Müzik

Yolculuğuna sadık bir aşık gibi : Sinan Serdaroğlu – Vengda / Bir Yolculuğa Sesleniş…

Tunceli, Dersim’li müzisyen Sinan Serdaroğlu’nun ismini sahne performanslarıyla duymuştuk ve bu bağlamda YouTube sayfasında da çeşitli yorumlarını paylaşıyordu.

Şimdi ise Serdaroğlu’nu, Kalan Müzik etiketli ilk albümü ile dinliyoruz : Vengda / Bir Yolculuğa Sesleniş…

Erdem Altınses’in düzenlediği albümün kayıtları Kalan stüdyolarında Cafer Ozan Türkyılmaz tarafından kaydedildi. Albümdeki 9 eserin 7’si Zazaca, ikisi Türkçe. (ki bir tanesi de Zazaca olarak yer alan “Şewgîr (Lori)”nin Türkçe versiyonu)

Albümün ilk üç eserinin sözleri Baba Tahir-i Üryan’a, müziği ise Serdaroğlu’na ait. Albüm, “Na Tirse” ile açılıyor. Paşa Çelik ve Serdaroğlu’nun gitarlarıyla başlayan; elektro gitarın öne çıkıp Aykut Sütoğlu’nun klarnetiyle dengelenerek akustik bir yapı oluşturduğu eserde orta kısma doğru Mert Türkmen’in davulunun da dahil olması eseri daha rock bir tınıya getiriyor. Son kısımda Altınses’ın klavyesi ve Şervan Ferhat Karabulut’ın bası da eseri tamamlıyor. Serdaroğlu’nun vokalindeki tiz tonları başarılı. Ardından “Şewgîr (Lori)” Cenk Şanlıoğlu’nun gitarı ve Sahand Ashadi’nin kemanesinin öne çıktığı, Ömer Avcı’nın perküsyonuyla dengelenen eserde Sertaç Çevikkol’un fagotu da eserin duygulu yapısını destekliyor. İmam Gönek de basıyla yer yer öne çıkarken Altınses’ın piyano ve klavyesi de eseri tamamlıyor. Orta kısımdaki gitar solosu akılda kalıyor ve kemane-fagot uyumuyla dengeleniyor. Serdaroğlu yine vokaliyle eseri destekliyor. Son kısımda ise kemane öne çıkıyor. Sırada, “Çi Bejim” var. Avcı’nın perküsyonu ve Altınses’in elektronik ritmleriyle başlayan eserde Türker Dinletir’in dilli kavalı öne çıkıyor. Gitar-bas uyumunun hareketlendirdiği eser, ritmik yapısıyla dikkat çekiyor. Piyano-klavye de eseri destekliyor. Orta kısımda Dinletir’in dilli kaval solosu başarılı. Albümden öne çıkan eserlerden biri.

Ardından sözleri Zuhal Kaya’ya ait olan bir Türkçe Serdaroğlu bestesi “Kafa” Şanlıoğlu’nun elektrosuyla başlayan ve elektro solonun akılda kaldığı eserde klavye eseri güçlendiriyor. Serdaroğlu’nun çift ses vokali-geri vokaller başarılı ve Avcı’nın perküsyonuyla dengeleniyor. Orta kısımda Aykut Sütoğlu’nun saksafonu ve Hasan Gözetlik’in trompeti esere güzel bir tını katıyor. Bas da eseri destekliyor. Son kısımda saksafon solo ve rap kısmı başarılı. Albümden sevilecek bir başka eser.

Sıradaki eser,  Behzat Eren Hıroğlu sözlerine Serdaroğlu bestesi “Xezal”, İstanbul Strings’in yaylıları ve Farhood Khademi’nin erbanesi ile epik bir başlangıç yapan eserde Altınses’in piyanosu da öne çıkıyor ve Ömer Avcı’nın perküsyonu da eseri güçlendiriyor. Serdaroğlu da tiz vokaliyle eseri tamamlıyor. Ardından bir Mehmet Çapan eseri “Setero” Serdaroğlu’nun gitarı ve Altınses’in piyanosunun ortak solosuyla başlayan eserde gitar-piyano, akustik bir anlayışla ilerliyor. Orta kısımda Sahana Ashadi klarnet solosuyla öne çıkıyor ve son kısımda gitar-piyano uyumuyla eserin duygusunu destekliyor.

Albüm, Serdaroğlu eseri “Roze” ile devam ediyor. Şanlıoğlu’nun gitarı ve Serdaroğlu’nun ağız mızıkasıyla başlayan eserde Avcı’nın perküsyonları da eserin akustik ve canlı yapısını Gönek’in basıyla destekliyor. Geri vokal de eseri destekliyor. Orta kısımda Arif Ashadi’nin tar solosu başarılı. Son kısımda Altınses ve Deniz İbrahimoğlu’nun kemanları eseri canlı tutarak gitarla dengeleniyor.

Son iki eserden ilki “Zûp Û Zûya” Altınses’in klavye solosuyla başlayan ve Türkmen’in davulunun sakin tınısıyla ilerleyen eserde Şamlıoğlu ve Özgür Umut Uçer’in gitarları, Serdaroğlu’nun tiz geri vokaliyle dengeleniyor. Orta kısma doğru İstanbul Strings’in yaylıları ve Gönek’in bası öne çıkıyor; orta kısımdaki elektro solo başarılı. Son kısımda Serdaroğlu, Altınses ve Zeki Giray’dan oluşan koro da eserin duygulu yapısını yaylılarla destekliyor. Son eser ise “Şewgîr (Lori)”nin Kaya sözleriyle Türkçe versiyonu “Gece” aynı altyapıyla ilerleyen eser, albüme güzel bir final oluyor.

Serdaroğlu ilk albümünde, hayatın farklı yönlerini Zazacanın kendine özgü naifliğiyle aktarırken, yolunu ruhunda bulan bir aşık gibi, başarılı bir ilk albüme imza atıyor.