile gündemde olan Kamaleon, 2017 tarihli ‘No No No’ şarkısının Junior Caldera Edit versiyonuyla albümde yer alıyor. Latin esintileri ile albüme farklı bir ivme kazandıran şarkının ardından aynı tempoyu devam ettiren bir 2017 şarkısı, Jose M Duro & Ramses Lopez feat. Estela Martin düeti ‘Frontline’ Radio Edit versiyonuyla yer alıyor. Şarkı, 1990’lardaki disco eserlerini anımsatan tarzıyla aynı tempoyu devam ettiriyor.

Yıl içinde #VHP albümüyle dikkat çeken Vittoria And The Hyde Park ise ‘No Vacancy’ ile yer alıyor, özellikle gitar sololarıyla 1990’ları andırmayı devam eden şarkının ardından en son Alex Hayden ile yaptığı ‘Say Say’ düetiyle dinlediğimiz Vekonyz, albümde ‘What You Like’ ile geliyor; özellikle klavye solosuyla akılda kalacak bir şarkı.

Sırada, son teklisi ‘Vivo A Vida A Cantar’ı dinlediğimiz Manuel Campos var, ‘Ta Quiero’ MDA Rmx versiyonuyla yer alan şarkı da Italo Disco tınılarıyla dikkat çekecektir. Ardından, en son ‘Everybody’ ile ilgi görmeye devam eden Estela Martin (ki albümde yer alan ikinci şarkısı oluyor) bir önceki teklisi ‘Hula Hoop’un Radio Edit versiyonuyla yer alıyor. Şarkı, alışık olmadığımız sample kullanım tarzıyla bu albümle birlikte ülkemizde de bilinecek hale gelecektir.

Albüm, tempoyu bir tık daha düşüren bir eser ile devam ediyor, Bang Band Land’in geçen sene dinleyicilerle buluşan teklisi ‘Is Not The Same’, özellikle sitar eklemesiyle akılda kalacak olan şarkının ardından bir enstrümantal çalışma geliyor; DJ’likte kendine özgü bir tarz yaratan ve en son ‘Gourmandyz’ı dinleyicilerle buluşturan Lemoski’nin bir önceki teklisi ‘Polkyz’ Sunset Edit versiyonuyla yer alıyor -ki pek çok versiyonu de Lemoski tarafından yapıldı- akordeon eklemesiyle dikkat çeken eserin ardından bu sefer bu çalışmayla birlikte tempoyu biraz daha yükselten bir şarkı geliyor; Pocomoxo & Dani Masi çalışması ‘You Don’t Know Me’ Radio Edit versiyonuyla yer alıyor. Şarkıdaki akordeon kullanımı, bir önceki eserle bağlantı kurar gibi güzel bir şekilde düşünülmüş. Bununla birlikte perküsyonlar da eseri karnavalesk bir havaya getiriyor. 

Sırada, geçen yıl üç çalışmasını dinleyicilerle buluşturan Tercero’nun en son dinleyicilerle buluşan çalışması ‘Ahora’ Radio Edit versiyonuyla yer alıyor. Bir önceki eserdeki perküsyonun ön planda oluşu, bu eserde de aynı şekilde devam ediyor ve vokal de başarılı. Bu bağlamda yine isabetli bir şarkı bağlantısı ile karşı karşıyayız. Ardından, yıl içinde ‘The Light’ ile de dinlediğimiz Kolesky & Lewis Rayn’dan 2017 tarihli ‘Lux’ Radio Edit versiyonuyla yer alıyor. Vokalin klavye ve ritmlerle dengelendiği şarkı, albümde ön plana çıkan şarkılar arasında.

Albüm, yıl içinde ayrı ayrı çalışmalarını dinlediğimiz Dramatello & Chris Willis ortaklığındaki ‘Feet To The Floor’ ile devam ediyor. Klavyelerin ve efektlerin önde olduğu ve öne çıkan eserin ardından yine 2017 yılından bir tekli geliyor; Kenny Krüger’den ‘When You Call My Name’ gitar ve aynı tür efektlerle devam eden bir eser olarak yine aynı bağlantıyı tamamlayan bir eser oluyor.

Sırada, Nel ve Estela Martin’in bir çalışması ‘Lovers In The City’ var, gitar ve klavye altyapısının yanı sıra düet uyumuyla da başarılı olan eserin ardından Fabrizio’dan ‘Ce Dernier Soir’ geliyor. Italo Disco havasında olan bir diğer şarkı olarak yer alıyor.

Sıradaki şarkı, Simple Symphony’den ‘Hear My Voice’ vokal ve enstrümanların başarılı uyumuyla albümden dikkat çekecek olan bir diğer şarkı oluyor; ardından Benny G & Monty Wells çalışması ‘Watch Me Burn’ geliyor, albümün bir diğer uyumlu düet performansı oluyor. Piyano altyapısı başarılı bir çalışma.

Son olarak, Luca Noale & FJD çalışması ‘Masterplan’ sakin başlayan ve sonra hareketlenen altyapısıyla albüme güzel bir final oluyor.

Başarılı çalışmalara imza atan müzik firması RNC Music katalogundan da pek çok şarkının olduğu albüm, sadece yıl içinde değil, önümüzdeki zamanlarda da aynı beğeniyle dinlenilecek bir albüm olarak dinleyicilerle buluşmayı bekliyor.