Röportajlar

Yıllar içinde pek çok bestesi ile tanıdığımız ve ilk albümü ‘Yasakların Efendisi’ni dinleyicilerle buluşturan sanatçı Sementa Düzyol ile bir röportaj…

Gökhan Tepe‘den dinlediğimiz ‘Sevmeler Yasak Bana‘, ‘Sevda Bu Mu?‘, ‘11:50‘, Öykü Gürman‘dan dinlediğimiz ‘Güller‘ ve daha pek çok sözü ve bestesiyle tanıdığımız; bir dönem katıldığı yarışmalarla yorumcu kimliğini de tanıdığımız, ancak ilk yorumcu çıkışını yıllar sonra ‘Aşk Vurur‘ ile yapan ve ardından ilk albümü ‘Yasakların Efendisi‘ni Esen Müzik etiketiyle dijital platformda dinleyicilerle buluşturan sanatçı Sementa Düzyol ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, albümünü ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yıllar içinde yarışmalar ve bestelerinizle tanıdık sizi ancak ilk resmi çalışmanız Aşk Vurur oldu. O dönem bir single yapma düşüncesi nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldı? 

-1990’lı yıllardan bu yana gerek besteci gerek söz yazarı olarak pek çok ünlü sanatçının albümünde eserlerim yayınlandı; ancak o yıllarda kendi için planladığım bir albüm projesi, aklımın bir köşesinde hep vardı. Onca yılın ve onlarca bestenin ardından ‘Aşk Vurur’ melodisi ve sözleriyle beni en çok etkileyen ve hem ruhen hem müzikal anlamda kendimi en iyi ifade edebileceğim şarkıydı; bu sebeple ilk single prodüksiyonumu kendim yapmaya kadar verdim. Aranjörlüğünü kıymetli müzisyen dostum Kemal Atıcı’nın üstlendiği şarkının klibini Mey Film Yapım; sevgili Mehmet Emin Yıldırım’ın yönetmenliğinde Beykoz Kundura Fabrikası’nda çektik ve Aşk Müzik Yapım etiketiyle dijital platformdan piyasaya çıkarttık. Şarkı ile ilgili geri dönüşler güzeldi, ancak çok geniş kitlelere ulaşamadı; buna rağmen benim için önemli olan, başından sonuna kadar her aşaması dostluğun, arkadaşlığın ve emeğin ürünüydü. Her şeyden önemlisi, sanat hayatıma müzikal anlamda attığım ilk imzaydı ‘Aşk Vurur’. Mutluyum, çünkü her şey istediğim gibi oldu. 

Yasakların Efendisi’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Esen Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

Yasakların Efendisi, bugüne kadar yaptığım bestelerin içinde en hareketli ilk bestem diyebilirim. Yeni projemin başrolünde o şarkı olmalıydı ve oldu; yeni prodüksiyonum için çalışmalara başladık ve dört şarkıdan oluşan, sözleri ve müzikleri bana ait olan maxi single albümü tamamladık. Eski dostum; aynı zamanda menajerim sevgili Dilek Kabadayı’nın aracılığıyla Esen Müzik; sayın Oktay Bakırcıoğlu ile yaptığımız görüşme sonrası ‘Yasakların Efendisi’ isimli maxi single albümümüzü 27 Temmuz 2018’de dijital platformdan piyasaya çıkardık.

 

Yasakların Efendisi’nin aranjörü Barış Aryay ile çalışmanız nasıl gelişti?

Barış Aryay benim 28 yıllık dostum, başarılı bir müzisyen ve bu albümde de kendisiyle keyifli bir çalışmaya imza attık.

Yasakların Efendisi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Güzel geri dönüşler alıyorum, bu bakımdan memnunum.

Yasakların Efendisi sadece dijital albüm olarak dinleyicilerle buluştu. İleride CD olarak da çıkması düşünülüyor mu?

-Albüm dijital platformda yayında, ama tabi ki talep olduğu takdirde CD olarak da piyasaya çıkarmayı düşünebiliriz.

Yasakların Efendisi’nden sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar nelerdir?

-Bundan sonraki düşüncem single yapmak tabi ki; ama bunun için erken… Ama bir sonraki çalışmamda okuyacağım şarkı hazır diyebilirim!

Sizi zamanında Altın Güvercin Müzik Yarışması ile de dinledik, sizce Altın Güvercin’de o dönem yer almak nasıl bir duyguydu ve özellikle besteci olarak şu an yapılmayan bu yarışmayı kendi açınızdan şimdi baktığınızda nasıl değerlendiriyorsunuz?

-1995 yılında katıldığım Altın Güvercin Müzik Yarışması’nın yeri ayrıdır benim için… O yıllarda ve öncesinde her yıl düzenlenen geleneksel bir yarışmaydı,  heyecan vericiydi! Güzel anılarla dolu bir deneyimdi benim için. Bu açıdan kendimi şanslı hissediyorum; henüz yolun başındayken yaşadığım en güzel tecrübeydi…

Sementa Düzyol’a bu güzel röportaj için teşekkür ederim. ‘Yasakların Efendisi‘ni tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.