Müzik

Yılın başarılı compilation albümleri #2 : Hits Party 18…

Sony Music, yıllardan beri o yıl içinde sevilen başarılı şarkıların yer aldığı compilation albümlere imza atmaya ve bu albümleri halen CD olarak çıkartmayı sürdürmekte.

Ülkemizde bir süreden beri daha çok dijital müzik platformlarına inmeye başlayan müzik dinleme alışkanlıklarına rağmen bu albümler, yine dinleyicilerle CD olarak buluşmaya ve ilgi görmeye devam ediyor.

İlk şarkı, Enrique Iglesias ile Pitbull çalışması ‘Move To Miamı’ Pitbull’un kendine özgü hip-hop dilinin, Iglesias’ın müzikselliğiyle bütünleştiği eserin ardından yine bir başka ortak çalışma; Calvin Harris ile Dua Lipa’nın yıl içinde ilgi gören çalışmalarından ‘One Kiss’ klavye solosuyla 1980’ler tınıları içeren bir şarkı olarak ilerleyen yıllarda da anılacaktır.

Sırada, ‘Monumental’ albümüyle gündemde olan Kadebostany, albümden önce tekli olarak yayınlanan ‘Save Me’nin Liva X Remix versiyonu ile albümde yer alıyor. Özellikle vokaldeki başarıyla yılın sevilen eserlerinden biri olan şarkının ardından yıl içinde ‘Walk Alone’ ile gündemde olan Tom Walker’ın ‘Leave A Light On’u Cheat Codes Remix versiyonu ile geliyor. Elektronik ritmlerin önde olduğu ve klavyeyle dengelendiği bir çalışma.

Albüm, Shakira’nın geçen yıl dinleyicilerle buluşan ‘El Dorado’ albümünün açılış şarkısı ‘Me Enamore’ ile devam ediyor. Shakira’nın sevilen tarzını koruyan başarılı eserin ardından, F.A.M.E. albümü ile gündemde olmaya devam eden Maluma’nın Nego Do Borel ile ortak çalışması ‘Corazón’ geliyor. Latin tınılarıyla bu türün zamanla sevilen bir şarkısı olacak bir çalışma. 

Sıradaki şarkı, isimlerinin açılımı olan NO ONE EVER REALLY DIES albümüyle geçen senenin sevilen albümlerinden birine imza atan N.E.R.D’dan ‘Lemon’ üzerine çalışılmış mix eklemeleriyle dikkat çekiyor. Ardından yıl içinde dinleyicilerle buluşan ‘Mountains’ ile 2018’in başarılı birlikteliklerine imza atan, Labrinth, Diplo ve Sia ortaklığı LSD, albümün kapanış şarkısı ‘Genius’ ile albümde yer alıyorlar. Kendi alanlarında başarılı üç müzisyenin bir araya gelmesi, yıllar sonra da 2010’lar denince akla gelebilecek kaliteli bir çalışmayı ortaya çıkarmış.

Sırada art arda iki ortak çalışma var; French Montana’nın 2017 tarihli ‘Jungle Rules’ albümünden Swae Lee ile birlikte yaptıkları ‘Unforgettable’ arkadaki başarılı synth solo ile de 1980’ler tınıları içeriyor. Ardından Justin Timberlake’in yıl içinde dinleyicilerle buluşan ‘Man Of The Woods’ albümünde de yer alan Chris Stapleton ile ortak çalışma ‘Say Something’ gitar ve elektronik ritm-klavyelerin vokallerin başarılı uyumuyla, son kısımdaki üflemeli eşliğiyle yılın başarılı çalışmalarından biri.

Albüm, 2017’de ‘Kids On Love’ albümüyle başarılı bir çalışmaya imza atan Kygo’nun Miguel ile olan çalışması ‘Remind Me To Forget’ ile devam ediyor; özellikle keman ve klavyenin elektronik ritmlerle ve vokallerle uyumuyla hatırlayacağımız bir diğer çalışma oluyor. Sırada geçtiğimiz haftalarda yeni albümü ‘Different World’ ile yine sevilen bir çalışmaya imza atan Alan Walker’ın, Noah Cyrus, Digital Farm Animals ve Juliander ortaklığıyla hazırladığı ‘All Falls Down’ Cyrus ve Juliander’in başarılı düet performansı ve Walker ile Digital Farm Animals’ın aynı başarıyı sürdüren altyapıdaki başarısı ile bir 2018 klasiği olarak anılmaya aday bir çalışma.

Son iki şarkıdan biri; 2017’den bir başka sevilen çalışma, Martin Garrix ve Dua Lipa ortak çalışması ‘Scared To Be Lonely’ oluyor. Şarkı, Lipa’nın bir 2010’lar fenomeni olmaya başladığının bir kanıtı oluyor. Ardından, kısa zamanda büyük ilgi yakalayan gruplardan olan The Chainsmokers, önce tekli olarak çıkan ve geçtiğimiz haftalarda çıkan albümlerine isim olan ‘Sick Boy’ ile albümde yer alıyor. Yakaladıkları başarılı tarzı biraz daha oturtan grup, piyano-klavye ve elektronik ritm eklemeleriyle birlikte yılın ilgi gören çalışmalarından birine daha imza atmış.

Albüm, hem yılın başarılı bir özeti olmak ile birlikte, hem de yıllar sonra o dönemi dinlemek için başvurulacak bir belge niteliği taşıyor.