Röportajlar

Yıllardır müziğin içinde olan ve ilk teklisi Kızgının Şarkısı’nı dinleyicilerle buluşturan Devrim Atvur ile bir röportaj…

Devrim Atvur… Yıllarını müziğe vermiş ve hem sahne önünde hem de sahne arkasında onlarca başarılı çalışmada imzası olan usta bir müzisyen. Uzun zaman içinde ertelediği albüm kariyerini yıllar sonra CS Müzik Medya etiketiyle Kızgının Şarkısı teklisiyle başlatmış olan ve son dönemde hem solo hem de grup olarak sahne aldığı PopMod Eski Nesil Meyhane’deki programlarıyla dikkat çeken usta müzisyen Atvur ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, ilk teklisini, sahnelerinde aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Uzun yıllardır müziğin içindesiniz. Kızgının Şarkısı’na kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-1995 yılında İstanbul Gelişim Stüdyosu’nda Uğur Başar, Selçuk Başar ve Onno Tunç ile, 1997 yılında Stop Production’da Ercan Saatçi, Aykut Gürel ve Duyal Karagözoğlu ile, 1998 yılında Doğulu Production’da Ozan Doğulu ve Cem Büyükuzun ile tonmayster olarak çalıştım. Arada 1996 yılında Radyo D, Hür FM ve Radyo Foreks’de Post Production departmanındaydım. Bütün bunlardan önce Pop Show 94 ve Altın Güvercin 95 şarkı yarışmalarına söz yazarı, besteci ve aranjör olarak katıldım. Bu süreçte Ercan Saatçi, Asya, Elif Karlı gibi birçok 90’lı yılların ünlü sanatçılarına gitaristlik ve vokalistlik yaptım. 2003 yılında askerden döndükten sonra seçkin gece kulüpleri ve otellerde müzisyenlik ve müzik direktörlüğü yaptım, hala da yapmaktayım. 

Bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Kızgının Şarkısı’nın oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Kızgının Şarkısı’nı 97 yılında Stop Production’dayken yapmıştım. Sonra yıllarca bu şarkı bende kaldı. Cem Sayar benden bir şarkı istediğinde ben de Doğan Kospançalı aranjörlüğünde bu şarkıyı kendisine verdim. Kendisi de şarkıyı beğenince tekli çıkartmayı teklif etti ve yayın tarihini bir hayli öne aldı.

CS Müzik Medya ile yollarınız nasıl kesişti?

-Cem Sayar ile sahne aldığımız mekanlardan bir tanesinde tanıştık.

 Bir süredir Fransızca şarkılar konseptiyle PopMod Eski Nesil Meyhane’de sahne almaya devam etmektesiniz. PopMod Eski Nesil Meyhane ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Kızgının Şarkısı’nın aranjörü sevgili Doğan Kospançalı ile PopMod Eski Nesil Meyhane’nin sahibi Turgut Sanberk, Saint Benoit Lisesi’nden çok eski dostlar; biz önce Buket-Devrim-Doğan üçlüsü olarak PopMod Eski Nesil Meyhane’de Meyhane Geceleri konsepti ile 7 dilde meyhane şarkıları söylediğimiz, oldukça keyifli misafirlerimizle iç içe bir program yapmaya başladık. Aslında daha da öncesinde bu programı Buket ve Doğan yapmaya başlamışlardı, ben sonradan katıdım. PopMod Eski Nesil Meyhane, meze müzik ve muhabbetin eski usul bir adap ile yeni nesil ile de tanıştığı çok nevi şahsına münhasır bir mekan. Bir taraftan eski Yeşilçam sinema filmlerinin içinde gibi hissettiğiniz, diğer taraftan evinizin salonunda kadar da rahat olabilinen… Benim yıllardır Galatasaraylılar Derneği’nde yaptığım Devrim programlarımın içinde Fransızca şarkılar zaten vardı, PopMod Eski Nesil Meyhane için de Cuma akşamlarını bu konseptte bir gece haline dönüştürmek fikrini oluşturup başladık.  

Düzenlemenizi üstlenen Doğan Kospançalı ile yollarınız nasıl kesişti? 

-1994 yılında Pop Show 94 şarkı yarışmasında yollarımız kesişti. O zamandan beri dostluğumuz hep taze kaldı. 2016 yılında ”Fransızca bir repertuar ve program yapabilir miyiz?” diye düşündük. İlk Devrim & Doğan programımızı Mekan Kalamış The Jazz Room’da yapmaya başladık. O zamandan bu yana birlikte çalışıyoruz.  

PopMod Eski Nesil Meyhane’de kendi programınızın yanı sıra bir de bahsetmiş olduğunuz gibi Buket-Devrim-Doğan olarak da sahneye çıkıyorsunuz, üçlü olarak nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

 -PopMod Eski Nesil Meyhane; meze, müzik ve muhabbetin eski usul bir adap ile yeni nesil ile de tanıştığı, çok nev-i şahsına münhasır bir mekan. Ben misafirlerin iyi müziğe ve temiz lezzete doymuş mekandan keyifle ayrıldıklarını izliyorum. Çok geçmeden de tekrar bir araya geliyoruz. Buket Bengisu, Devrim Atvur ve Doğan Kospançalı; 3 nevi şahsına münhasır figür. Müzikal bilgi birikimini ve repertuvarlarını birleştiren 3 müzisyeniz biz aslında. Böyle olunca da ortaya şık, kaliteli ve eğlenceli bir repertuar çıkıyor; biz de bunu çalıp söylemekten büyük bir keyif alıyoruz. Biz keyif aldıkça da dinleyicilerimiz bizimle söyleyip, eğlenip, keyif alıyorlar. 

Kızgının Şarkısı’ndan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? Bu bağlamda bir albüm yayınlamayı düşünüyor musunuz? 

-Elbette var. Yeni tekliler ve yeni EP’ler düşünüyorum; yapım aşamasındayız. Günümüz şartlarında bir albüm çıkartmak zaman alabiliyor. Bunları tekliflerle birleştirip değerlendiriyorum. 

PopMod Eski Nesil Meyhane’de sahneniz bu ay da devam ediyor mu? Sizi dinlemek isteyenler programınızı nereden takip edebilir?

-Ocak ayı boyunca ve sezon boyunca her Cuma PopMod Eski Nesil Meyhane’deyim. PopMod Eski Nesil Meyhane sosyal medya hesaplarından ve Devrim Atvur sosyal medya hesaplarından program içeriklerini ve videolarını  takip edebilirler. 

Devrim Atvur’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Kızgının Şarkısı tüm dijital platformlarda ve Atvur, yıl içinde PopMod Eski Nesil Meyhane’de sahneleriyle sizlerle olmaya devam edecek!