Müzik

Zıt renklerin müziksel birleşimi : Mavi Gri – İlkyaz Yağmuru…

Mavi Gri grubunu çoğu dinleyici Ben Sende Yandım ile tanıdı, sonrasında hızla büyüyen bir dinleyici kitlesi yakalayan grubun ilk albümü, geçtiğimiz aylarda Fono Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluştu : İlkyaz Yağmuru…

Düzenlemeler Mavi Gri imzası taşıyor.

Albüm, grubun vokali Akif Alkan’ın bir eseri ile açılıyor : ‘Aklımı Kaçırdım’. Yusuf Kurtucu’nun lead gitarının önde olduğu, Halef Binici’nin davulu ve Burak Güngörmüş’ün basıyla desteklediği eserde Akif Alkan’ın akustik gitarı da vokalle birlikte öne çıkıyor. Bununla birlikte, Kurtucu, Binici, Alkan ve M. Erdem Kafalı’dan oluşan geri vokaller de eserin hareketli yapısını destekliyor. Ardından, albüm çıkmadan  önce dinleyicilerle buluşan ikinci tekli olan Alkan eseri ‘Ansızın Gel’ Güngörmüş’ün basıyla başlayan esere Kurtucu’nun gitarı ve Binici’nin davulu da ekleniyor. Sözlerdeki lirik yapı dikkat çekiyor ve sözler eserle bütünleşiyor. Orta kısımda Kurtucu’nun gitar solosu öne çıkıyor. Alkan’ın akustik gitarı altyapıyı tamamlıyor.

Sırada, Mavi Gri’yi tanıdığımız eser olan Alkan eseri ’Ben Sende Yandım’ın ‘Mavi’ versiyonu var -tekli versiyonu- Kurtucu’nun gitarı ile sakin bir şekilde başlayan esere Güngörmüş’ün bası ve Binici’nin davulu da ekleniyor, Binici’nin davulu yer yer öne çıkıyor. Geri vokaller de eseri tamamlıyor. Orta kısımda Kurtucu’nun gitar solosu başarılı. İlerleyen zamanlarda cover repertuvarına girebilecek türden kaliteli bir eser. Ardından bu sefer sözleri Süleyman Dündar’a, müziği Alkan’a ait olan ‘Bu Dünyadan Böyle Geçtim’ Gürkan Çakmak’ın duduğunun ön plana çıktığı eserde gitar-bas-davul uyumuna Ceyhun Çelik’in klavyesi de ekleniyor ve geri vokallerle birlikte eserin duygulu yapısını destekliyor. 

Sıradaki eser, Burak Güngörmüş’ün bir eseri ‘En Ucunda Hayatın’ Kurtucu’nun gitarının önde olduğu, Güngörmüş’ün bası ve Binici’nin davuluyla dengelenen eserde Çelik’in klavyesi esere 1980’ler tınıları katıyor. Geri vokaller de eseri güçlendiriyor. Sözlerinin lirikliğiyle öne çıkan ve bu bağlamda müzikle uyumlu ilerleyen bir diğer eser. Orta kısımda Kurtucu’nun gitar solosu başarılı. Ardından bir diğer Alkan eseri ‘Odamda Hayalin Saklı’ gitar-bas-davul uyumunun başarılı bir şekilde devam ettiği, albümü bir tık daha hareketlendiren bir eser oluyor. Kurtucu’nun sert gitar tınıları başarılı. Albümden uzun vadede sevilecek eserlerden biri. 

Sırada art arda iki Alkan eseri daha var, ilki ‘Papatyalar’ Kurtucu’nun gitarının önde olduğu eserde Binici’nin davulu da yer yer öne çıkıyor. Güngörmüş’ün bası da geri vokallerle birlikte eseri tamamlıyor. Sözleriyle dikkat çeken bir başka eser. Ardından ‘Sessiz ve Serin’ Alkan’ın akustik gitarıyla başlayan esere Kurtucu’nun gitarı ekleniyor, Kurtucu’nun gitar solosu akılda kalıcı. Güngörmüş’ün bası ve Binici’nin davulu eseri desteklerken, Çelik’in klavyesi de altyapıyı tamamlıyor. 

Albüm, Alkan eseri ‘Yarım Kaldım’ ile devam ediyor, Kurtucu’nun gitarı ve Güngörmüş’ün basının önde olduğu eserde Kurtucu’nun gitar tınıları 1970’leri andırıyor. Binici’nin davulu da eseri tamamlıyor. Orta kısımda Kurtucu’nun gitar solosu başarılı. Albümden sevilecek bir başka hareketli çalışma. Ardından bir diğer Alkan eseri ‘Yükselen Yeni Nesil’ gitar-bas-davul uyumunun devam ettiği eser sözleriyle de albümden öne çıkan bir eser oluyor, sert gitar tınılarıyla da sözlerin yapısı destekleniyor. 

Son eser ise Alkan eseri ‘Ben Sende Yandım’ın ‘Gri’ versiyonu. Diğer versiyona göre daha duygulu bir anlayışa sahip olan eserde Kurtucu’nun gitarı ön planda başlıyor. Güngörmüş’ün basının yer yer öne çıktığı ve Binici’nin davulunun da desteklediği eser, Gri yani daha duygulu bir versiyon oluyor ve bu versiyon da ilk versiyonu bilenler tarafından sevilecektir.

Albümdeki mavi ve gri versiyonlardaki ‘Ben Sende Yandım’da ve eserlerin genel dağılımından da görülüyor ki, bu albüm, bir yandan hareketli ve umut dolu, diğer yandan duygulu başarılı eserlerin, grup üyelerinin enstrümanlarının uyumuyla bir araya geldiği ve bu bağlamda iki zıt ‘rengin’ birleştiği, başarılı bir ilk albüm oluyor.