Müzik

Yıllar içinde farklı müzik türlerinde edinilen tecrübelerin başarılı beste ve icralarla yansıtılması : Yalçın Hasançebi – For A New Life…

Yıllardır müziğin içinde olan bir müzisyen Yalçın Hasançebi… Kendi rock grubu ile 1990’larda iki EP kaydetmiş, bir metal grubunda da yer almış; bununla birlikte Demet Sağıroğlu, Neco gibi sanatçılara sahnede eşlik etmiş… Bununla birlikte başarılı bir jazz gitaristi olan Hasançebi, ilk albümünü geçtiğimiz haftalarda Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : For A New Life…

İlk eser Gülce Duru’nun vokal olarak yer aldığı ‘Time Water’… Şevket Akıncı’nın guitar synth eşliğiyle başlayan esere Hasançebi’nin gitarı da dahil oluyor ve Gülce Duru’nun vokali, eserin kaotik yapısını güçlendiriyor ve Halil İbrahim Işık’ın klavye fonu eseri tamamlıyor. Ardından ‘Black Camellia’ Siney Yılmaz’ın saksafonu ve Burak Cihangirli’nin davuluyla başlayan esere Cemal Sönmezkale’nin bası da eklendikten sonra Hasançebi’nin gitarı da klavyesi ile birlikte esere dahil oluyor ve Cihangirli’nin davulu, Sönmezkale’nin basıyla birlikte yer yer öne çıkıyor. Işık’ın klavyesi altyapıyı tamamlıyor. Eserin değişken yapısı esere canlılık katıyor. 

Albüm ‘Red Fragments’ ile devam ediyor. Hasançebi’nin gitarına Cihangirli’nin davulunun eklenmesiyle başlayan eserde Işık’ın flügelhornu ve Sönmezkale’nin bası ön plana çıkarak davul ile dengeleniyor. Cihangirli’nin davul atakları başarılı. Orta kısımda Hasançebi’nin gitarı öne çıkıyor ve özellikle elektro eşliği esere Rock tınılar katıyor. Ardından ‘Blueberry City’ Yılmaz’ın saksafonuyla başlayan eser, bir önceki eserin sakin yapısını devam ettiriyor. Hasançebi’nin gitarının yer yer öne çıktığı eserde Cihangirli’nin davulu ve Sönmezkale’nin basının bir atışma halinde olması, esere güzel bir renk katıyor. Işık’ın klavyesi de altyapıyı tamamlıyor ve son kısımda eserin değişken yapısı enstrümanların dengeli birlikteliğiyle birleşince, albümden öne çıkan bir çalışma oluyor. Son kısımda Hasançebi’nin elektro solosu başarılı ve Işık da flügelhornuyla dahil oluyor. 

Sıradaki eser ‘Samba Kisses’ Cihangirli’nin davulu ve Yılmaz’ın saksafonunun uyumuna Işık’ın klavyesinin ve Sönmezkale’nin basının da eklenmesiyle albümü biraz daha hareketlendiren bir eser oluyor. Orta kısımda Hasançebi de gitarıyla dahil olarak ön plana çıkıyor ve bas-davul ile dengeleniyor, ileri kısımda ise Yılmaz’ın saksafonu yeniden dahil oluyor ve son kısımda bu sefer Işık’ın klavyesi eserde yerini alarak 80’lerin synth caz eserlerindeki tınıyı anımsatıyor. Son eser ‘Underfog’ Işık’ın flügelhornuyla açılan eserde Cihangirli’nin davulu ve Sönmezkale’nin bası da altyapıyı güçlendirirken eserin değişken ritmine Işık’ın klavyesi ve Hasançebi’nin gitar solosunun dahil olması eseri zenginleştiriyor. Orta kısımda Işık’ın flügelhorn solosu başarılı. 

Albümde Hasançebi de klavyelerde yer alırken, bununla birlikte Yılmaz ise hem tenor hem de soprano saksafonuyla eserleri tamamlıyor.

Albüm, kendi alanlarında başarılı müzisyenlerin, Hasançebi’nin farklı müzik türlerindeki tecrübesini aktardığı beste ve düzenlemelerle uyumu (ki sert gitar tınıları bunun bir örneği), kendi alanında yılın en başarılı çalışmalarından birini ortaya çıkarmış.