Müzik

Yılların tecrübesinin başarılı bir sonucu : Erkut Kerpeten – Çeyrek Hikaye…

İnternetteki videoları ve sahne performansları ile bilinen, müziğin eğitiminden gelen bir isim Erkut Kerpeten… Şimdi Kerpeten, müziksel birikimini usta müzisyen Cenk Eroğlu düzenlemeleri ile Esen Müzik etiketiyle çıkan ilk albümüyle dinleyicilerle buluşturdu : ‘Çeyrek Hikaye’…

İlk eser, yine bir başka başarılı müzisyen Alper Çam’a ait olan ‘Keşke’ piyanolu girişin ve klavyenin üzerine Kerpeten’in gitarının eklenmesiyle başlayan eserde Vladimir Ruzicic Kebac’ın davulu da Tunç Murat Özgün’ün (Zombi) bası ile birlikte altyapıyı tamamlıyor, son kısımdaki elektro solo ve vokaller esere güzel bir renk katıyor; lirik sözleri ile dikkat çekecek duygulu bir aşk tasviri olarak albüme güzel bir başlangıç oluyor. Ardından bir Kerpeten eseri ‘Sıcak’ geliyor; piyanolu ve çift ses vokalli girişine, Kebac’ın davulu ve eserde ön planda olan elektronun da eklenmesiyle, elektronun distortion tınıların da desteklediği ve orta kısımdaki elektro solo ile akılda kalacak hareketli bir eser olarak albümün öne çıkan Rock çalışmalarından biri olacaktır.

Üçüncü eser; albüme ismini veren Kerpeten bestesi ’Çeyrek Hikaye’nin sözleri Kerpeten, Tolga Arslaneli ve Çam’a ait. Akustik gitar ve elektronik ritm ve klavye eslerle başlayan esere davul da ekleniyor, hem içten sözleriyle hem de müziğiyle dinleyicilerin aklında kalacak olan duygulu eserde Kerpeten’in çift ses vokali de eserin duygusuna başka bir boyut katıyor. Son kısımdaki elektro solo da sanki 1990’larda ülkemizde yapılan Rock denemeleri gibi bir naifliğe sahip ve ardından piyanonun da eklenmesi ile eser tamamlanıyor… Ardından Kerpeten ve Arslaneli’nin sözlerini yazdığı bir Kerpeten bestesi ‘Gülünce Sen’ akla yerleşecek introsu ve elektro ile Kebac’ın davulunun uyumuna piyano da katkı sağlarken diğer yandan klavye de retro tınılar katıyor, albümün temposunu yükselten hareketli bir eser, çift ses vokal de esere güzel bir renk oluyor. Son kısımdaki elektro ve klavye davul ile birlikte bir atışma halinde başarılı bir performans sergiliyorlar.

Son eserin sözleri Kerpeten ve Arslaneli’ye, müziği Kerpeten’e ait olan ‘İstersen’ klavye-davul ve elektronun uyumu ile başlıyor, yine albüme hakim olan naif havanın bir başka başarılı ürünü, son kısımdaki klavye solo 1990’lardaki gibi müzikalite bakımından başarılı bir havaya sahip, sözleriyle de dinleyiciyi yakalayacak bir eser olarak albüme güzel bir final oluyor.

Yıllarca sahne tecrübelerinin ve eğitimin, çalıştığı kişilerin başarışı bir sonucu olan bu ilk albüm, hem Kerpeten’in kendi besteleri, kendine özgü yorumu ve başarılı müzisyenlerin icralarıyla, özgün gitar sololarıyla Cenk Eroğlu’nun usta işi düzenlemeleriyle kendi alanında yılın en özel çalışmalarından biri.